Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Okopy w Kołacinie
#31
Wracając do:
(23-03-2016, 22:09)warschauer44 napisał(a): Przez Kołacin jak i okolice, przebiegała zupełnie inna pozycja.
Odpowiadając, przez przedpola Kołacina przebiegała Löwe–Stellung, która zaczynała swój bieg w okolicach Lubiaszowa, przechodząc mniej więcej po linii granicznej GG - III Rzesza, dochodząc do Wisły w rejonie Płocka.
Odpowiedz
#32
Dzięki za sprostowanie. Czy masz jakieś informacje o pozostałościach po tej linii?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#33
ja bym tam sie chetnie wybrał póki jeszcze sie da z wykrywka, może cos sie znajdzie Smile . dajcie priva to sie jakoś zgadamy.
Odpowiedz
#34
(25-03-2016, 14:01)gunship napisał(a): Dzięki za sprostowanie. Czy masz jakieś informacje o pozostałościach po tej linii?
Gdzieniegdzie fragmenty rowów strzeleckich, czy też rowów przeciwpancernych są zachowane, niestety większa część pozycji szła przez pola uprawne i co za tym idzie po wojnie wszystko zakopano. Należy też zwrócić uwagę iż pozycja budowana była od listopada 44, a przy budowie były różnorakie problemy, a więc do stycznia 45 roku nie została oddana w pełni do użytku.
Odpowiedz
#35
Ja zwiedziłem, o różnych porach roku, około 20km tej linii, bo tyle mniej więcej przebiegu znalazłem na lidarze. W zasadzie jako tako zachowane to są może łącznie ze 2km rowu przeciwczołgowego - tyle widać gołym okiem w terenie i idąc wzdłuż idzie się faktycznie w rowie. W polach wszędzie pozasypywany, ale rozmach budowy był dość konkretny bo na lidarze widać do dziś po wielu latach od zasypania. W wielu miejscach też, gdzie niby płasko jak stół, przy sprzyjających warunkach da się zobaczyć jak przebiegał - a to przez pola leci pas ciemniejszej roślinności, załamujący się nagle pod ostrym kątem, lub po deszczu pole przesycha i widać połamany pas ziemi o innym odcieniu. Żeby to wylukać, trzeba wbić do GPSa coordy z lidara, żeby wiedzieć w którą stronę patrzeć i na co.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości