Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Walki w okolicy Głowna i Strykowa
#30
Odświeżę trochę wątek o walkach w okolicy GłownaSmile Ostatnimi czasy zakupiłem sobie opracowanie ,,Wielka Wojna o Ziemię Obiecaną''. Na ostatnich stronach są mapki przedstawiające zmiany frontu podczas Operacji Łódzkiej. Na mapie ze strony 125 widać wyraźnie, że na odcinku ,,głowieńskim'' front utrzymywał się po obu stronach rzeki Mrożycy w stronę Niesułkowa. Zacząłem trochę węszyć po okolicy (między innymi chciałem też znalezć pozostałości nieistniejącego już młyna na tej rzece - i znalazłem miejsce gdzie byłSmile) i popytałem miejscowych starszych ludzi. Okazało się, że jeszcze ich dziadkowie i ojcowie opowiadali im o stacjonowaniu wojsk po obu stronach rzeki. Podobno nawet dochodziło do tego, że gdy żołnierze szli po wodę nad rzekę i spotkali przypadkiem ,,wrogów'' z przeciwnej armii to siadali sobie i rozmawiali, palili papierosy itd. Oczywiście na ile te opowieści są prawdziwe to ciężko powiedzieć, jednak zawsze gdzieś tam jest ziarenko prawdy. Jeden z miejscowych mówił mi też, że w czasach młodości bawiąc się nad rzeką dzieciaki znajdowały jakieś pojedyncze łuski czy klamry od pasów i inne duperele. Jak coś jeszcze się dowiem to napiszęSmile
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Walki w okolicy Głowna i Strykowa - przez maciejfloyd - 04-05-2012, 22:42
RE: Walki w okolicy Głowna i Strykowa - przez Domin - 05-05-2012, 08:13
RE: Walki w okolicy Głowna i Strykowa - przez Domin - 19-07-2012, 16:15
Re: Walki w okolicy Głowna i Strykowa - przez Jagoda - 27-08-2008, 10:05
Re: Walki w okolicy Głowna i Strykowa - przez Jagoda - 27-08-2008, 12:23
Re: Walki w okolicy Głowna i Strykowa - przez Jagoda - 22-10-2009, 19:40
Re: Walki w okolicy Głowna i Strykowa - przez Jagoda - 31-05-2010, 08:47
Re: Walki w okolicy Głowna i Strykowa - przez Domin - 28-12-2011, 17:16

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości