Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Carski guziczek
#1
Zapewne niklowy, bo na srebro to mi coś nie wygląda Big Grin
Zakładam, że carski, bo widzę tu orzełka z dwoma główkami, a wtedy to był dość popularny mutant na biciach Tongue
Ciekaw jestem znaczenia literek.
Może gdzieś takiego już widzieliście?
Jakość niestety kiepska, ale na lepszą mnie czasowo nie stać Sad
Wymiary: 18,7mm na 5,75mm


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
a nie jest to czasem guzik zrobiony z monety bo mi tak jakos wyglada :-)
Odpowiedz
#3
Jeśli znasz rosyjski lub posiadasz translator to TAstrona może okazać się pomocna! Guzik straszny wycieruch pewnie był przyszyty gdzieś w okolicach pasa! Ale to nikiel więc tym większe gratulacje!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#4
Obert gratulacje za spostrzegawczość.

Jest to poprostu walnięta 20 lub 10 kopiejkówka carska. Ciężko mi podać która, gdyż wymiary poprzez to walnięcie uległy zmianom - 20 powinna mieć 22 mm średnicy - 10 - 17,5 mm. Strona z nominałem zatarta ale ewidentnie widać dość specyficzny otok z liści typowy dla tych monet i oznaczenie mennicy Petersburg czyli pisane cyrylicą spb zaś po stronie orła - przy łapach (też typowe dla monet) inicjały zarządcy mennicy - w tym przypadku AP - co w tym przypadku oznacza lata 1901-1906. Teoretycznie powinna być srebrna (próba 500 ;-) ) i prawdę powiedziawszy wątpię czy ona pełniła rolę guziczka.

Pzdr
Gdy wytniemy ostatnie drzewo i zatrujemy ostatnią rzekę odkryjemy nagle, że nie można jeść pieniędzy.
Odpowiedz
#5
Jagoda napisał(a):Jeśli znasz rosyjski lub posiadasz translator to TAstrona może okazać się pomocna! Guzik straszny wycieruch pewnie był przyszyty gdzieś w okolicach pasa! Ale to nikiel więc tym większe gratulacje!
Pozdr MJ
Yyyy... mój rosyjski zardzewiał raz dwa po maturze - teraz to już w ogóle bida :/
Ogólnie rzecz biorąc - czytać, to sobie czytam, ale znaczeń wielu słów mógłbym się domyślać jedynie z kontekstu. A czemu nikiel zasłużył sobie na "tym bardziejsze" gratulacje?
Artiwu napisał(a):Jest to po prostu walnięta 20 lub 10 kopiejkówka carska. Ciężko mi podać która, gdyż wymiary poprzez to walnięcie uległy zmianom - 20 powinna mieć 22 mm średnicy
Z wiadomości zebranych dotąd wychodzi mi, że materiał ściągany "do kupy" - tutaj w stożek - zwęża się od podstawy więc możliwe, że była to dwudziestka.
Artiwu napisał(a):Teoretycznie powinna być srebrna (próba 500 ;-) ) i prawdę powiedziawszy wątpię czy ona pełniła rolę guziczka.
Ciekaw jestem, po co więc ktoś zadawałby sobie trud przekuwania jej w stożek? o.O
Inna sprawa, że takie rozbijania powinny skończyć się na deformacji monety w stopniu wcale nie przypominającym tego, prawda? Trochę to dziwne, fakt... Druga teoria jest bardziej karkołomna, ale... czy takie odkształcenie nie mogło by powstać od uderzenia pociskiem? Może nie bezpośrednio w samą monetę, ale kształt mógłby się wtedy sam stworzyć?
Widziałem kiedyś tak eksperymenty i efekty były dość podobne... Abstrakcja? A może jednak nie? Big Grin
Konia z rzędem temu, co wiarygodnie uzasadni taką deformację monetki Smile
Odpowiedz
#6
Xanadu napisał(a):Druga teoria jest bardziej karkołomna, ale... czy takie odkształcenie nie mogło by powstać od uderzenia pociskiem? Może nie bezpośrednio w samą monetę, ale kształt mógłby się wtedy sam stworzyć?
Widziałem kiedyś tak eksperymenty i efekty były dość podobne... Abstrakcja? A może jednak nie? Big Grin
Konia z rzędem temu, co wiarygodnie uzasadni taką deformację monetki Smile
Albo bardzo duży fart albo wspaniały snajper! Skoro trafił w 20 mm monetę idealnie centralnie! Teoria mało prawdopodobna!
Pozdr MJ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości