Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niemiecka Stacja Radarowa Luftwaffe w Piotrkowie Trybunalski
#56
Dzień dobry
Odświeżę temat po latach... Moze jeszcze kogoś kiedyś to zainteresuje....
Stacja radarowa Perlhuhn podczas wojny mieściła się w rejonie dzisiejszych ulic Wronia, Metalowców, Błotna, a od zachodu za dzisiejszą 18 Stycznia.
Informacje te uzyskałem od osoby która pamięta jej lokalizację, gdyż jako dziecko mieszkała w pobliżu a po wojnie rodzina nabyła ziemię która była zajmowana przez posterunek.
Z rozmowy wynika, ze na terenie stacji stacjonowało ok 200-300 żołnierzy i obsługi. Mieszkali oni w około 10 drewnianych barakach które były zgrupowane od wschodniej strony. Dowództwo i oficerowie zajmowali domy dotychczasowych mieszkańców, którzy uprzednio zostali z nich wysiedleni. Domy te również w większości były drewniane, choć kilka było juz murowanych. Jak udało mi się ustalić, nie wysiedlona została tylko jedna rodzina, gdyż ich dom znalazł się tuż za postawionym przez Niemców ogrodzeniem. Oczywiście terenu pilnowali żołnierze a w wypadku zbliżania się kogoś był on zatrzymywany
Od południowej mieścił się skład węgla i opalu. Ta informacja i lokalizacja została podana dość precyzyjnie, ponieważ po wyzwoleniu Piotrkowa 18 stycznia 1945 roku okoliczna ludność właśnie tam zaopatrywała się w opał zbierając z ziemi węgiel i dokonując rozbiórki baraków. Zapewne po uzyskaniu zgody od wojska...
Notabene podczas takich rozbiórek runęła jedna ze ścian przygniatając i zabijając jednego z okolicznych mieszkańców. Zaraz po wyzwoleniu wysiedleni mieszkańcy zajęli z powrotem swoje domy i ziemię.

Jeśli chodzi o wyposażenie to na pewno na terenie posterunku znajdowały się stanowiska baterii p-lot do bezpośredniej obrony radaru lub radarów. Osoba z którą rozmawiałem twierdzi, ze radar stal mniej więcej po środku terenu, wskazując lokalizację oddaloną w kierunku wschodnim o jakieś 400-600 metrów oddaloną od odnalezionych pięciokątnych fundamentów Wizburga. Sądzę, ze to moze byc miejsce w którym postawiona była Freya. Na pewno w latach 70 były tam jeszcze jakieś betonowe pozostałości, bo pamiętam jak z braćmi chodziliśmy się tam bawić "do bunkrów". Dziś na powierzchni raczej nie znajdzie się niczego w tamtym rejonie, gdyż pod koniec lat 70 w ramach przygotowań do Centralnych Dożynek za miejscem w którym stal Wuzburg otwarto Fabrykę prefabrykatów z wielkiej płyty, wybudowano nową ulicę Wronią, którą przy okazji dla wygody ciężarówek wożących prefabrykaty "wyprostowano", a w miejscu w którym kiedyś stała najprawdopodobniej Freya zrobiono skład kruszywa i wybudowano betoniarnię.
W oparciu o uzyskane informacje poprosiłem o wykonanie szkicu jak mniej więcej mogło to wyglądać. W oparciu o niego sporządziłem poniższą mapkę:


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Niemiecka Stacja Radarowa Luftwaffe w Piotrkowie Trybunalski - przez jurkr - 05-03-2021, 04:03

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości