Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Berlinek
#1
Osiedle domków w okolicy ul. św. Teresy i szpitala im. Biegańskiego zbudowano przed wojną dla łódzkich Niemców. "Germańską nutę" czuć tu choćby przez nieduże przydomowe ogródki i specjalne pomieszczenia gospodarcze, czego nie praktykowano w polskim budownictwie. Ponieważ cały kwartał zajmowali Niemcy, komuś powiedziało się "Berlinek" i tak już zostało do dziś.

Pytanie kiedy powstało to osiedle przed wojna czy w czasie wojny ,czy moze ktoś dysponuje zdjęciami tego osiedla do 1945 roku.Starsi mieszkańcy tego osiedla twierdza ze było budowane w czasie wojny przez wieźniów radogoszcza dla polskich i wschodnich (litewskich,łotewskich)volksdeutchów
Odpowiedz
#2
A jak łódzka plotka niesie , podobno uliczki Berlinka są w kształcie swastyki.
Odpowiedz
#3
Temat już był poruszany na naszym forum. Jeżeli dobrze pamiętam osiedle było budowane w latach 1940-41.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
To nie uliczki tylko ciągi budynków są tak ułozone że z lotu ptaka wygląda to jak sfastyka.Takie było załozenie niemców i tak wybudowali to osiedle,które nienaruszone przetrwalo do dzisiejszych czasów.
such a long long time ago
Odpowiedz
#5
Kompletna bzdura. Sprawdż <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.mapa.lodz.pl/">http://www.mapa.lodz.pl/</a><!-- m -->
Pozdrawiam
L.
Odpowiedz
#6
Zgadzam się z Leszkiem! Konia z rzędem temu kto wskaże mi tu zarys swastyki! Dla ułatwienia dorzucam screen shota!
Pozdr MJ


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#7
Zgadzam się z Wodzem. Kształtu swastyki nie sposób się tu dopatrzeć.
Podobne osiedle jest w Pabianicach - eeM wie gdzie gdzie takie same domki są ułożone równolegle do siebie.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#8
No nie !!!Jagoda nie rób tego więcej !!! Taka piękna legenda była :lol: :lol: !!!
Odpowiedz
#9
Kolejny Mit obalony Smile :mrgreen: :mrgreen: :wypas: :hurra:
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#10
Wydaje mi się, że nazwę Berlinek wymyślili okoliczni Bołucioerze i związana jest po prostu z ludnością niemiecką zamieszkującą to osiedle, nie zaś z jakąś swastyką!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#11
Bardzo podobne osiedle jest na Stokach, w rejonie ulicy Giewont.
Jest to po prostu pozostałość po okupantach.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#12
Na tym zdjęciu rzeczywiście nie widać nic takiego.Napisałem tak ponieważ sporo lat temu był w ekspresie ilustrowanym wielki artykuł na temat tego osiedla.Opisano tam całą historię budowy "Berlinka",było kilka fotografii z różnych okresów.To tam była teoria domniemanej sfastyki.Była także fotografia z lotu ptaka na kilka budynków i rzeczywiście było podobieństwo.Nie pamiętam czy było to zdjęcie stare czy nowe.Inaczej nie zabierałbym głosu w tej sprawie.Niestety nie zachowałem tej gazety.
such a long long time ago
Odpowiedz
#13
Sarlacc napisał(a):które nienaruszone przetrwalo do dzisiejszych czasów.
Jeśli nie naruszone jak piszesz, to gdzie ta sfastyka ?
Leszek
Odpowiedz
#14
Nie wiem.Widocznie jednak ktoś to naruszył albo gazeta wtedy przekłamała temat.
such a long long time ago
Odpowiedz
#15
Podobne osiedle jest u zbiegu Wycieczkowej i Strykowskiej ( ulice Ołowiana , Kwarcowa i Strzeleckiego) zostalo wybudowane Też w tym okresie.Napewno można znaleść jeszcze sporo takich osiedli domków w naszym mieście.
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości