Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łódzka osada Ślązaki (Szlezyng)
#29
Dołączę się do dyskusji, pisze pracę magisterską na temat Szlezngu (Ślązaków) na Uniwesytecie Łódzkim. Być może nie dorzucę wielu faktów na ten temat. Na początek polecę książkę "Slownik dwudziestowiecznej Łodzi. Konteksty historyczne, społeczne, kulturowe" D. Bieńkowskiej, M. Cybulskiego oraz E. Umińskiej - Tytoń. Niewiele jest tam konkretnych informacji, ale można przeczytać jako ciekawostkę. Tam nawet w jednej z wypowiedzi pada okreslenie, ze Szlezyng to koscioł sw. Anny, co swiadczy o tym, że rzeczywiscie jest ważny Smile

Znalazłam także informacje w książce "Z dziejów okupacji Hitlerowskiej w Łodzi" Mirosława Cygańskiego, że w czasie okupacji hitlerowskiej nadawano nowe nazwy pewnym miejscom w Łodzi. Autor pisze, że Augustowo i Nowy Szlezyng zostały nazwane
Friedrichshagen. Jest to nazwa przeniesiona z jednej z dzielnic Berlina. Mnie jednak zastanawia uzycie nazwy Nowy Szlezyng. Prawdopodobnie jest to dosłowne tłumaczenie niemieckiego Neu - Schlesing. To okreslenie spotkałam w niemieckim dziele o tytule "Neu-Schlesing: eine deutsche Leinewebersiedlung in Litzmannstadt" którego tytuł znalazłam jedynie tu https://books.google.pl/books?id=-2ZQtwA...CCEQ6AEwAA

Szukam też rozmówców, którzy mogli by mi w pewien sposób pomóc w mojej pracy. Nie chodzi o historyczne fakty, a bardziej o historie ludzi, którzy na Szlezyngu mieszkali/ nadal mieszkają i sa wstanie opowiedzić o codziennosci tego miejsca. Zainteresowanych proszę o kontkat mailowy.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Łódzka osada Ślązaki (Szlezyng) - przez Krzych58 - 06-01-2015, 17:14
RE: Łódzka osada Ślązaki (Szlezyng) - przez annabrakol - 14-07-2015, 17:11
RE: Łódzka osada Ślązaki (Szlezyng) - przez Jo91 - 11-03-2015, 17:54

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości