Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niszczejąca część cmentarza I wojennego w Swędowie
#1
Po przeczytaniu postów autorstwa Iwana chciałbym zwrócić uwagę na stan grobów I-wojennych w Swędowie 5km od Strykowa. Tam również na części grobów już są postawione nagrobki nowo pochowanych. Zwłaszcza jeden grobowiec jest już na pewno na części kwater wojennych. Poza tym kwaterę I-wojenną porastają krzaki, część krzyży jest przewrócona i płyt nagrobnych nie widać z pod darni. Może w związku z tym można by przeprowadzić jakąś akcję oczyszczenia.


Załączone pliki Miniatury
                               
Odpowiedz
#2
Jestem za.Siekiera piła i do roboty.Mile widziane zdjęcia po oczyszczeniu.Powodzenia
Odpowiedz
#3
Masz nasze całkowite poparcie :wypas: .
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#4
Witam.
Pochodzę ze Strykowa, a nie wiedziałem, że jest w Swędowie cmentarz wojenny...Postaram się w niedzielę podskoczyć, poszukać...Jakby co -piszę się na porządki.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#5
kosmo napisał(a):Witam.
Pochodzę ze Strykowa, a nie wiedziałem, że jest w Swędowie cmentarz wojenny...Postaram się w niedzielę podskoczyć, poszukać...Jakby co -piszę się na porządki.
Pozdrawiam.

To nie jest cmentarz wojenny, tylko wojenna kwatera/groby ma miejscowym cmentarzu. Pierwotnie był to cmentarz ewangelicko-augsburski (piękne nagrobki), a dziś jest użytkowany przez miejscowych katolików. Nie jestem do końca pewien, lecz tak na 90% cmentarz jest wciąż własnością potrafi luterańskiej ze Zgierza i jest tylko wydzierżawiony katolikom. Proponuję to sprawdzić i jeśli tak jest to uderzyć do zgierskiej parafii by sprawę załatwić oficjalnie. Ja mam bardzo pozytywne doświadczenia z kontaktów z tamtejszym pastorem.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#6
Pogoda zrobiła psikusa-kiedy szykowaliśmy się do wypadu, zaczęło padać i to zdrowo, później śnieg z deszczem....Ale mam to miejsce na uwadze.
W necie, na stronie Parafii Ewangelickiej w Zgierzu nie ma informacji o pochówkach w Swędowie ( jest cmentarz ewangelicki w Zgierzu ), ale postaram się coś wyjaśnić na miejscu...
Odpowiedz
#7
Przed cmentarzem ale już na jego terenie znajduje się kościół filialny parafii rzym.-kat. ze Szczawina. W wolnej chwili podjadę do tamtejszego proboszcza w sprawie porządków na I-wojennych kwaterach w Swędowie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości