Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Powstanie styczniowe - miejsca (foto)
#16
Dziękuję koledze Gąsiorowi za informację. Wspomnienia Rocha Ochmana z ciekawością przeczytałem, nie były mi znane.
Z tekstu zamieszczonego na stronie internetowej nie wynika kiedy wspomnienia zostały spisane, podana jest data publikacji 1927 rok. Ułan Ochman miał by wtedy 84 lata i może dlatego fakty podane w wspomnieniach odbiegają jednak od prawdy.

Napis na pomniku sędziejowickim wzniesionym 10 lat po bitwie brzmi (tłumaczenie) :
Pomnik ten wzniesiono na pamiątkę bohaterskiego czynu oddziału lejbgwardyjskiego grodzieńskiego huzarskiego pułku pod dowództwem sztabowego rotmistrza Grabbego, broniącego się 14/26 sierpnia 1863 w liczbie 25 liniowych Kozaków i 12 Dońskich Kozaków przeciwko 40 polskim buntownikom …….”
Ze źródeł wiadomo, że oprócz 12 i 25 kozaków w skład oddziału wchodziło 4 oficerów ochotników z ww. pułku, oraz dowódca oddziału von Grabbe, i dowódca kozaków dońskich Monachim. Razem 43 szable.
Co do poległych Rosjan.
Trzech kozaków na początku potyczki zostało od macierzystego oddziału odciętych. Udali się oni po pomoc do macierzystego oddziału (oczekiwanie na odsiecz było jedną z przyczyn uporczywej obrony Rosjan).
Po bitwie ocaleli : rtm.von Grabbe, por.Witmajer, kornet Jermołow, książe Urusow i jeden kozak. Na drugi dzień zmarli od ran von Grabbe i Jermołow.
Czy był to oddział elitarny? W pewnym sensie tak – jeden oficer przypadał na 7-8 żołnierzy.
Stu Rosjan i jeden ocalony – legenda.

Pozdr.
L.
Odpowiedz
#17
No proszę, człowiek uczy się całe życie :krzeslem: Choć pewnie jak to zwykle bywało, jedni wyolbrzymiali, inni zaniżali...
Odpowiedz
#18
Fajne te wspomnienia, ciekawe czy ta powstańcza broń już wykopana.
Odpowiedz
#19
Cytat:ciekawe czy ta powstańcza broń już wykopana.

Pytałem miejscowych ale nic nie wiedzieli :-(
Odpowiedz
#20
Wracając do bitwy pod Sędziejowicami. Znalazłem ciekawostkę.
Maria Konopnicka napisała wiersz o tych wydarzeniach pt. "O Zarembie - 1863 r w sierpniu pod Sędziejewicani". Opublikowany został pod pseudonimem Jan Sawa.
Leszek
Odpowiedz
#21
Bardzo fajnie, ze zapoczątkowany przeze mnie temat sie rozwija. Może dzieki temu ktos sie zorientuje, że nasze tereny to nie tylko I i II w.ś. Warto o tym pamiętać i pokazywać miejsca i historie dla wielu nieznane. :cwaniak: Mam nadzieję, że sam tu jeszcze w najbliższym czasie dorzucę kilka ciekawych historii i fotek.
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#22
No to moze teraz małe spojrzenie z pogranicza kalisko - sieradzkiego :

Cytat:Powstanie styczniowe
W skład województwa kaliskiego wchodziło 5 powiatów ówczesnej guberni warszawskiej: kaliski, koniński, piotrkowski, sieradzki i wieluński. Jego obszar wynoszący 12 tyś. km2 zamieszkiwało około 550 tyś. mieszkańców, z czego ludność wiejska stanowiła 85% a miejska 15%. Stolicą był Kalisz znajdujący się na samej granicy, słabo zaludniony, przeżywający spore trudności gospodarcze. Klasą dominującą było ziemiaństwo, będące w ostrym konflikcie z chłopami, słabo uświadomionymi, którzy walkę narodowowyzwoleńczą kojarzyli z walką o ziemię. Na tle różnego spojrzenia na sprawy narodowe powstały dwa stronnictwa: "białych" i "czerwonych".

i tutaj ciąg dalszy : <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.stary.kalisz.pl/powstanie-styczniowe.html">http://www.stary.kalisz.pl/powstanie-styczniowe.html</a><!-- m -->
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości