Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wykopaliska
#31
Nie do nie pytanie ale dwa słówka...
W dolinie Neru jest bardzo dużo stanowisk archeologicznych. Wymienione wyżej to te, które wpisano do ogólnopolskiego rejestru zabytków. Pozostałe znajdują się w ewidencji w WUOZ. Fakt czy są tam teraz badania archeologiczne czy nie nie jest istotny, czodzi przecież o to żeby na dziko nie rozkopywać stanowisk archeologicznych zarówno badanych, jak i czekających na badania.
Proszę nie uważać jedynie terenu ogrodzonego taśmami za miejsce, gdzie kopać nie należy! Zresztą wracamy do wątków już porusznych w innym temacie i miejscu. Wszytsko rozbija się o chęci - chęci sprawdzenia gdzie się chce kopać i chęci kopania legalnie.

Mała złośliwostka półżartem: skoro w Łodzi "szabruje" 200 wykrywek to jaki ich procent reprezentowany jest na Forum? (pytanie retoryczne).
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#32
archeo napisał(a):Wszytsko rozbija się o chęci - chęci sprawdzenia gdzie się chce kopać i chęci kopania legalnie.
Mała złośliwostka półżartem: skoro w Łodzi "szabruje" 200 wykrywek to jaki ich procent reprezentowany jest na Forum? (pytanie retoryczne).

Ostatnio byłem w swoich miejscach i gadałem z gospodarzami: ogólnie 100% wypowiedziało się w stylu : nie przeszkadzacie nam , nic do tego nie mamy , chodżcie sobie do woli ale , żadnych pisemnych zezwoleń nie będziemy dawać. Więc nawet jakbym miał chęci to i tak nie mam możliwości ;-)
Inna sprawa: p. archeolog napisała: " na pole gdzie znaleziono 3 skorupy z XIX w. można się zastanowić i rozważyć, bo akurat czy tam coś jest czy nie ma, nie zależy tylko od skorup, ale wydaje mi się, że jest wiele miejsc gdzie są pozostałości militarne i nie ma zagrożenia dla stanowiska i dojdzie się do jakiegoś porozumienia; "
-- czyli dla zbieraczy "koloru" jest fantastyczna opcja: albo legalnie przerzućcie się na militarkę :zdziwko: albo legalnie , załatwiając zezwolenia i pod nadzorem archeologicznym szukajcie sobie kapsli i PRL-u :cwaniak:

Na Twoje pytanie retoryczne Archeo : no przecież znaczna większość ma wykrywki i pewnie nie leżą one w kącie :-D

pzdr.
Odpowiedz
#33
NIe bardzo mam czas żeby wracać do dyskucji.
Pokrótce tylko przypominam, że były propozycje ze strony KW ominięcia każdorazowej pisemnej zgody właściciela.
Zainteresowanych odsyłam do kompetentnej osoby - czyli do Urzędu
....niestety jak dotąd nikt z was tam nie zajrzał! :zly:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#34
dzięki Archeo za przypomnienie forumowiczom ich włąsnych deklaracji ;-)
Martin - dzięki za wstawiennictwo - faktycznie była to przede wszystkim informacja;
jeżeli chodzi o konkretne rozwiązania prawne w temacie poszukiwań nie jest to temat na rozmowy na forum - nadal zapraszam do siebie, bardzo chętnie z listą największych problemów, któe napotykacie;
w sprawie zbieraczy "koloru" to chyba też sprawa do obgadania osobistego jakl ktoś jest żywo zainteresowany - ale nie da się rozmawiać ze ścianą!!! kolejny ruch należy do WAS
pozdrawiam
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz
#35
zapominacie o jednym , my tez mamy koniec sezonu wykopkowego :mrgreen: , a tak na marginesie, Archeomag prośba ogromna - gdzie można znaleźć konspekt - krok po kroku - jakie dokumenty - wzór podania, jakie mapki itd. rozmowa rozmową - ale nie notowałem bo młody trochę się nudził , sama widziałas chciał wyjść oknem i nie mogłem się skupić .... ;-) mam jedno miejsce, które chciałbym na wiosnę hm ... spenetrować i niech będzie na legalu, a co ! :-)
sac
Odpowiedz
#36
Formalności możesz sprawdzić tu:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.wuoz.bip.lodz.pl/index.php?id=6c7e952b">http://www.wuoz.bip.lodz.pl/index.php?id=6c7e952b</a><!-- m -->
- w treści Wniosku (na końcu) wymagane dokumenty i formalności.
Lepiej jednak podchodzić życiowo i zapytać :-D kogo trzeba :wypas:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#37
też włąśnie się pytam :-) mam kawałek do Łodzi i wolę załatwić wszystko za jednym razem ... sądzę że taki poradnik powinien być na naszej stronie lub przyklejony na forum : np : JAK LEGALNIE ZACZĄC POSZUKIWANIA _ STEP BY STEP :book:
sac
Odpowiedz
#38
OK. Ale tak czy inaczej zachęcam do odwiedzin WUOZ. Lepiej poznać wroga lub przyjaciela zanim podejmie się kroki... :mrgreen:
...w końcu i tak trzeba będzie się tam zjawić :lol:

Napisałem krótką notkę w nowym temacie. :oops:
Zapraszam do lektury. :book:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.lodz-eksploracja.org/tematy6/krok-po-kroku-czyli-jak-legalnie-zaczac-vt515.htm">http://www.lodz-eksploracja.org/tematy6 ... -vt515.htm</a><!-- m -->
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#39
Sac
adres, który podał archeo to nasza strona urzędowa, faktycznie w linku pliki do pobrania jest wniosek na badania, ale służy w 90% do prac archeologicznych przy inwestycjach, wzór wniosku na poszukiwania jest prostrzy, a całą procedurę najlepiej omówić ze mną osobiście, nr tel. podam Ci na priv.
pozdrawiam
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz
#40
Jest kontrakt GDDKiA na temat obwodnicy Krośniewic na badania ratownicze .

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.lodz.gddkia.gov.pl/adm_gddp/img/SIWZarcheologia.pdf">http://www.lodz.gddkia.gov.pl/adm_gddp/ ... ologia.pdf</a><!-- m -->
Odpowiedz
#41
zaraz...
1 - ten link odsyła do specyfikacji przetargowej a nie rozstrzygnięcia przetargu;
2 - chodzi w nim o badania rozpoznawcze a nie ratownicze.

Pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#42
Fakt, rozpoznawcze...
Ale mam nadzieję, że wkrótce ratownicze się też odbędą.
Odpowiedz
#43
Odświeżę trochę ten starawy już temat.
Czy czasami przy Waryńskiego w Brzezinach nie pojawili się znów archeolodzy ?
Jako że mieszkam całkiem niedaleko, od paru tygodni widziałem wzmożoną aktywność na łące/bagienku niedaleko zabytkowej studni - najpierw pojawił się duet kosa spalinowa + grabie, wykosili całą trzcinę, dziś pojawiła się koparka.
Kopią tak jakby rów ale jak podszedłem bliżej i luknąłem przez płot, wydawało mi się, że jedna z przebywających tam osób biega wokół wykopu z wykrywaczem.

Chodzi dokładnie o ten teren http://wikimapia.org/#lat=51.802941&lon=...=b&tag=516
Odpowiedz
#44
Nikt nic nie wie ? Właśnie obserwuję osobnika który śmiga po tym terenie z georadarem Big Grin
Odpowiedz
#45
Podejdź i zagadaj! Dowiesz się u źródła! Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości