Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Walki w okolicy Głowna i Strykowa
#31
O takich rozmowach na rzeką dodam tylko jedną historyjkę od siebie na możliwe potwierdzenie takich sytuacji. W czasie I wojny, gdzieś tam, na froncie doszło kiedyś do niezwykłej sytuacji, kiedy to w Wigilię żołnierze obu stron... wyszli z okopów i na środku pasa "ziemi niczyjej" spędzili tak ten dzień wspólnie wręcz dzieląc się opłatkiem... Wojna sprawia, że mimo całego bałaganu, trafiały się takie niezwykłości... Potem wrócili do siebie i kontynuowali walki :o
Odpowiedz
#32
W najnowszym Bitewniku Łódzkim umieszczono mapkę z przebiegiem samochodowego szlaku turystycznego Front Wschodni 1914-1918. W okolicach Głowna i Strykowa w zasięgu szlaku są Poćwiardówka i Nagawki.
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#33
Nagawki to chyba tylko ze względu na skansen będą na tym szlaku, co by się ludziska mogli najeść i napić...
Odpowiedz
#34
(16-07-2012, 16:25)maciejfloyd napisał(a): Nagawki to chyba tylko ze względu na skansen będą na tym szlaku, co by się ludziska mogli najeść i napić...
Podobno w miejscowej oberży będzie dekoracja pierwszowojennaBig Grin
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#35
CoolPortret cara Mikołaja powieszą?Big Grin
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#36
odgrzeje kotleta.
gdyby ktoś chciał poszperać to wzdłuż drogi z Głowna wiodącej przez las na czarny staw, po obu jej stronach są okopy I-wszo wojenne w bardzo dobrym stanie. po jednej stronie drogi niemieckie po drugiej ruskie. obeszliśmy z ojcem parę razy z wykrywkami je od początku do końca i poznajdowaliśmy na stanowiskach ogniowych sporą ilość naboi z pierwszej wojny. gdy szedłem tamtędy z wykrywką 2 lata temu ostatni raz to praktycznie kilka łusek tylko się znalazło. też od starych mieszkańców słyszałem że była to "przyjazna" wojna na tym terenie ponoć do tego stopnia że obie strony umawiały się w jakich godzinach będą strzelać.

na skrzyżowaniu tej drogi z drogą wiodącą do wspomnianego wcześniej byłego młyna można znaleźć sporo odłamków od pocisków dużego kalibru ale są one efektem "przestrzeliwania" dział remontowanych w pobliskim byłym Wojskowym Zakładzie Motoryzacyjnym.

innym takim miejscem jest las pomiędzy Sierżnią, Janinowem a Dąbrowką Dużą. tam też są dobrze zachowane okopy z IWW. teren jest dość dobrze przeszukany co wkoorwiło bardzo leśniczego do tego stopnia że przez jakiś czas były ustawione tablice z zakazem wykopów Smile
Odpowiedz
#37
Jeżeli chodzi o las janinowski, to pierwsza linia okopów zniknęła bezpowrotnie, ok. dwóch lat temu, podczas wycinki drzew. Maszyny zrobiły co "trzeba" i po okopach...
Odpowiedz
#38
chciałbym zobaczyć te tablice z zakazem wykopków,dla mnie to coś nowego bo zazwyczaj to kończy się na komendzie jak kogoś ustrzelą;-)
Odpowiedz
#39
jak będę miał chwilę to podjadę do tego lasu i jesli będą jeszcze wisiały to ustrzele fotę.
Odpowiedz
#40
Ja widziałem tam taką tablicę, ale pogiętą i wrzuconą do okopu. Stojącej nie widziałem, za to widziałem pełno z napisem 'Wyłączony drzewostan nasienny - zakaz wstępu".
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości