Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bunkry przeciwatomowe w Łodzi i okolicy (np.: Irlandia, USA, ...)
#11
Super materiał. Szkoda że ja nic takiego nie znalazłem. Ale  jadąc odbywać zaszczytną służbę dla ojczyzny ( w 1979 lub 80) jechałem pociągiem ze Zgierza. Przejeżdżając przez wiadukt nad ulicą Łęczycką zobaczyłem olbrzymi wykop. Człowieczek stojący na dnie był mały. wszystko dookoła było zagrodzone płotem. Minęło 40 i jeszcze trochę lat lat i w rękę wpadła mi rosyjska mapa z 1985r. Bardzo dokładna. Były opisane wszystkie zakłady w Łodzi i okolicy. I było jeszcze coś. Takie dziwne kwadraty. Jeden był na rogu Szczecińskiej i Aleksandrowskiej za stacją benzynową. Ponieważ jeżdżę tam codziennie kilka razy,  zauważyłem przy płocie dwie rury wentylacyjne. Wtedy zaskoczyłem. To są schrony. Zacząłem jeździć i sprawdzać. Kilka się zgodziło, ale większości nie ma. są różne ślady po jakichś budowlach. Działki są niezabudowane. Co ciekawego na tej mapie nie ma obiektów wojskowych.
Odwiedziłem też wiadukt na Łęczyckiej. Tam właśnie jest zaznaczony schron.

   
Na działce nic nie ma, Opuszczony, rozwalający się budynek.  W miejscu zaznaczonym na mapie kupa gruzu, Ale teraz jak nałożyłem mapę na google, jest w innym miejscu ale może być to niedokładność tej mapy ( ul. Łęczycka jest za szeroka). Więc szukałem dalej. W oczy rzuciło mi sie przejście pod nasypem. Szerokie, wysokie. Ale dlaczego miało taką dużą rozdzielnie napięcia? Przejście ma raptem 5 świetlówek i jedną kamerę. Na wiadukcie nie ma żadnej sygnalizacji, ani odbiorników prądu.

   
Ale nie dawało mi spokoju usytuowanie tego przejścia. Takie, że sanitarka mogłaby bez problemu wjeżdżać. Na dodatek ludzie musieli by nadrabiać drogi. Wolą przechodzić pod wiaduktem.
Poza tym wykonanie. z każdej strony kanał do zamontowania bramy.

   
   
   
Sprawdzałem na zdjęciu lotniczym z 1978r - nic nie ma. Ortomapa z 1996r - nie widać przejścia, ale są wyraźne ślady czegoś zamalowywania. prawdopodobnie ktoś coś chciał ukryć.
Po drugiej stronie wiaduktu są potłuczone zbrojone płyty;

   
Moim zdaniem jest tam zbudowany podziemny szpital. Z przejścia mogłoby być zamurowane teraz wejście.
W Łodzi znalazłem dwa podobne przejścia. Ale nie są tak perfekcyjnie wykonane, nie ma takiej rozdzielni napięcia. No i nie są zaznaczone na tej mapie.
Dla orientacji  trzy mapy:
1978r
   
1996r. Zwróćcie uwagę na inny odcień zieleni w miejscu gdzie jest przejście Na zdjęciu z 1978 tam jest ścieżka, której tu nie ma. Ktoś coś chciał ukryć?
   
I ciekawe zdjęcie z 2004r. Właśnie tam, gdzie czerwona strzałka po nałożeniu rosyjskiej mapy na google umiejscowiony jest znaczek schronu.

   
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Bunkry przeciwatomowe w Łodzi i okolicy - przez Unono - 05-02-2018, 19:26

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości