Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proszę o pomoc w sprawdzeniu stopnia wojskowego pradziadka.
#16
Jarku, mam nadzieję, że specjalnie Cię nie zaskoczę stwierdzeniem, że w 1918 roku Polska nie posiadała jendolitego, własnego umundurowania które szyły pełną parą maszyny w całym kraju wedle jednego wzoru Smile

Ot po prostu, w zależności od regionu zalążki późniejszego Wojska Polskiego nosiły to w czym stały w 1918 roku - czyli Ci którzy mieli okazję służyć w Cesarsko-Królewskiej Kajzer Armii byli umundurowanie wedle austriacki stadanrdów (w tym również słynne Legiony). Nasi w Rosji w I i II Korpusie Polskim niewiele się odróżniali od wojska carskiego (poza detalami). W Wielkopolsce i centralnej Polsce formowano Polnische Wehrmacht, który wyposażano w sprzęt niemieckiej armii.Do tego w 1918 roku każdy łapał co się trafiało wojskowego pod ręką aby uzupełniać braki. W owym okresie w sumie najbardziej typową mieszanką było wszystko co się trafiło pod ręką wojskowego + polska czapka z orzełkiem (maciejówka/rogatywka). W 1919 roku pełnego bordello militare dopełniły masowe zakupy we Francji - gdzie po prostu umundurowanie kupowano na wagony - np. 400 wagonów mienia wojskowego - płaszczy, butow itp ... wsio jak leciało z tego co zostało z nadmiarów po I wś. Kupowaliśmy głównie od Amerykanów, więc ten sprzęt w 1919/20 zaczyna dominować.

Przykład ze zdjęcia pokazuje właśnie jegomościa w mundurze austriackim - być może więc to właśnie były Legionista, lub po prostu Polak służący w austriakciej armii z okazji zaborów. Nosi jednak typowo polską czapkę, więc to już zapewne po 1918 roku, ale jeszcze przed próbami unifikacji wyglądu armii z początku lat 20-stych. Najlepiej pasuje mi po prostu okres wojny 1918-21. Sama zaś czapka z orzełkiem b. mocno przypomina typowe czapki Wielkopolskie. Stąd pomysł z WLKP.

Czemu zaś Austria ? Charakterystyczny krój kieszeni to raz, dwa kolor munduru - wyraźnie jasny. Austriacy nosili jakąś tam ichnią wersję niemieckich szarości - lekko szarawo/niebieskawą. Mundury polskie miały od samego początku standardowy dla nas zielono-brążowawy kolor, wzorowany na umundurowaniu brytyjskim/amerykańskim. To na pewno taki nie jest. Podobnie czapka jest również uszyta z takiego sukna. Jasne mundury nosili jeszcze nasi o rododzie z Francji np. słynna Błękitna Armia gen. Hallera - ale to był zupełnie inny typ munduru, więc nie podejrzewałbym że to np. takowy wojak.

[Obrazek: ludwik.jpg]

Typowo polski wzór munduru - wz.1919 - zaczął powolutku, małymi kroczkami pojawiać się latem 1920 roku i do końca działań wojennych stanowił niewielką ilość w ogóle mundurów WP.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#17
ok, dzięki za info, a tu jeszcze jedno zdjęcie tej podstacji

[Obrazek: lud.jpg]

A jeszcze jedno pytanko, a te dwa zdjęcia poniżej też pochodzą z tego okresu co to szczegółowo opisane !

[Obrazek: wojsko_.jpg]

[Obrazek: wojsko.jpg]
Odpowiedz
#18
[Obrazek: wojsko_.jpg]
Obstawiam Powstanie Wielkopolskie w 1918 roku, ew. może po prostu wojska wielkopolskie w trakcie walk o o granice 1918-21 - nie koniecznie na froncie z Niemcami ...


1924-30: Działon armaty wz.97 75 mm Schneider w trakcie pozowanych działoczynów. Jakiś pułk piechoty na moje oko, nie sądze żeby to była artyleria. Pachnie na czuja "łódzko", czy to nie jakaś z jednostek OK IV ?
[Obrazek: wojsko.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#19
Mam kolejną ostatnio znalezioną zagadkową postać na starej fotografii, czy mogę znów prosić o pomoc :-P Z jakich to lat pochodzi i wszystko co się tyczy ubioru tajemniczego żołnierza :-)

[Obrazek: dsc01356nd8.th.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości