Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Walki o łódź w 1945r
#1
Czy ktoś posiada informacje o jednostkach niemieckich walczących zimą 45 w okolicach Szadku i cmentarza na ul.szczecińskiej w łodzi oraz jednostki Polskie z września walczące koło Szadku okolice Kotlin?
Odpowiedz
#2
Co do września przetrząśnij dział związany z 1939.
Natomiast co do rejonu ul. Szczecińskiej wydaje mi się że mogłyby to być jakieś luźne elementy "Grossdeutschland" ale pewności nie mam.
Może Kade coś tu dopowie.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
Słyszałem że na terenie obecnie zajmowanym przez cmentarz było stanowisko artylerii niemieckiej która dopadła radziecki transport amunicji gdzieś w okolicach Zgierza.W okolicach Szadku we wsi Boczki doszło do egzekucji około 80 maruderów w okolicach Kotlin ma być Polski wrześniowy zbiorowy grób.
Odpowiedz
#4
W Kotlinkch na prywatnej posesji nr 18 została w dniach 21-22 marca 2003 roku przeprowadzona ekshumacja. Pierwotnie miało tu spoczywać ok. 40 osób, w rzeczywistości znaleziono szczątki 15 osób i tylko pięć nieśmiertelników, z kolei w Kotlinach mogiła żołnierzy znajdowała się ok 500 m na północ od drogi Warta-Szadek, niedaleko drogi na Grzybów, po lewej stronie na początku lasu ok. 50 m. W dniach 10-13 września 1999 r. ekshumowano stąd 56 osób (w tym 24 żołnierzy niemieckich i jednej kobiety). Większość ich zginęła podczas nalotów rosyjskich na drogę Warta-Szadek w styczniu 1945 r.

A co do jednostek polskich z września 1939 r. Armii Łódź walczących tam zostali pochowani na cmentarzu św. Wawrzyńca w Szadku - dwie pokaźne mogiły znajdują się zaraz przy wejściu (nazwiska osób nieznane).
Odpowiedz
#5
Co do Szczecińskiej . w okolicy Limanowskiego tak jak pisał Gun została tam rozbita kolumna maszerujących Niemców (całkowite zaskoczenie) przez czołgi T-34 które potem kierowały się w stronę Zgierza to była chyba kolumna rozpoznania
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#6
W okolicach Szadku w Kampanii Wrześniowej walczyła 10 Dywizja Piechoty i Kresowa Brygada Kawalerii.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#7
Z tego co pamiętam to Niemców w Boczkach rozjechano na drodze
i zalegają tam do dziś.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości