Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
XV wieczna kryptaw Głownie
#1
Jak donosi GW
link: <!-- m --><a class="postlink" href="http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,10038419,Naukowcy_szukaja_krypty_z_XV_w__w_podziemiach_kosciola.html">http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,1003 ... ciola.html</a><!-- m -->
"Podziemia kościoła św. Jakuba Apostoła w Głownie mogą kryć kryptę, w której chowano ludzi od 1420 roku. Poszukiwania już się rozpoczęły. Gdyby przypuszczenia historyków się potwierdziły, to byłaby to najstarsza krypta w Łódzkiem.
Kościół św. Jakuba Apostoła to otynkowany budynek zbudowany niedługo po pierwszej wojnie światowej. Spośród pozostałych tego typu obiektów wyróżniają go proboszcz Stanisław Banach, który jest doktorem historii, i przeszłość sięgająca początków XV wieku. Wtedy to powstała świątynia z drewna. W połowie XVIII wieku spłonęła i została odbudowana, ale była już kamienna. Przez województwo łódzkie w 1914 roku przebiegał front działań pierwszej wojny światowej i kościół zniszczyła niemiecka artyleria. Potem wysiłkiem mieszkańców został odbudowany.
W 2007 roku wydana została książka księdza Banacha o dziejach parafii św. Jakuba Apostoła. Według dokumentów, które tam przywołano, pod kościołem powinna znajdować się krypta, gdzie od 1420 roku pochowano kilkaset osób. Dokładną liczbę trudno określić. W dokumentach jest jedynie mowa o tym, że pod kościołem chowano osiem osób rocznie. Wśród spoczywających w głowieńskiej krypcie znaleźli się członkowie rodziny Głownieńskich, założycieli miasta, proboszczowie parafii i biskupi.
Towarzystwo Przyjaciół Głowna sfinansowało badania, które mają potwierdzić, że krypta faktycznie jest pod kościołem. Trzeba też ustalić, w jakim jest stanie. W ubiegły czwartek przeprowadzono tam test. Teren został zbadany georadarem przez firmę Georadar z Wrocławia. Wcześniej wrocławianie pracowali między innymi w Egipcie. Zajmują się też badaniem miejsc zbrodni dla policji.
Wszystkie ławy zostały usunięte, potem na posadzce, pod którą leży krypta, wyznaczono linie. Po tych liniach jeździł wózek z radarem, a odczyty mają być złożone w jeden obraz za mniej więcej dwa tygodnie. - Specjaliści z Georadaru mówili, że widać zarysy fundamentów dawnego kościoła i ślady krypty, ale na ostateczne wyniki trzeba będzie poczekać - mówi Krzysztof Laszkiewicz z Towarzystwa Przyjaciół Głowna.
Na jedynym zachowanym zdjęciu sprzed 1914 roku widać, że kościół stoi na płaskim terenie. Obecnie znajduje się na kilkumetrowej górce. - Coś w tym nasypie musi być - komentuje Laszkiewicz. - Nie ma żadnych wzmianek, by ktokolwiek przeprowadzał ekshumację znajdujących się pod kościołem szczątków.
Według Laszkiewicza kościół i teren wokół niego były kiedyś miejscem przeznaczonym na pochówek. W naszym województwie jest wiele podobnych krypt. Ale większość takich obiektów pochodzi z XVI wieku. Głowieńska krypta może być starsza nawet o 100 lat."
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości