Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Solca Wielka
#1
Witam Panowie !
Mam pytanie jak w takiej sytuacji postąpić . Wiec tak ostatnio mój znajomy ( żaden wykrywkowy ) był na cmentarzu w Solcach Wielkich. Był tam z dziadkiem i podczas gdy ów ten starszy człowiek rozmawiał ze znajomym, przy części wojskowej. kolega spacerował po trawie. W pewnym momencie wyłapał wpół wystający z ziemi metalowy przedmiot i jak go wyjął okazało się że to klamra wermachtu. Prawdopodobnie pod trawa się pewnie znajdzie coś . Może całe ciało. Zapomniana mogiła. W związku z tym mam pytanie. Naturalnie jest ze nikt tam nie będzie szukać ale czy on ma powiedzieć właścicielowi cmentarza o zapomnianym grobie ?
Odpowiedz
#2
Fundacja "Pamięć" szczegółowe namiary znajdziesz w necie!
Pozdr MJ

Ps. Jazzman pisz do jasnej cholery z zachowaniem minimalnych standardów ortograficznych! Ciężko się czyta Twoje posty! Poza tym jako Polak powinieneś biegle władać Ojczystym językiem! Nie wstyd Ci?
Odpowiedz
#3
Wybacz :-( :wstyd: Jagoda dla ciebie specjalnie poprawiłem. Dziękuję.
Odpowiedz
#4
Jazzman, wątek ten był już na forum :
<!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.lodz-eksploracja.org/viewtopic.php?f=15&t=336&st=0&sk=t&sd=a&start=90">viewtopic.php?f=15&t=336&st=0&sk=t&sd=a&start=90</a><!-- l -->
Pisałem, cytuję :
"W Solcy Wielkiej - tak, to tam za Ozorkowem - po bitwie nad Bzurą na cmentarzu obok siebie istniały kawtery żołnierzy polskich i niemieckich. Długo jeszcze po II w. światowej. Kwatera niemiecka pomimo ekshumacja przeprowadzanych w czasie wojny była dosyć spora. Pewnego dnia ksiądz katolicki sprowadził na cmentarz spychacz !!!!!!!. I było po niemieckich grobach.
A, że u Niemców ordnung muss sein istniały ewidencje pochowanych. Wiem, że rodziny poległych pisały do księdza w sprawie grobów bliskich.
Ciekaw jestem co im odpisywał." koniec cytatu.
Nie jest to, jak widzisz pojedyńcza mogiła, ale szczątki rozmyślnie zniszczonej kwatery żołnierskiej.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#5
Leszek teraz jest to pieknie odnowione. Pomnik piekny i mogiły ale mówie o jednej klamrze która została znaleziona i dlatego pytam sie co mozna z tym zrobic. Wiem w jakim stanie sa cmentarze w polsce. Jest u mnie kilka w okolicy. Gdyby nie murek u niektórych wogóle nikt by nie wiedział że tam cmentarz jest. Juz kilka zarosło. A na cmentarzu zydowskim w Łęczycy budynek zbudowali,jak byłem mniejszy znajdywałem resztki płyt grobowych z napisami po hebrajsku.


Mam pytanie z innej półki . Babcia opowiadała (ale pewności nie ma bo też od kogoś to słyszała) ze w pewnej wsi pod laskiem sa pochowani żołnierze, ale nie wiadomo czy to żołnierze z I wojny czy z II, możliwe są nawet wojska Napoleona ! Nie ma tam nic nawet krzyża. I zastanawiam się czy nie iść tam z wykrywaczem zobaczyć czy to prawda. Jeżeli znajdę tam ślady żołnierzy zawiadomię tę fundacje o której pisałeś Jagoda albo odpowiednie służby. Czy lepiej nie dotykać się . Wiecie nie chce mieć problemów ale to tak nie może zostać. Jak zawiadomię kogoś i okaże się że tam nic nie ma zrobię z siebie błazna jak pójdę to będę miec pewność . Co wy na to ?
Odpowiedz
#6
jazzman napisał(a):Leszek teraz jest to pieknie odnowione. Pomnik piekny i mogiły ale mówie o jednej klamrze która została znaleziona i dlatego pytam sie co mozna z tym zrobic.
Co jest odnowione, kwatera niemieckich żołnierzy z bitwy nad Bzurą ?
Ta znaleziona klamra pochodzi właście z rozjechanych spychaczem mogił.
Właściciela cmentarza chcesz powiadomić. Po co? Właściciel wie że byli tam pochowani żołnierze niemieccy, są księgi zgonów w parafi. Fundacja Pamięć też nic nie zrobi, ksiądz nie wpuści ich na cmentarz. Samo życie.
Leszek
Odpowiedz
#7
cała część wojskowa cmentarza. Kiedyś w miejscu jednym gdzie było pełno krzaków i wszystko było zarośnięte powycinali to świństwo . Wszystko przez nowego księdza. Wszystko naprawdę ładnie wygląda. Po długości są ustawione groby żołnierzy. Jest też z nieznanymi chyba. Ten cmentarz to teraz chluba wójta i co roku tam obchody są. :yes:

U nas w Łęczycy też wszystko ładnie ale pomniki I wojenne zaczynają się zacierać. Czas nie idzie wstecz niestety . Te II wojenne też są w większości w porządku choć i zdarzają się takie całkowicie zatarte.
Odpowiedz
#8
Piszesz, że cała część wojskowa,no, no. Musieli zrobić widocznie rekonstrukcję, bo jak ja byłem to, na miejcu kwater niemieckich były cywilne groby.
Leszek
Odpowiedz
#9
a kiedy byłeś ? To się działo w ostatnim czasie. Jak tamten ksiądz objął kontrole nad cmentarzem. Ja wiem to było ze 2-3 lata temu. Zwrócili uwagę ja ktoś powiedział im że na części wojskowej zaczęły wychodzić kości z ziemi.

Ale wcześniej to tragedia była. Masz racje.
Odpowiedz
#10
Słuchaj jak chcesz to ci dokładnie powiem co i jak. Jadę do Solcy w Sobotę. Mogę zwrócić uwagę na co chcesz . kwatera... wiem ze pomniki są nowe ale ja bylem na krótko i po za tym rzadko. Jak byłem mały często jeździłem teraz zadziej. Nie wiem jct odpisze
Odpowiedz
#11
:offtopic:

Jagoda napisał(a):Ps. Jazzman pisz do jasnej cholery z zachowaniem minimalnych standardów ortograficznych! Ciężko się czyta Twoje posty! Poza tym jako Polak powinieneś biegle władać Ojczystym językiem! Nie wstyd Ci?
jazzman napisał(a):Wybacz :-( :wstyd: Jagoda dla ciebie specjalnie poprawiłem. Dziękuję.
Jednego posta? Potem poprawa przestała już dotyczyć...
jazzman napisał(a):(...)kwatera... weim ze pomniki sa nowe ale ja bylem na krótko i po za tym żadko. Jak byłem mały czesto jezdziłem teaz zadziej . Nie iwem jct odpisze
I to by było na tyle... :...:
Za wiele Jagoda wymagasz :zabawa: :]

Koniec offtopu.
Odpowiedz
#12
Jazzman zacznij pisać mniej postów a konkretnych i poprawnych ortograficznie.Bo tego naprawdę nie da się czytać.Nie wspomnę już o pożodze i zniszczeniu jakie siejesz mixując wątki i tematy. :kwasny:
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości