Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geocachingowcy pytanie do Was!
#9
archeo napisał(a):Słyszałem o dokładności większej niż 3 m. Ciekawe jak weryfikujecie wyniki pomiarów - dla inwentaryzacji jest istotne czy błąd wynosi aktualnie 3 czy 1 m.
Aktualny błąd pomiaru możesz odczytać z ekranu urządzenia.

IRONRAT napisał(a):(...)Teoretyczna dokładność 3 m, jest, hm teoretyczna. Najlepiej można się o tym przekonać zostawiając włączony odbiornik gps, np. na balkonie. Po kilku godzinach pokaże ci niezłą trasę spaceru. Ze względu na dużą czułość, jest to dobrze widoczne na odbiornikach opartych na chipie SiRF Star III. Chyba dlatego nowy Garmin Vista, czyli HCX dostał inne serduszko.
Wybacz Ironrat, ale Twoja wiedza w tym względzie jest mocno teoretyczna i nijak ma się do praktyki, techniki i rzeczywistości. Napisz może najpierw jakim GPSem posługujesz się na codzień lub chociaż jak i do czego używałeś tego HCx'a oraz z czym go porównałeś.
Skoro już padła nazwa Vista HCx to akurat jej nowe serduszko ma być (i jest) konkurencyjne wobec SiRF Star III czyli... na postoju "pływa" dokładnie tak samo jak SiRF (albo lepiej). :lol: Tak zresztą ma każdy gps, który potrafi łapać sygnał z odbić. Ale coś za coś - skoro łapie z odbić to i nie gubi sygnału np w lesie czy wśród wysokiej miejskiej zabudowy. Uprzedzając kolejne teoretyczne wywody - ja nie tylko czytałem o Viście HCx - również z niej korzystałem (kolega nabył) gdyż rozważałem zakup. Porównywałem z własnym GPSmap 60 CS. I na razie zostanę przy dawnym sprzęcie na którego miejsce sprowadzę z USA jego kolejny model czyli 60 CSx. Jednak podkreślam, że na mojej "średniej" opinii o HCx'ie zaważyła bardziej jej ergonomia niż chipset. Poza wszystkim - nikt biorąc dokładny pomiar nie oznacza go przez kilka godzin. Więc nawet tym tak-strasznie-pływającym-HCx'em można uzyskać dokładność bardzo dobrą. Zresztą sporo starszymi GPS'ami także. W oznaczaniu stanowisk przyrodniczych - w przypadku np porostów chodzi o pojedyńczy kamień na którym wykonano zdjęcie danego gatunku. Znam osobę, która oznacza tak ie stanowiska starym Garminem - GPS'em 12. Nie używa żadnych patentów poprawiających dokładność pomiaru i... oznaczenia jej uchodzą za bardzo dokładne. Co w realnym świecie przekłada się na prozaiczny fakt trafienia innych lichenologów w to samo miejsce.

Jednak - jak napisałem - mogę spróbować namówić znajomego geodetę na pomoc w pomiarach. Używa sprzętu geodezyjnego Leica. Wolę od razu napisać, by zainteresowani mogli sobie w sieci wyszukać liczną listę jego wad. :lol:
Nawiasem mówiąc - ta firma robi też jeden model "ręczny", w yglądu przypominający turystyczny gps - czyli sprzęt jakby dedykowany majętnym archeologom, naukowcom... Kosztuje około 10 tysięcy.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Geocachingowcy pytanie do Was! - przez Jagoda - 12-11-2007, 22:45
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez grandi87 - 15-11-2007, 10:32
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez Jagoda - 15-11-2007, 13:00
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez archeo - 17-11-2007, 12:50
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez archeo - 17-11-2007, 13:16
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez Gość - 18-11-2007, 12:24
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez archeo - 18-11-2007, 23:04
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez IRONRAT - 19-11-2007, 17:17
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez Gość - 20-11-2007, 08:32
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez Jagoda - 24-11-2007, 17:09
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez Gość - 25-11-2007, 00:25
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez IRONRAT - 25-11-2007, 13:57
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez Gość - 25-11-2007, 19:59
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez IRONRAT - 26-11-2007, 02:09
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez Gość - 26-11-2007, 14:04
Re: Geocachingowcy pytanie do Was! - przez Jagoda - 26-11-2007, 14:14

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości