Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Okopy Załecze Wielkie Parzymiechy
#1
Witam niedawno na lidarze znalazlem okopy miedzy Zaleczem Wielkim a Parzymiechami na wysokosci miejscowosci Gietkowizna LIDAR. Po poszukiwaniach w necie nie moge okreslic ze 100% pewnoscia czy owe okopy to linia Stellung b2.Bardzo prosze o jakies sugestie. Moze ktos posiada jakies info na temat tego obiektu.
Odpowiedz
#2
Tak, masz racje. jest to fragment linii b-2
Pozdrawiam
L.
Odpowiedz
#3
fortyfikacje ziemne nie są moją mocną strona wiec proszę o pomoc .
1. Po prześledzeniu tej Lini umocnień sądzę ze przechodziła ona przez środek obecnych stawów. Stawy te prawdopodobnie powstały w okresie miedzy wojennym .
Brak ich na mapach z 1914 r .
2. Nie mogę określić (brak doświadczenia i może wiedzy ) frontu okopów ale wydaje mi się ze kierunek na wschód.
3. Nie mogę dojść czym są te obiekty odchodzące od lini okopów (trzy okrągłe punkty do których prowadzi tunel, transzeja ) jest ich kilka. Są one okrągłe lub prostokątne.
4. Dziwi mnie tez szerokość tych fortyfikacji ok 10m zniekształceń ziemi na lidarze.
Porównując je z innymi okopami niemieckimi jest znacznie inaczej .
Uprzejmie dziękuje za jakąkolwiek pomoc.
Odpowiedz
#4
Faktycznie. Takiego kształtu i formy umocnień nigdzie nie widziałem. Jeszcze raz link :
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?local...ID=2215011
pozdr.L
Odpowiedz
#5
Szanowni przedmówcy, mylicie się niestety. Linia b1 przebiega na wschód od tego miejsca - konkretnie od Prusicka przez Niwiska / Antonie, Trębaczew, Siemkowice. Polecam zapoznać się z mapką oraz kanałem i fanpage. . Te okopy to moim zdaniem pozostałości po umocnieniach 30. Poleskiej Dywizji Piechoty.
Odpowiedz
#6
Szanowny przedmówco, niestety nikt z nas nie twierdził, że to linia b-1.
pozdrawiam
L.
Odpowiedz
#7
No nie wygląda to na umocnienia 30 DP, gdyż:
- układ transzei wskazuje iż przedpole było na kierunku wschodnim, zapole w kierunku zachodnim (rowy dobiegowe i część transzei II linii)
- z tego co mi wiadomo i co zawarte jest w różnych opracowaniach, 30 DP nie prowadziła w tym rejonie aż tak dużych prac fortyfikacyjnych. Obrona miała przebiegać na głównej linii oporu na Widawce i tam skupiono wysiłek polowych prac fortyfikacyjnych.
Stąd skłaniam się do twierdzenia iż to fragment jakiejś pozycji ryglowej z 1945.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#8
(14-05-2016, 21:27)Pasjonat1108 napisał(a): Szanowni przedmówcy, mylicie się niestety. Linia b1 przebiega na wschód od tego miejsca - konkretnie od Prusicka przez Niwiska / Antonie, Trębaczew, Siemkowice. Polecam zapoznać się z mapką oraz kanałem  i fanpage. . Te okopy to moim zdaniem pozostałości po umocnieniach 30. Poleskiej Dywizji Piechoty.

Moja strona
http://www.siemkowice.xaa.pl

Stronka jest b. fajna.
 pozdrawiam
 L.
Odpowiedz
#9
Przepraszam za to małe zamieszanie z mojej strony.

@Leszek: Dziękuję, jednak z powodu braku czasu nie jest ona w pełni dopracowana. Więcej aktualności jest na Facebooku. Temat umocnień w tej chwili nieco zarzuciłem, obecnie zajmuje się tym wspomniany już ,,Projekt Schron'', prowadzony przez mojego znajomego. Nie chcę robić tutaj zbyt dużego offtopu - w razie uwag czy pomysłów zapraszam do kontaktu poza tym tematem.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości