Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pod Swędowem walczono w czasie II WŚ
#1
Pod Swędowem walczono w czasie II WŚ.
Relacja z walk między Niemcami a oddziałem AK została opisana w ksiązce "Chłopcy od Sama".
Odpowiedz
#2
Przeniosłem ten post, bo raczej nie dotyczy działu "cmentarze". Jeszcze raz proszę o chwilę zastanowienia zanim gdzie wrzucić nowy temat. Nie będzie dzięki temu bałaganu. Temat swoją drogą ciekawy. Może go rozwiniesz?
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#3
Ta potyczka co wspominasz elpaso miała miejsce 11 listopada 1944 r kiedy to zajmujący kwaterę w Anielinie Swendowskim Oddział Partyzancki "Sama" pod dowództwem Ryszarda Ziółkowskiego został zaskoczony przez Niemców. Ponieważ odział znajdował się na terenie włączonym do Rzeszy toteż szybko zaczął się wycofywać po przez Osse, Krucice ,Wole Błędową , Koźle do Deneralnej Guberni. W wyniku zaskoczenia zostało dwóch partzantów ciężko rannych których po drodze zostawiono w zaprzyjaźnionym z AK majątku Domaradzyn.I tam też zmarli przed przybyciem lekarza z Głowna. Jeden z tych partyzantów Janusz Kowalski ps."Melania" jest pochowany na cmentarzu w Bratoszewicach a drugi Z partyzantów Jerzy Szperling ps."Nero" został pochowany na cmentarzu "Mania" w Łodzi. W potyczce tej poległo również kilkunastu Niemców. Do tej pory istnieje dom w którym kwaterowali partyzanci w chwili zaskoczenia a na jego ścianie jest pamiątkowa tablica.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#4
Znalazłem taka informację: "...żołnierze oddziału Sama zginęli w potyczce z Niemcami na terenie cegielni Borówka 29.07.1944."-czyli przed listopadem. Pewnie informacja jest nieścisła, mogło zginąć kilku, a nie jak wynika z tekstu-wszyscy. Ale mam pytanie-gdzie jest ten dom w Anielinie? I czy groby w Bratoszewicach i na Mani istnieją?

Ps. w tych rejonach działał też oddział...Maszynisty!!!-czy to ma jakiś związek z Twoim nickiem?

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#5
W Głownie na borówce zginęli Ryszard Gałązka" ps" Bąk" i Stanisław Duklewski ps. Mur" również z oddziału partyzanckiego "Sama". Wykonali oni w centrum Głowna przy dzisiejszym placu wolności( dawniej rynku) wyrok śmierci na konfidencie Śliwińskim. Śliwiński przy rynku miała sklep i partyzanci po wejściu do sklepu spytali się o właściciela, a uzyskawszy informację że jest na piętrze weszli do niego i oznajmiając cel wizyty zastrzelili go. Lecz strzały oddane przy otwartym oknie zaalarmowały Niemców którzy ruszyli za nimi w pogoń. Partyzanci uciekali koło żandarmrii, następnie koło cmentarza i dalej ulicą Cegielnianą gdzie znajdowała się Cegielnia. Stacjonujący na cegielni Niemcy zagrodzili im drogę ucieczki i partyzanci otoczeni zginęli. Jeden został trafiony przez Niemców a drugi sam zadał sobie śmierć. Obaj są pochowani na cmentarzu w Głownie.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#6
Oddział partyzancki "Maszynisty" podlegał pod Obwód Łowicz i działał w rejonie Łyszkowic. Największą bitwą tego oddziału była bitwa 15 sierpnia 1944 r koło Chlebowa i Bobrowej. Zginęła wówczas większość oddziału. W Chlebowie znajduje się pomnik upamiętniający tą całodzienną bitwę. Do oddziału Maszynisty dołączyła się kilkunastoosobowa grupa jeńców radzieckich oni też zginęli.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości