Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sieradzkie Pożarnictwo Dęte
#1
Witam,
Robie spis Orkiestr Dętych OSP byłego województwa sieradzkiego z uwzględnieniem Kalisza. Lecz nie znam przeważnie kiedy powstały Orkiestry, chodzi mi o datę powstania orkiestry.

Znam tylko daty dla:

Szadek 1901 rok
Zduńska Wola 1906 rok
Widawa 1906 rok
Kwiatkowice 1918
Spycimierz 1970 rok
Błaszki 1992 rok

Potrzebuje dla:

Kalisz
Sieradz
Warta
Złoczew
Poddębice
oraz nie wiem czy są orkiestry w Łasku, Pabianicach, Wieluniu oraz w jakiś mniejszych miejscowościach. Jeśli ktoś coś wie proszę pisać.
Odpowiedz
#2
Mam w domu u rodziców książkę o historii OSP w Szczercowie, ale to już chyba dawne piotrkowskie.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#3
Dodaję do spisu :
Zadzim 1923 r
Szczerców 1904 r
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#4
A ty Bartku mówiłeś że masz leksykon Sieradza może tam coś będzie możesz sprawdzić :wypas:
Odpowiedz
#5
Dobrze, że pamiętasz Smile

Sieradz - 1897, inicjator Aleksander Murzynowski (lekarz); jest też foto orkiestry ale małe (jak paczka zapałek) i bez daty co mnie zniechęca do skanowania. Artykuł o samej straży jest duży i zawiera bibliografię do tematu - jeśli był byś zainteresowany to pisz.

spróbuj T. Olejnik, Towarzystwa ochotniczych straży ogniowych w Królestwie Polskim, Warszawa 1996.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#6
A ty posiadasz może tą książkę p. Olejnika albo wiesz gdzie można ją zdobyć ?
Odpowiedz
#7
Niedawno byla wystawiona na allegro :
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.allegro.pl/item390501447_towarzystwa_ochotniczych_strazy_ogniowych_srl.html">http://www.allegro.pl/item390501447_tow ... h_srl.html</a><!-- m -->

Nie bylo ofert kupna,wiec moze jeszcze maja.
Księgarnia-Antykwariat „Silva Rerum”
Łódź Piotrkowska 147
Odpowiedz
#8
Niestety spóźniłem się wyprzedali książkę :-(
Odpowiedz
#9
Spycimierz był w sieradzkim - dziwne, myślałem że w konińskim
Odpowiedz
#10
A znasz date powstania tamtejszej Orkiestry Dętej lub czy tam w ogóle jest ??
Odpowiedz
#11
Jarek czy ty już nie wiesz co piszesz ? Datę powstania orkirstry w Spycimierzu podałeś w pierwszym swoim poście. Kolego nie bij piany.
Leszek
Odpowiedz
#12
A rzeczywiście, dzięki za sprostowanie Smile .
Odpowiedz
#13
Kaliska Straz Ogniowa - najstarsza w tym towarzystwie powstrala jak pierwsza w Krolestwie Polskim w r.1865. Jej zalozycielem byl kaliski hotelaarz Robert Pusch - wspolwlascoiciel Hotelu Wiedenskiego. Orkiestre napewno miala, ale musze natrafic na materialy. Podam przy okazji.Obecnie Kaliska OSP ma jakby 3 odzialy :
1. OSP Piwonice (dzielnica Kalisza)
2 . OSP Lis.
3, OSP Dobrzec
4. OSP Kalisz( to pletwonurkowie)
Mamy za to silny powiat. I tak 12 lipca br OSP w Stawisszynie obchodzila 100 rocznice swojej Miejsko-Gminnej Orkiestry OSP w Stawiszynie, w ktorej gra 45 strazakow oraz ... tanczy 12 dziwczat Smile. Orkiestra ta powstala z polaczenia w 2003 r sil orkiestr OSP Stawiszyn i OSP przy Cukrowni Zbiersk(powst.w 1917 r)
Jesli sobie zyczysz moge wymienic wszystkich jej dyrygentow Smile.
zrodlo : Nasz Rynek i Zycie Kalisza nr 29 , obie z dn.16.07.2008 r

75-lecie obchodzila (liczaca 12 jednostek i ok.560 czlonkow OSP w Zelazkowie. Orkiestry do ustalenia .
Ponadto, ostatnio chyba w Polanicy Zdr. byl jakis turniej orkiestr OSP i tam orkiestry z pow.Kalisz zajely bdb miejsca. Musze trafic na te ,,szpargaly'', to uzupelnie moje info.
Pozdro. Smile
Odpowiedz
#14
Z terenów Kalisza to tylko mnie interesuje kiedy powstała orkiestra dęta OSP w Kaliszu, ale jak coś wiesz więcej to pisz :yes:
Odpowiedz
#15
Jedna poprawka i nowe info :-D
Orkiestra w Błaszkach powstała w 1903 r. a nie w 1992 przepraszam z błąd
A do nowych informacji mam następujące daty powstania orkiestr:

Lututów 1904 r.
Poddębice 1901 r.
Sieradz 1898 r. (informacje kol. Bartka się pokrywają ale data nie :-> )
Wieluń 1883 r.

Z poza Sieradzkiego
Dąbie 1904 r.
Iwanowice 1900 r.
Bolesławiec 1902 r.
Kleczew (?) Trudno ustalić, wiadomo że istniała już w 1905 r.
Kłodawa 1904 r.
Koło 1902 r.
Konin 1884 r.
Łęczyca 1887 r.
Ozorków 1900 r.
Pyzdry 1901 r.
Słupca 1899 r.
Stawiszyn (?) Trudno ustalić, wiadomo że istniała już w 1905 r.
Turek 1891 r.
Uniejów (?) Trudno ustalić, wiadomo że istniała już w 1905 r.
Zagórów (?) Trudno ustalić, wiadomo że istniała już w 1902 r.

Informacje pochodzą z książki "Życie kulturalne ośrodków miejskich guberni kaliskiej w latach zaborów" Andrzej Tomaszewski, Sieradz 1998
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości