Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Literatura o 25 pp
#1
Witam serdecznie!
Mam prośbę wczoraj napisałem do Muzeum w Piotrkowie odnośnie 25 pp WP, bardzo szybko otrzymałem odpowiedź, niestety jest problem polecona mi literatura nie jest obecna w sieci. Może ktoś z Was ma poniższe publikacje i chętnie się nimi podzieli na jakiś czas ze mną. Może też poradzi mi gdzie je mogę znaleźć. Jakaś biblioteka etc.
Dariusz Kamiński: "Dzieje 25 pp WP",
"Dzieje 25 pp w latach 1918-1939",
Prace Lecha Mastalskiego o 7 DP.

Wydawnictwa okolicznościowe wydawane przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim przy okazji obchodów "Święta pułkowego 25 pp WP."

Pozdrawiam
#maol
Odpowiedz
#2
Muzeum w Piotrkowie wydało "Zarys Dziejów 25 Pułku Piechoty" 50 stron ładnie wydana cena w muzeum bodaj że 10 lub 15zł o ile jeszcze mają ,jak nie dasz rady kupić to mogę pożyczyć ,pozycje które wymieniłeś powinieneś dostać w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego
Odpowiedz
#3
Ok, dzięki, postaram się to zdobyć, a możesz mi jeszcze napisać czy ta książka jest "wypchana" zdjęciami ? W sumie to o nie mi najbardziej chodzi. Szukam zdjęć brata pradziadka, który zdobył w 25 pp szlify pod- jak i oficerskie. Zginął w Chrakowie i mamy po nim tylko jedno zdjęcie z 1939 r w mundurze.
Odpowiedz
#4
Zdjęć to w niej za dużo niema cztery portretowe i jedno zbiorowe kadry oficerskiej.
Odpowiedz
#5
Jeśli chodzi o zdjęcia to jest sporo fotografii grupowych w zbiorach muzeum, ale szykujemy wydawnictwo albumowe poświęcone 25 pułkowi, w którym chcemy je zamieścić. Dlatego nie możemy ich udostępnić w formie elektronicznej zanim ich nie wydamy. Sprawdzaliśmy w albumie karykatur 25 pułku i tam go nie ma. Ppor Feliks Bednarek nie występuje w wydawnictwie Lecha Mastalskiego "Oficerowie częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty zamordowani na Wschodzie w 1940 roku" - jest tam tylko Leon Bednarek ppor. rez. piechoty, syn Józefa i Rozalii z Rudników (czyli nie pasuje). To że służył w 25 pułku w okresie międzywojennym nie oznacza że walczył akurat w tym pułku. Musisz sprawdzić (jesli masz takie dane) kiedy odbywał służbę w 25pp i wtedy spróbować znaleźć go na zdjęciach z tego okresu. W książce Kamińskiego jest trochę fotografii - możesz spróbować dorwać ją (jest do przejrzenia na miejscu w bibliotece w Muzeum w Piotrkowie). Ale w załączniku 11 - nie ma nazwiska ppor. w obsadzie personalnej oficerów i podoficerów 25 pp w dniu 1 września 1939, ani nie ma go na liście zamordowanych na wschodzie. Pozdrawiam. Jack116
Odpowiedz
#6
Dziękuje bardzo za odezwę, napiszę jeszcze raz do CAW-u. Może znajdą coś jeszcze. A czy w składzie osobowym występuje jego brat Stanisław, a mój pradziadek? Wiem, że Feliks dostał powołanie najpierw do 15 pp, później wiadomy mi jest 25 pp, ale był też w 29, z czego to wynika nie mam pojęcia.
Odpowiedz
#7
A czy na zdjęciu które posiadasz nie ma jakichś oznaczeń na mundurze, które świadczyłyby o przynależności do określonego pułku? Poszperam w tym co mamy. Jak coś znajdę to dam znać. Jack116

Znalazłem jeszcze jedną informację, że w 1926 roku szeregowy Bednarek z 25 pp wraz z kolegami zajęli I miejsce w konkurencji Strzelania zespołami dla szeregowych w zawodach o mistrzostwo DOK nr IV. Ale czy to ten Bednarek??
Odpowiedz
#8
Ten na pewno nie, prędzej jego brat Stanisław, służył w wojsku najpierw w Legionach od 1917, a później w 15pp, tyle wiem do 1922 roku, według relacji jego syna wrócił z wojska dopiero w 1926 roku. Możliwe, strzelanie to u nas raczej dziedziczne, ale może jest jakieś zdjęcie. To by rozwiało wątpliwości. Jak opanuję w jaki sposób wrzuca się tu zdjęcia to wsadzę zdjęcie Feliksa z przedednia wojny. Warto dodać, że zdjęcie jego o 10 lat młodszego brata z okresu wojny polsko- bolszewickiej, także jest w moich zasobach i dlatego wiem, że ów Stanisław służył w 15 pp, poznałem po odznace. Na obu zdjęciach, które dzieli blisko 20 lat bracia o różnicy 10 lat względem siebie wyglądają identycznie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości