Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tomaszów M - Odkryto schrony przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej...
#1
http://tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl...,id,t.html
[Obrazek: 5268c82ae0b3d_o.jpg]
Schrony przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej odkopano na pl. Kościuszki w Tomaszowie. Ich dalszy los będzie zależał od opinii konserwatora zabytków.

Odkrycia dokonali robotnicy, którzy wykonują prace w ramach rewitalizacji placu, a konkretnie robiąc wykop pod fontanny, które mają w tym miejscu przebiegać. Choć prace na placu toczą się już ponad rok, a jego część jest już gotowa, schrony zostały wykopane dopiero teraz, gdy prace przeniosły się na środkową część placu.

Odkopane schrony to tzw. szczeliny przeciwlotnicze, czyli budowle ochronne, wykonywane zazwyczaj w okresie działań wojennych. Obiekty te mogą mieć różne kształty. Zwykle jest to długi i wąski tunel w kształcie zygzaka. Lokalizuje się je w odległości najwyżej 150 m od budynków mieszkalnych. Odległość ta ma zabezpieczyć szczeliny przed zagruzowaniem w wypadku zawalenia się budynku. Powinny być rozmieszczane w parkach, na terenie zieleńców lub skwerów.

I tak jest właśnie w Tomaszowie. Odkryto wejścia do bunkrów i ich zarys w kształcie zygzaka, wraz z otworami wentylacyjnymi. Schrony były umiejscowione pod pasem zieleni, który rozdzielał dwie jezdnie. Prawdopodobnie Niemcy zbudowali je latem 1944 roku, gdy spodziewali się ofensywy znad Wisły. Ze wstępnych oględzin wynika, że albo szczeliny były dwie, po dwóch stronach dawnej gwiazdy, alby był to jeden ciąg, który został przerwany właśnie w czasach, gdy stawiany był postument z gwiazdą.

Z oględzin wynika także, że schrony są częściowo zasypane. Dziś trudno nawet powiedzieć, czy kiedykolwiek były użyte, a jeśli tak, to przez kogo.
Świadczyć mogą o tym, że Niemcy traktowali Tomaszów jako ważne miasto. Na koniec wojny bombardowań w Tomaszowie prawie w ogóle nie było, co może oznaczać, że schrony nigdy nie były wykorzystane.

Adam Koziełek, naczelnik wydziału inwestycji przyznaje, że obiekt nie był zinwentaryzowany na żadnym z dokumentów, które posiadają urzędnicy, ale na takie niespodzianki urząd był przygotowany. - W umowie o dofinansowanie unijne jest zabezpieczone 5 proc. na takie właśnie niespodzianki - mówi naczelnik Koziełek i dodaje, że finansowo nie będzie to kłopot. - O znalezisku powiadomiony został konserwator zabytków i od jego opinii będzie zależało, co dalej stanie się z bunkrami. Pod uwagę bierzemy kilka rozwiązań, które zależeć będą także od tego, czy schrony nie będą kolidować z planowanymi w tym miejscu fontannami.

Na piątek zaplanowana jest wizyta specjalisty od fortyfikacji z czasów II wojny światowej, który obejrzy znalezisko.
Andrzej Kobalczyk, dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy, który był już oglądać schrony, stoi na stanowisku, że tego typu obiekty powinno się pozostawić na miejscu. - Gdyby jednak okazało się, że obiekt będzie można wyburzyć i taka decyzja zapadnie, chętnie wezmę do swojej placówki ich część - mówi i dodaje, że historia Tomaszowa nie jest długa i wszelkie tego typu odkrycia powinno się wykorzystać do promocji miasta. Dobrze więc, by schrony pozostały na swoim miejscu i częściowo były wyeksponowane.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Tomaszów M - Odkryto schrony przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej... - przez Piter77 - 24-10-2013, 15:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości