Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Góra św. Małorzaty
#1
Witam.
Ostatnio spotkałem się z informacjami że na górze w Górze św Małgorzaty znajdował się niemiecki skład amunicji a z innych źródeł że nie było tam składu tylko pozycja jakieś niemieckiej grupy z której ostrzeliwano okolice z mg42. Która informacja jest prawdziwa ? Wiecie coś więcej na temat Góry
Odpowiedz
#2
A na wieży kościoła nie było czasem punktu obserwacyjnego zniszczonego przez nasze wojsko ?
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#3
to było w Tumie . Zniszczono wieże kolegiaty...
Odpowiedz
#4
Teoretycznie biorąc pod uwagę charakter tej wydmy (bo o ile dobrze pamiętam ta góra jest wydmą) mogła mieć jakieś znaczenie strategiczne w rejonie. Bardzo dobry punkt obserwacyjny. Szperałeś gdzieś? Skąd masz informacje o mg ?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#5
gunship szperałem i wyszło że na górze była amunicja. Mg to opowieść mojej cioteczki Smile pojechałem popytałem się i taką wersje mam .
Odpowiedz
#6
Panowie Góra Św.Małgorzaty jest bardzo dobrze opisana w kilku pozycjach książkowych i to tak zwanych klasykach literatury fachowej.Pierwsza pozycja to "Armia Poznań" a druga to bodajże ""Cożeś ty za pani..."

Parę fragmentów z Armii Poznań:
''...Natarcie dywizji wspierane już artylerią rozwijało się pomyślnie.Około godziny 23.00 68 pułk piechoty wyparł Niemców z Góry Św.Małgorzaty , a 8 batalion strzelców zajął wieś Michałowice i część wsi Marynki..."


"... 5 batalion ciężkich karabinów maszynowych około północy przeszedł do kolonii Węglowice, a następnie rozpoczął przeprawę przez Bzure.W tym czasie odwodowy II batalion 68 pułku piechoty był nadal w marszu na Witonie.
Ponieważ nie zdołano nawiązać kontaktu z nacierającymi na skrzydła sąsiadami, płk Mozdyniewicz postanowił wstrzymać natarcie na linii Góra Św.Malgorzaty-Sługi i korzystając z ciemności przeprawić pozostałe oddziały dywizji przez Bzurę..."

"O godzinie 6 rano 10 września 68 pułk piechoty , wzmocniony dywizjonem artylerii lekkiej i ciężkiej , przeszedł do obrony przejściowej:
-III batalion umocnił obronę w Górze Św.Malgorzaty..."

"..wydaje się że płk Mozdyniewicz prowadził natarcie bardzo ostrożnie bowiem po zdobyciu celu natarcia jakim była Góra Św.Malgorzaty przeszedł do obrony przejściowej.."

Tu przytoczyłem parę luźnych fragmentów z Armii Poznań.Jazzman szukanie informacji nie opiera się jedynie na googlu.Musisz zajrzeć czasami do czegoś takiego jak książka.Wiem po raz 01939189 odsyłamy do literatury (tacy jesteśmy źli) ale wybaczcie skoro ktoś pyta o temat który jest opisany wzdłuż i wszerz.Podałem ci wskazówki wiec do dzieła.

P.S co do tego stanowiska .Pewnie że mogło się tam znajdować tak niemieckie jak i polskie.
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości