Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przedwojenna Wieża Ciśnień na Julianowie ?
#1
Jako, że jest to mój pierwszy post to witam serdecznie wszystkich i pragnę wyrazić wielkie zadowolenie, iż znalazłem wreszcie takie ciekawe forum.

Na początek chciałbym spytać mądrzejszych ode mnie o to ustrojstwo, które pamiętam od zawsze, od najmłodszego dzieciństwa:

[Obrazek: 29252001eg8.jpg]

[Obrazek: 43391760xu7.jpg]

[Obrazek: 66598222ko4.jpg]

Zdjęcia są świeżutkie, bowiem robiłem je w piątek 7 listopada. Wieża (ciśnień?) znajduje się na ulicy Skarbowiej - między Akacjową, a Julianowską. Od zawsze ciekawiło mnie, czym ona jest i jakie spełniała funkcje. Na zdjęciach widać, że przykryto czymś jej górę, więc (mam nadzieję), że ktoś się nią interesuje.
Wiecie może coś więcej o tym obiekcie ?
Odpowiedz
#2
nikt nie wie ? Sad
Odpowiedz
#3
Swego czasu łódzkimi wieżami ciśnień interesowała się eeM, ale ostatnio rzadko bywa na forum. Spróbuj skontaktować się z nią mailowo albo przez PW. Wg mnie to faktycznie wieża ciśnień, nie duża, bo nie duże osiedle zasilała. Przykryta folią bo prawdopodobnie dach jest w rozsypce a cieknąca do sodka woda rozsadza ściany.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#4
Dzięki za odpowiedź. Smile

Jeżeli to jest rzeczywiście wieża, to zasilała faktycznie małe osiedle - bankierskich domków przy Skarbowej i Julianowskiej. Więc wszystko na oko by pasowało.
Odpowiedz
#5
Własie o tej wieży pisałem tutaj <!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.lodz-eksploracja.org/viewtopic.php?f=58&t=2099">viewtopic.php?f=58&t=2099</a><!-- l -->. I małe sprostowanie osiedle było wybudowane dla urzędników skarbowych magistratu łódzkiego .Właściciel działki został zmuszony do zabezpieczenia wieży przez Powiatowy Inspektprat Nadzoru Budowlanego po moich ciągłych monitach do MKZ i PINB.Niestety jak większości właścicieli dzialek z takimi obiektami wolałby aby takie budynki same sie rozsypały.
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#6
racja - dla urzędników skarbowych (kredyty były im przyznawane na bardzo atrakcyjnych warunkach) - dobrze myślałem, a źle napisałem (sama nazwa ulicy wskazuje kto tam mieszkał).
Odpowiedz
#7
A tak w ogóle - cały teren ten posesji jest potwornie zaniedbany. Czy jej właściciel żyje ? Przecież to zbrodnia, żeby tak piękny zabytek niszczał na naszych oczach !
Odpowiedz
#8
Właśnie o to chodzi właścicielom takich budowli - żeby niszczały !!!Zawsze to koszt wyburzenia jest mniejszy od kosztu renowacji.
Odpowiedz
#9
Przecież to jest zbrodnia. Kolega powyżej pisał, iż interweniował do odpowiednich instytucji, lecz wiele to nie dało. Może jak więcej z nas będzie pisemnie protestować, to coś się ruszy w tej sprawie ?
Odpowiedz
#10
Próbować zawsze można ale...Poczytaj wypowiedzi kolegi Archeo.Link podał wcześniej oskarxyz.
Odpowiedz
#11
Odświeżę temat ,działka ta była wykorzystywana rekreacyjnie ,pod koniec lat 90 skończył się okres dzierżawy dla ostatnich właścicieli.
Kwota przedłużenia dzierżawy tego terenu była nieadekwatna do wartości działki.
Teren przez jakiś czas był wynajęty kolejnemu właścicielowi,stad folia na dachu.
Właścicielem jest chyba nadal miasto. Pamiętam tę działkę z dzieciństwa (lata 80-90) ,już wtedy wieża była w kiepskim stanie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości