Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Działko.
#1
Fragment zdjęcia pochodzi z większej fotografii wykonanej przez jakiegoś Niemca, tuż po zajęciu Pabianic przez LSSAH, opisane jako rozjechane przez pojazd pancerny (bez podania typu/rodzaju pojazdu).

[Obrazek: 22092605a2fdaa2b.jpg]

Wiem już bez cienia wątpliwości, że to właśnie to jest miejsce i działko, którym to kapral Józef Salwa bronił niemiaszkom wstępu do miasta i przy którym zginął od granatu (lub granatów, jak podają różnie kolejne źródła) rzuconego od tyłu przez dywersantów.

Moje pytanie brzmi: co to za działko? Jaki to typ, jaki miało symbol, kaliber itp.
Chciałbym móc zobaczyć je w rzeczywistości, względnie chociaż w internecie z fachowym opisem działania, skuteczności itd...
Odpowiedz
#2
Tu jest trochę http://www.1939.pl/uzbrojenie/polskie/ar...index.html
Powyższy post został utworzony wyłącznie ze zrecyklingowanych literek najwyższej jakości,poddanych procesowi starannej selekcji.
Odpowiedz
#3
Dziękuję Smile
Odpowiedz
#4
Szkoda Boforsa...
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#5
Co tam Bofors... Szkoda kaprala.
Sam jeden w obsłudze działa, do którego normalnie potrzeba było 5 ludzi. To dopiero coś. No i wynik tych działań też imponujący Smile

Ciekawi mnie, czy armatka sfotografowana jest w miejscu zniszczenia, czy po przeniesieniu pod dom... Chodzi mi o ustawienie działa do ostrzału. Czy stało na środku ulicy (skrzyżowania), tak jak można wyczytać ze wspomnień w pracach opisujących tamten czas, czy przy skrzyżowaniu, po tym domem.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości