Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Okopy w Kołacinie
#16
Odświeżę ponownie temat, bo wspomniane w tym wątku okopy idealnie teraz widać tutaj:

http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?local...ID=1667063

Wszystko zgadza się z opisem, jest "fosa" i okopy mniej więcej jak narysowane na załączonej wyżej mapce.

Natomiast uwagę moją zwróciło jeszcze coś innego. Kawałek w górę mapy, zaczyna się zygzakowata linia która biegnie ładne kilka kilometrów przez pola, w pewnym miejscu na dodatek rozgałęziając się (jest słabo widoczna, w razie potrzeby trzeba trochę podregulować zoomem, żeby dokładnie zobaczyć o co chodzi). Co to może być ?

Tutaj mniej więcej się zaczyna:
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?local...ID=1667297

A tutaj kończy:
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?local...ID=1667298
Odpowiedz
#17
(17-02-2015, 01:08)Bad Madafaka napisał(a): Tutaj mniej więcej się zaczyna:
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?local...ID=1667297
Moim zdaniem zasypany rów przeciwczołgowy.
pozdr.
L
Odpowiedz
#18
Wydaje mi się, że rów przeciwczołgowy raczej leciałby prosto, ewentualnie jakimś łukiem, takie załamania chyba nie mają większego sensu.
Z kolei na "zwykły" okop też to nie wygląda - raczej za szerokie.

Zrobi się cieplej, to pojadę tam pooglądać. Jak na razie to skojarzyłem, że kiedyś byłem w tamtych okolicach i zastanawiałem się nad biegnącą po zaoranym, przeschniętym polu lekko ciemniejszą krechą z widocznymi zakrętami, ale nie widząc całości pomyślałem wtedy, że to jakiś uskok terenu. Nawet szerokość w miarę by się zgadzała, bo ta "krecha" miała ze 3m.
Odpowiedz
#19
Nie jest to regułą http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?local...ID=1669830
Na pewno nie jest to transzeja.
Pozdr.
L
Odpowiedz
#20
Kolejny podobny obiekt w sumie w dość niedalekiej odległości - jakby odgałęzienie rowu, w lesie dobrze widoczne, nawet trochę widać w polach. Do tego w lesie coś jakby okopy na rogu załamania "rowu". Wszystko widoczne na miejscu gołym okiem.

Interesuje mnie głównie skąd się wzięły te umocnienia, bo samo się to wszystko nie wykopało. Do tej pory na mapie i w terenie wylukałem między 10-20km, miejscami dość dobrze widoczne wraz z okopami na zagięciach.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#21
Panzergraby były załamywane co jakiś czas pod różnym kątem, najczęściej 90 stopni, dlatego mają bardzo regularny kształt. Tutaj trudno cokolwiek wywnioskować ale na wstawionym przez Ciebie zrzucie, osobiście żadnych okopów się nie dopatrzyłem a na LIDAR całkiem wyraźnie wychodzą.
Jeżeli chodzi o pochodzenie czegokolwiek w tym regionie to mogą być to pozostałości mitycznej linii "Gazelle Stellung".
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#22
Z lewej strony tam gdzie ten główny rów kończy się załamaniem (pewnie szedł dalej ale zaraz po lewo jest asfalt a dalej zapewne zaorali), niżej w zgięciu coś tam widać na lidarze. W lesie trochę wygląda jakby prosta linia z wyjściami na obie strony.
Wnioskuję że to powstało razem z tym rowem po tym, że obejrzałem już dość znaczne jego odcinki i w paru miejscach właśnie w załamaniach są ślady jakichś dodatkowych umocnień, czasami jak w mordę strzelił transzeja, a kiedy indziej jakieś inne formacje terenowe. Luknijcie sobie na lidarze Kuźmy, Trzcianka [na północ od Kołacina w stronę A2] - wyraźnie widać, że ten rów szedł gdzieś w tamtą stronę. Kawałek wyżej w stronę Łyszkowic jest las, a w nim już "normalne" okopy.

Dorzucam parę screenów - głównie na północ od Kołacina + Trzcianka, bo linki wyżej wygasły.
W bonusie jedno z miejsc, gdzie przy sprzyjającej roślinności i porze roku, rów gołym okiem widać razem z jakąś transzeją w załamaniu, mimo że jest tam praktycznie całkowicie zasypany.


Załączone pliki Miniatury
                   
Odpowiedz
#23
Miesiące mijają, a ja nadal nie wiem kto wykopał te grube kilometry rowu. Przeczytałem sporo książek o tematyce 2 wojny światowej w naszym rejonie (głównie 1939), nigdzie we wspomnieniach nie widać wzmianki o czymś takim, a przecież w bezpośredniej bliskości tych umocnień toczyły się dość grube walki i taki rów byłby raczej cennym punktem strategicznym. Wniosek taki, że albo w 1939 było to już zasypane, albo jeszcze tego nie było.

Wrzucam najciekawszy odcinek który najlepiej widać w terenie. Ten najlepiej zarysowany fragment jest w lesie (reszta leci przez pola - zaorana). W załamaniach klasycznie ślady okopów. Szerokość rowu ok. 5-6m. Są odcinki bardzo dobrze zachowane, gdzie do dziś głębokość sięga metra, a kolejne pół to zwiane przez wiatr z lasu liście i inne pierdoły. Ciągnie się to praktycznie spod pól Szymaniszki/Rozworzyn ok. 5km zygzakami w stronę Kołacina.

Dodam że przeszliśmy cały ten odcinek po długości z wykrywaczami, praktycznie zero sygnałów, nie licząc pojedynczych współczesnych śmieci.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#24
Tak jak wspominałem wcześniej. Fragmenty niemieckiej linii umocnień "Gazelle" budowane od czerwca 1944 siłami batalionów budowlanych i lokalnych mieszkańców.
Temat znany ale nie należy do popularnych więc w wielu książkach go nie znajdziesz. Upraszczając to ten sam temat co linia Pilicy tylko wątek poboczny Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#25
Gdzie można cośkolwiek o tym poczytać ? Pewnie w terenie jeszcze sporo śladów zostało tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać.
Pewnie na znalezienie mapki z zaznaczonym przebiegiem umocnień nie ma co liczyć ?

W googlach kopałem już wcześniej ale na hasło "gazelle" z deczka innego typu informacje mi się pokazywały.

Po ilości (0 - słownie zero) fantów w okolicy tych umocnień wnioskuję, że w 1944-45 raczej zbyt wiele się tam nie działo ?
Żyję jeszcze nadzieją, że jak zasypywali, to na dno wrzucili jakieś klamoty leżące w pobliżu Big Grin
Odpowiedz
#26
Jeśli by ktoś chciał obejrzeć sobie na żywo ten najlepiej zachowany odcinek, to mogą być ostatnie miesiące kiedy będzie to możliwe.
Biegam co drugi dzień przez ten las, trwają tam od jesieni intensywne wycinki czy tam przecinki i spore są szanse, że wkrótce spore fragmenty lasu po raz kolejny zostaną zaorane i ten 1,5km odcinek który do dziś zachował się wyraźnie, przestanie istnieć jako jedna ciągła całość.
Odpowiedz
#27
(13-09-2015, 09:47)gunship napisał(a): Tak jak wspominałem wcześniej. Fragmenty niemieckiej linii umocnień "Gazelle" budowane od czerwca 1944 siłami batalionów budowlanych i lokalnych mieszkańców.
Temat znany ale nie należy do popularnych więc w wielu książkach go nie znajdziesz. Upraszczając to ten sam temat co linia Pilicy tylko wątek poboczny Smile
Czołem!
Z pewnością, przez Kołacin, ani przez jego okolice nie przechodziła Pozycja Gazeli (Gazelle-Stellung).
Odpowiedz
#28
Warschauer44 nie upieram się ale z dokumentów i map które widziałem linia ta była oznaczona jako Gazela. Jeżeli masz więcej informacji, z chęcią poczytam i możesz wyprostować temat Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#29
(23-03-2016, 10:24)gunship napisał(a): Warschauer44 nie upieram się ale z dokumentów i map które widziałem linia ta była oznaczona jako Gazela. Jeżeli masz więcej informacji, z chęcią poczytam i możesz wyprostować temat Smile
Patrząc w papiery i na mapy, jak już pisałem Gazela nie przechodziła przez Kołacin (rozpoczynała się między Spałą a Tomaszowem Mazowieckim a kończyła się na rzece Wiśle) a Kołacin w linii prostej jest oddalony od Pozycji Gazeli o jakieś 14-15 km Wink. Przez Kołacin jak i okolice, przebiegała zupełnie inna pozycja.
Odpowiedz
#30
Warschauer44 przesłałem coś na prywatnej wiadomości Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości