Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pus Pust oznaczenia na mapie.
#1
Co oznaczają takie oznaczenia na mapie jak pus lub pust. Odpowiedź PUSTYNIA jest błędna :lol: Znalazłem to na mapie kartograficznej Królestwa Polskiego (chyba to ta mapa była).
Przykładowo: Pus. Kowalskie Pust. Biedrzyckie
Czy oznacza to Pustkowie? Confuseduchy: Dotyczy to przeważnie terenów leśnych.
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#2
to jest chyba pustelnia :-)
Odpowiedz
#3
Tez mi takie tłumaczenie przyszło do głowy ale tych pustelni byłoby tam co najmniej kilkanaście w jednym lesie i to chyba nie ten czas na nagły wysyp pustelników. ;-)
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#4
Mógłbyś pokazać kawałek tej mapy?
A swoją drogą - wszystkie skróty są po polsku, czy może po łacinie? A może jeszcze w innym języku?
Odpowiedz
#5
Może pustelnie ale rozumiane jako puste miejsca - polany lub poręby lub np. praga-wypalenisko.
Pozdr Jagodowy
Odpowiedz
#6
To jest jakaś ogólnie znana (z netu) mapa prod. rosyjskiej ale tej carskiej. Wszystkie napisy na mapie są po polsku. Tylko legenda jest dwujęzyczne. Także te skróty są jak najbardziej skrótami polskich słów.
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#7
Na "Kongresówce" jest dużo pustelni,zwykle były to pojedyncze chałupy, z doswiadczenia wiem że teraz w takich miejscach są niewielkie wsie zwykle powstałe pod koniec XIX wieku. Sama kongresówka jest z 1839 roku i jest naprawde wiarygodna,znalazłem dzieki niej wiele karczm,młynów.Do kompletu wigówka,i jakas współczesna i na 90% odnajdzie sie dany obiekt.
Odpowiedz
#8
Napisz dokładnie jak jest to napisane. Mam gdzieś zestaw skrótów map z końca XIX wieku
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#9
Nazwy wyglądają dokładnie tak (przykłady składni):
Dąbrowizna Pust.
Pust. Parowy
Pust. Kowalskie

Co do oznacznia "Pus" być może jest to mało wyraźne oznaczenie "Pos" a to juz oznacza Posadę i tyle wiem Big Grin

Na pewno na miejscach gdzie byłe te "Pust." sa teraz wsie albo jakies małe miejscowości, więc przychylałbym się do czegoś pomiedzy pustkowiem a pustelnia. Co oznaczałoby by po prostu bardzo nielicznie zasiedlony teren. Dzieki wszystkim za pomoc i naprowadzenie mnie na trop :lol:
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#10
Być może są to tzw. pustki. Gdzieś się spotkałem z tym, że tak nazywano zabudowania oddalone od właściwej miejscowości
Odpowiedz
#11
Witam
Słowo "Pust" oznacza pustkowia - opuszczone osiedla ludzkie, zazwyczaj mniejsze wioseczki i przysiółki. Według pewnej teorii, w latach kiedy były robione zdjęcia topograficzne do mapy kwatermistrzowskiej, wiele osad było wyludnionych i opuszczonych. Złożyło sie na to kilka czynników. Wojny napoleonskie - długotrwały konflikt zbrojny, konfiskaty i grabieże mienia, jak również zniszczenia w zasiewach, spowodowały znaczne zubożenie ludności wiejskiej. Do tych fatalnych lat dołożyła się klęska nieurodzaju, trwajaca kilka lat, spowodowana wybuchem wulkanu Tambora w Indonezji (1815r), który znacznie wpłynął na podogę na całym globie. Ludzie zapadali zdrowiu, szerzyły się choroby - epidemie cholery, tyfusu (w okolicach mojej miejscowości są 3 cmentarze choleryczne z tego okresu). Wszystko to doprowadziło do wymierania mniejszych osiedli ludzkich zwłaszcza na mniej urodzajnych glebach.

POZDR
Torp
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości