Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co to? (las Wiączyń)
#16
Z opowieści Babci coś tam wspominała po wojnie że były jakieś komory gazowe ale tam bliżej brzezin , na ścianach mówiła coś o napisach nazwiskach>>>???? , wcale żadna aparatura nie była potrzeba cylkon b z góry i po sprawie
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#17
Po drugiej stronie lasu jes coś podobnego.Obok doły pasujące na skład amunicji.Były to chyba pierwotnie ziemianki dla wartowników.
Odpowiedz
#18
grandi87 napisał(a):wcale żadna aparatura nie była potrzeba cylkon b z góry i po sprawie
To jak wynoszono ciała ? Cyklon jako cięższy od powietrza opada na dół, a budynek jest poniżej terenu. To nie barak, że otworzy się okna i drzwi, i wiaterek wszystko wydmucha. Można oczywiście zakładać maski , ale nie przemawia do mnie wizja Niemca ryzykującego w wejście w opary cyklonu dla wyciągnięcia trupów podludzi.
Leszek
Odpowiedz
#19
Witam!!

Rozmawialem z sasiadem ktory mieszka w rejonach wiaczynia od urodzenia (1934). Opowiadal ze ludzi gazowali zarowno w samochodach jak i w piwnicy. To zalezalo od pomyslowosci i ochoty Niemcow...Wspominal rowniez o napisach na scianach...zdziwil sie bardzo ze jakis "madry" czlowiek kazal je zamalowac:/. Piwnica podbno posiadala stalowe drzwi z mocarnym zamkiem. Trupow z piwnicy wynosili Polacy...rowniez oni kopali doly na ciala. Opowiadal ze kiedys w czasie wojny poszli tam ze szkola. Ciala byly ukladane w rzedzie nastepnie sypali na to wapno potem kolejny rzad znow wapno i jeszcze jeden rzad na to wapno i ziemia. Widok podobno byl makabryczny wszedzie walaly sie pognite i zdewastowane ciala. Opowiadal rowniez ze w lesie wiaczynskim jest jeszcze jedna mniejsza piwnica gdzies blizej lipin (w strone nowosolnej)(moja babcia tez to potwierdza). Wspominal rowniez ze czesto nad rejonem piwnicy bylo widac pomaranczowa lune. Podobno byl jakis ksiadz ktory zostal przywieziony do piwnicy. Na miejscu w jakis sposob udalo mu sie schowac (wlazl na drzewo czy cos) i dzieki temu przezyl. Po wojnie przez dlugie lata prowadzal wycieczki szkolne, odprawial tam msze i dbal o tamto miejsce. Napisal rowniez jakas ksiazke na ten temat (informacja niepotwierdzona). Sprobuje dowiedziec sie od babci jak on mial na nazwisko. Pozdrawiam
Odpowiedz
#20
Ostatnio wybrałem się w to miejsce już po raz n-ty bo nie daje mi spokoju jakie mogło być faktycznie przeznaczenie tego obiektu i kto go zbudował. Sądzę, że obiekt jest znacznie starszy niż z okresu IIWŚ. Raczej skłonny jestem
przypuszczać ,iż powstał na przełomie XIX i XX wieku. Drzewa, które go porastają, a przynajmniej to po prawej stronie wejścia, liczą sobie ponad 100 lat. Również rodzaj użytych cegieł ich wielkość, kształt oraz rodzaj zaprawy bardzo pasują mi właśnie na okres przełomu wieków.
Być może Niemcy wykorzystywali ten obiekt do jakichś niecnych celów ale na pewno nie byli twórcami tej ziemianki
Natomiast nigdy nie natrafiłem na podobną inną budowlę w tym lesie mimo ,że parokrotnie ktoś o niej wspominał. Jakaś bliższa lokalizacja by się przydała.
Odpowiedz
#21
Mavrick napisał(a):Opowiadal ze kiedys w czasie wojny poszli tam ze szkola. Ciala byly ukladane w rzedzie nastepnie sypali na to wapno potem kolejny rzad znow wapno i jeszcze jeden rzad na to wapno i ziemia. Widok podobno byl makabryczny wszedzie walaly sie pognite i zdewastowane ciala.
Jakoś niebardzo mogę sobie wyobrazić wycieczkę szkolną w czasie wojny w takim miejscu.
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#22
oskarxyz napisał(a):Jakoś niebardzo mogę sobie wyobrazić wycieczkę szkolną w czasie wojny w takim miejscu.
Nie wiadomo moze to bylo zaraz po wycofaniu Niemcow.
Odpowiedz
#23
Stan na 2023:

Obiekt od strony DK72:


Załączone pliki Miniatury
                       
Odpowiedz
#24
I ten drugi od strony Eufeminowa (jest zaraz obok punktu do grillowania)

Ten wygląda raczej jak zwykła piwnica, po wioskach dookoła Brzezin sporo jest podobnych.


Załączone pliki Miniatury
                   
Odpowiedz
#25
Dzięki wielkie za zaktualizowanie
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości