Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łódzka osada Ślązaki (Szlezyng)
#53
(13-10-2019, 15:59)limp83 napisał(a): Z tego co kiedyś czytałem to były to osady tkaczy lnu, a co za tym idzie na tych terenach był uprawiany len, to wiem na pewno.

Tylko teraz trzeba by jeszcze wiedzieć dlaczego len zniknął z Łodzi. Faktem jest że obok Szlezynga kupił ziemie Scheibler i założył tam swoją fabrykę, ale to była bawełna. Wygląda na to że to on doprowadził do bankructwa tkaczy lnu (może się mylę). Z tym że w Łodzi odbyło się to bez problemu bo na Dolnym Śląsku założenie fabryk bawełny kosztem tkaczy lnu doprowadziło do konfliktów i było powodem wybuchu powstania tkaczy śląskich. Scheibler wywodził się z przemysłu wełnianego w Vervieres i o ile wiem był blisko spokrewniony z Cockerillem, przemysłowcem który pochodził z Anglii i wprowadził na kontynent pierwsze maszyny przędzalnicze jakie znał z Anglii. Stało się to podczas Blokady kontynentalnej za Napoleona kiedy Anglia została odcięta od kontynentu. Zatem wygląda na to że w Łodzi pracowały jedne z pierwszych przędzarek na kontynencie. Verviers, Cockerill, to już się bardzo kojarzy z Europą, zatem Łódź miała kiedyś silne powiązania z Europą. Z Ameryką też bo przerabiała tylko bawełnę amerykańską.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Łódzka osada Ślązaki (Szlezyng) - przez Krzych58 - 06-01-2015, 17:14
RE: Łódzka osada Ślązaki (Szlezyng) - przez annabrakol - 14-07-2015, 17:11
RE: Łódzka osada Ślązaki (Szlezyng) - przez Jo91 - 11-03-2015, 17:54
RE: Łódzka osada Ślązaki (Szlezyng) - przez andrzej.chachula@o2.pl - 18-10-2019, 10:35

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości