Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Walki w okolicy Głowna i Strykowa
#16
Hejka! Jestem z Głowna i jakoś nigdy nie natknąłem się na ten grób w okolicy mostu na Mrodze.... Sad Mógłby ktos podać dokładniejsze namiary? Czy mogiła jest już uprzątnięta? Może by się coś zorganizowało i posprzątało? :yes:
Odpowiedz
#17
Znowu ja! Smile Dziś rano poszukałem tej mogiły i wreszcie ją znalazłem :wypas: jej stan jest po prostu masakryczny!!!! Jest tak zarośnięta, że ledwo ją widać z drogi przy której leży.... Sad tak sobie myślę czy w Głownie znalazłby się ktoś chętny żeby ten grób posprzątać lub zrobić cokolwiek w tej sprawie? Za bardzo nie wiem od czego w ogóle zacząć i jak się za to zabrać więc gorąco liczę na jakieś podpowiedzi. Samemu to nie bardzo jest jak co zdziałać i jeszcze człowieka oskarżą o dewastację Sad Proszę osoby z Głowna o jakiś kontakt!!!!!!!!! Razem będzie łatwiej...
Odpowiedz
#18
wykarczuj chwasty nikt ci za to glowy nie utnie wyprostuj plotek i pomaluj nikogo sie o to nie pytaj ;-)
Odpowiedz
#19
ja jestem chętny do pomocy ale niestety najlepiej w tygodniu bo weekendy mam zajęte.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#20
Hey Hey! Wysłałem maila do Ciebie i nie wiem czy doszedł???????
Odpowiedz
#21
Widzę że nie doszedł... Confuseduchy:
Odpowiedz
#22
Znowu jaSmile Od ostatniego posta wiele się zmieniło. Przede wszystkim zostałem szczęśliwym stażystą w Głowieńskim muzeum!!. Jako, że jestem po historii to się cieszę, że robię coś w kierunku po studiach :wypas: Koniec chwalenia się, teraz będą konkrety! Przede wszystkim nadal męczy mnie sprawa poruszanego grobu w tym poście. Nadal jest zarośnięty i go nie widać, ale uznałem, że na razie tak jest najlepiej bo przynajmniej nikt nie zrobi tam dzikiego wysypiska śmieci albo nie zwinie płotku na złom. Powyżej jeden z Was pisał, że jest to grób jednego oficera armii niemieckiej. Znowu ja słyszałem, że są tam pochowani trzej żołnierze prawdopodobnie tejże armii. I tu pytanie do bardziej zorientowanych kolegów - gdzie zacząć szukać jakichś informacji, kto może być tam pochowany? W najbliższym czasie pojadę na miejsce i popytam trochę ,,miejscowych'', może ktoś coś gdzieś tam kiedyś słyszał Confuseduchy: Chciałbym wyjaśnić zagadkę tego grobu i dopiero potem zrobić coś w kwestii jego wyczyszczenia itp. Liczę na Waszą pomoc, a przynajmniej, że dacie mi jakiś punkt zaczepienia, gdzie szukać... :padam:
Odpowiedz
#23
CAW czyli centralne archiwum wojskowe, swego czasu słyszałem, że zaraz po wielkiej wojnie wyszedł obowiązek dokonania przez "władze samorządowe" wszystkich cmentarzy, mogił i kwater wojennych. Podobno stosowne dokumenty można w tejże instytucji znaleźć. Od biedy pozostaje Ci jeszcze Łódzkie Archiwum Państwowe, lub księgi parafialne.
Pozdrawiam Jagodowy
Odpowiedz
#24
Jagodowy czepiłeś się tego CAW. Ja nadal twierdzę, że wojsko nie było tym specjalnie zainteresowane. Istniał wprawdzie Wojskowy Urząd Opieki nad Grobami Wojennymi ale wszystkie spisy, komasacje i bieżące utrzymanie miały organizować władze cywilne. Zwłaszcza, że od 1933 i tak były do tego zobowiązane ustawą. Według mnie trzeba czesać zachowane archiwa ówczesnych gmin, powiatów i województw. Sam wiesz, że wyciągnąć coś z CAW jest problemem.
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#25
Dzięki Panowie za podpowiedzi, to naprawdę cenne wskazówki. Jak tylko będę miał czas to postaram się coś poszperać najpierw na terenie mojego miasta, a jak to nic nie da to będę się wtedy martwił. Jeszcze raz dzięki :padam: Gdy tylko coś znajdę to dam znać na forum.
Odpowiedz
#26
Witam. Mała aktualizacja tematu. Ostatnimi czasy mogiła została oczyszczona z krzewów i chwastów (niezbyt dokładnie ale zawsze) oraz został pomalowany metalowy płotek czerwoną farbą (prawdopodobnie podkładem tylko). Najfajniejsze jest to, że nie wiem kto to zrobił i kiedy i z czyjej inicjatywy. Niemniej pragnę mu/im podziękować za to co zostało zrobione i ewentualnie jeśli to ktoś z forum to proszę o kontakt.
Druga sprawa. Ostatnio został zamieszczony na forum artykuł o tworzeniu szlaku Frontu Wschodniego i z tego co się orientuję to ma on przebiegać przez min. Stryków i Łowicz. Orientuje się ktoś może czy Głowno też będzie na szlaku oznaczone? Ewentualnie do kogo się zwrócić lub pisać w tej sprawie? Dzięki z góry za infoSmile
Odpowiedz
#27
Postaraj się poszukać u ŹRÓDŁA, czyli u Stelli.
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#28
Maciejfloyd możesz się przejechać do Bratoszewic. Tam za cmentarzem parafialnym jest cmentarz żołnierzy niemieckich (właściwie to był i nie wiem czy coś jeszcze zostało) poległych w okolicznych bitwach. Jak byłem tam kilka lat temu to jeszcze można było odróżnić mogiły.
Historie Łódzkie http://www.historialodzi.obraz.com.pl - zapraszam
Odpowiedz
#29
Dzięki za informacjęSmile Przy najbliższej okazji zajrzę do Bratoszewic i zobaczę co i jak.
Odpowiedz
#30
Odświeżę trochę wątek o walkach w okolicy GłownaSmile Ostatnimi czasy zakupiłem sobie opracowanie ,,Wielka Wojna o Ziemię Obiecaną''. Na ostatnich stronach są mapki przedstawiające zmiany frontu podczas Operacji Łódzkiej. Na mapie ze strony 125 widać wyraźnie, że na odcinku ,,głowieńskim'' front utrzymywał się po obu stronach rzeki Mrożycy w stronę Niesułkowa. Zacząłem trochę węszyć po okolicy (między innymi chciałem też znalezć pozostałości nieistniejącego już młyna na tej rzece - i znalazłem miejsce gdzie byłSmile) i popytałem miejscowych starszych ludzi. Okazało się, że jeszcze ich dziadkowie i ojcowie opowiadali im o stacjonowaniu wojsk po obu stronach rzeki. Podobno nawet dochodziło do tego, że gdy żołnierze szli po wodę nad rzekę i spotkali przypadkiem ,,wrogów'' z przeciwnej armii to siadali sobie i rozmawiali, palili papierosy itd. Oczywiście na ile te opowieści są prawdziwe to ciężko powiedzieć, jednak zawsze gdzieś tam jest ziarenko prawdy. Jeden z miejscowych mówił mi też, że w czasach młodości bawiąc się nad rzeką dzieciaki znajdowały jakieś pojedyncze łuski czy klamry od pasów i inne duperele. Jak coś jeszcze się dowiem to napiszęSmile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości