Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GPS, a układy odniesienia
#1
Mam pytanie do Szanownych Kolegów specjalistów od GPS, a mianowicie :
czy istnieje możliwość dostosowania odbiornika GPS od odpowiedniego układu współrzędnych np. : dla układu odniesienia Potsdam-Helmertturm, lub Rauenberg (jak odróżnić jeden od drugiego). Konkretnie chodzi mi o powiązanie odbiornika GPS do pracy z siatką kilometrową na niemieckich mapach 1:25000 z lat 30 i 40 ubiegłego wieku.
Podobno można sobie to wyliczyć samemu, ale niestety jestem ciemny jak tabaka w rogu, do tego nie jestem geodetą, a w artylerii służyłem przy koniach.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#2
Polecam poczytać forum tematyczne ( fajne jest użytkowników Garmina <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.garniak.pl/">http://www.garniak.pl/</a><!-- m --> ), tam mają opisaną kwestię kalibracji map mi za pomocą programu OziExplorer.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://gpsmaniak.com/new/porady-kalibracja.htm">http://gpsmaniak.com/new/porady-kalibracja.htm</a><!-- m -->

Pod tym linkiem masz docelowo kalibracje WIG-ów wzmiankowanym programem.

pozdrawiam
witek
Odpowiedz
#3
Niestety sprawa nie jest taka prosta. Do tego potrzebne są dane których poszukuję tj. różnice wielkości elipsoidy (DA i DF) oraz jej przesunięcie w stosunku do elipsoidy WGS84 (DX,DY,DZ) i format pozycji (Projection Setup) : długość geograficzna, skala, przeunięcie poziome (FE) i przesunięcie pionowe (FN) dla układu przyjętego na tych mapach.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#4
Temat ciekawy bo sam kombinowalem z ozi.Jednak z polskimi wigówkami które są ogólnodostępne.
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#5
Trudno być profi w tak połamanej dziedzinie dlatego pozwoliłem sobie podać link na forum, które zrzesza osoby posiadające znacznie głębszą znajomość rzeczy niż moja, jeżeli się nie mylę jest tam paru geodetów i gości od systemów GIS - owych, zatem na pewno będzie gdzie złapać języka.

serdecznie pozdrawiam
witek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości