Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zachowa Pan konserwator czujność i baczenie -o zmianie prawa
#39
Zbigniew (TPS) napisał(a):Witaj.
Uważasz że do poszukiwań i wydobycia potrzebna będzie lub jak twierdzisz tylko zgoda właściciela terenu. Czyli nikt nie skontroluje jak i co wydobędzie.
Takie myślenie to krok do tego z czym kiedyś Razem walczyliśmy . Czyli cicha umowa z właścicielem terenu i amba .
Takie przypadki znamy oboje a teraz chcesz to prawnie usankcjonować.
Bzdura. Jestem za wprowadzeniem obowiązku zgłaszania znalezisk stosownym instytucjom. Gdybyś był na moim wystąpieniu w dniu 10 lipca br. na Forum Eksploracyjnym w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej lub chociaż zapoznał się uważnie z postulatami Muzeum Eksploracji dostępnymi w internecie to byś o tym doskonale wiedział (no, chyba że celowo nie chcesz wiedzieć?). Ci którzy byli w Gdańsku swoje widzieli i słyszeli, mogą więc zaświadczyć, że piszę jak się sprawy mają.

Zbigniew (TPS) napisał(a):Czy coś zrobiłem by takie przykłady jak brak zadbania o wydobyte wraki otrzymały właściwa opiekę, pewnie niewiele bo zamiast wysyłać pisemka wolałem rozmawiać z Tymi ludźmi i nie antagonizować środowiska .
Może to niewiele lub bardzo mało ale efekty będą widoczne za jakiś czas.
Zamiast przyznać wprost, że nie zrobiłeś absolutnie nic dla ratowania niszczejących zabytków/muzealiów to kręcisz. Z próżnego to i Salomon nie naleje. Zwykłe gadanie po próżnicy uprawiałeś (jeśli w ogóle uprawiałeś). Za to ja jeden miałem odwagę napisać bez owijania w bawełnę co mi się w muzeach państwowych i samorządowych nie podoba.

Zbigniew (TPS) napisał(a):Staraliśmy się by zabezpieczyć sprzęt istniejący na pomnikach czy fortyfikacje ale nie palić za sobą mostów i efekty są już widoczne.
Tak, wiem że się staraliście i nawet kilka razy Wam się udało (trzeba tu Wam oddać sprawiedliwość), ale zapomniałeś też dodać, że nie zawsze Wam się udawało (np. sprawa teciaka z Westerplatte). Nie udawało się Wam właśnie dlatego, że nie walczyliście. Szliście na zgniłe kompromisy z diabłem, albo machaliście ręką na dany temat.

Zbigniew (TPS) napisał(a):Podałeś przykład mojego przyjaciela z Tczewa który kupuje sprzęt i przywozi do Polski nawet ten co z niej wyjechał.. Nie łamie prawa.
A więc są tacy kolekcjonerzy! Brawo, brawo. To już coś. W końcu od czegoś trzeba zacząć, jak mawiali starzy Tatarzy. Może reszta też nie jest taka zła?

Zbigniew (TPS) napisał(a):Może życie nauczyło mnie być ostrożnym co do osób które zmieniły front bo jeśli kiedyś wyjechała Pantera i parę innych rzeczy to co po zmianie prawa potrzyma przed tym???
Można wiedzieć do kogo pijesz? Jakieś imiona i nazwiska? Bo przyznam szczerze, że nie bardzo rozumiem?

Zmiana prawa ma bardzo ogromne znaczenie. Jeśli będzie ono proste i przejrzyste (klarowne) to będzie wiadomo: kto jest do czego obowiązany i na jakich zasadach oraz za co może, a za co nie może odpowiadać. Teraz jest to wysoce nie jasne. I mówię Tobie to jako prawnik, a nie laik, więc z łaski swojej nie polemizuj tutaj ze mną.
Po zmianie prawa powstrzyma się, bo albo będzie to wyraźnie nielegalne, albo będzie dozwolone i będzie mógł to zrobić jawnie. Prawda, że diabelnie proste?

Zbigniew (TPS) napisał(a):Widzisz tylko negatywne aspekty niektórych muzeów nie wspominasz o coraz lepszej kondycji i działaniach takich jednostek jak MOP w Kołobrzegu , MMW w Gdyni czy MPOW w Bydgoszczy nie wspominam tu o MBP przy CSWL w Poznaniu którego renoma jest znana nie tylko w Polsce.
Nie prawda. I doskonale o tym wiesz. Cieszy mnie budowa nowej siedziby gdyńskiego MMW, remont siedziby bydgoskiego MWL, czy plany budowy nowej siedziby MWP na Cytadeli. Podobnie cieszy mnie ruch w kołobrzeskim MOP.
Ale to są jaskółki, które wciąż nie czynią wiosny. Absolutnie nic bowiem nie dzieje się w sprawie wraków o które tak płaczesz.

Zbigniew (TPS) napisał(a):Dobrze wiesz że nie wolno mi pisać co zrobiłem dla ochrony zabytków bo wielu sprawach nadal obowiązuje mnie przepisy.
A Ty co tajny agent, czy jak? Nic mi nie wiadomo, abyś był zobligowany na mocy jakikolwiek umów, ustaw, czy przysiąg do zachowania tajemnicy państwowej lub prywatnej, czy handlowej w przedmiocie ochrony zabytków.
Byłby to pierwszy przypadek w dziejach RP, że ochrona zabytków podpada pod tajne/specjalnego znaczenia. Masz jakiś kwit na to?

Zbigniew (TPS) napisał(a):Populizm to twierdzenie żeby zwrócić zabytki społeczeństwu czyli komu? Niekonsekwencją jest to że kto ma kasę wydobędzie , wyremontuje i jak będzie chciało opchnie gdzie się da, gdzie tu społeczeństwo i udostępnianie zabytków.
I znowu bzdury pleciesz. Byłeś w UK? Byłeś.
Ktoś tam kradnie zabytki? Nie. Dlaczego? Bo znalazca staje się ich właścicielem. A więc nie będzie sam siebie ograbiał. Proste?
Jakoś tam nie mają problemów z handlem zabytkami i ich publiczną prezentacją. Jawność na dobre im wychodzi. Sami siebie pilnują.
Ale u nas są tacy którym Ciemnogród pasuje.

Zbigniew (TPS) napisał(a):Jestem przeciwny patologiom w Muzeach czy braku wiedzy u archeologów ale pisemka i chęć zmiany prawa w na takie które będzie wygodne dla Ciebie jakoś mojemu środowisko poszukiwaczy nie odpowiada. Wybraliśmy dialog i powolne wypracowywanie zmian by Państwo czyli społeczeństwo nie obudziło się z niczym.
Zbyszku napisz w końcu, że masz coś przeciwko mnie. To nie boli.
W Gdańsku wszyscy obecni widzieli jak się podlizywałeś zaprzyjaźnionym archeologom i muzealnikom.
Napiszę wprost: Masz układ, bo to dla Ciebie wygodne. Ale to nie żaden dialog. Ty uprawiałeś monolog, który w końcu musiał przerwać Tobie senior poszukiwaczy Jurek Janczukowicz. Marnowałeś nasz cenny czas na perorowanie jak to cudnie jest Tobie w trójkącie z Pomian i jej podobnymi. Ludzie to widzieli i jednoznacznie ocenili.
Dobrze, że mogliśmy następnego dnia swobodnie podyskutować z kolegami z całej Polski.
Ale ludziom to nie odpowiada. Oni też chcą mieć możliwość legalnie i swobodnie działać. Nie może być tak, że są równi i równiejsi. Już lepiej zostań w tym skansenie, gdzie jesteś i dalej czyń umizgi do swoich archeologów i konserwatorów. My chcemy zmian i się nie cofniemy. Idziemy naprzód.

Zbigniew (TPS) napisał(a):Prawo nie szybko się zmieni bo prace ruszą pewnie za rok i mam nadzieje że uda się wypracować odpowiednią zmianę prawa dobrą dla Państwa i eksploratorów.
Prawo już się zmienia. Zaczęło się od rozporządzenia w sprawie badań przy zabytkach i prac archeologicznych, a w kolejce czeka projekt ustawy o rzeczach znalezionych.

I na koniec.
Zbigniew (TPS) napisał(a):sam wiesz ile % wydobytych przez prywatnych kolekcjonerów zabytków w Polsce można obejrzeć.
Doskonale wiesz, że legalnie to nikt nic jeszcze nie wyjął, bo nikt zwyczajnie nie wiedział na jakich podstawach prawnych należy wydobywać (czy to wraki, czy inne dobra). Ja się tego uczyłem na "piechotę", przy Heinklu, Pz. IV i StuG IV. Pisanie więc, że kolekcjonerzy nic nie pokazali jest groteskowe. Niby jak mieli, kiedy państwo zachowuje się jak "pies ogrodnika"? Kolekcjonerzy dopiero będą mogli pokazać co potrafią i że warto im zaufać, kiedy Muzeum Eksploracji osiągnie swój cel. Wtedy nie jednemu oko zbieleje na widok jakie rzeczy kryje nasza piękna polska ziemia, a muzea państwowe i samorządowe aż się będą rwały do pozyskiwania i remontowania mniejszych i większych zabytków. Więcej wiary w inicjatywę Muzeum. Polska tylko zyska na zmianach. Czas na wietrzenie tego zatęchłego domu zwanego RP!


Wiadomości w tym wątku
Re: Zachowa Pan konserwator czujność i baczenie -o zmianie p - przez Muzeum Eksploracji - 24-07-2011, 22:48

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości