Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozglosnia Polskiego Radia w Lodzi.
#1
Killka dni temu , 15 kwietnia 2007 roku minela 70 rocznica od wmurowania kamienia wegielnego pod ,,najnowoczeniejszy '' - na owe lata - budynek Rozglosni Radiowej w Lodzi przy ul.Narutowicza 130.

[Obrazek: 800px-Radio_Lodz.jpg]

Sama rozglosnia powstala 7 lat wczesniej , bo 02 lutego 1930 roku w obiekcie przy ul.Inzynierskiej 14 jako siodma rozglosnia w kraju . Radiowa Stacja Przekaznikowa o mocy 1,65 KW transmitowala ogolnopolski program radiowy na falach srednich w pasmie 233.8 m . Na dzien 31.08.1939 roku lodzka rozglosnia miala juz moc 10 KW i zasieg (slyszalnosc ) w promieniu 45 km .
Proponuje , zbierzmy w tym temacie jak najwiecej informacji i zdjec o naszej Rozglosni i jej ludziach . Nie obce nam sa takie nazwiska jak : Jan Cajmer , Edward Ciuksza , Henryk Debich czy red.Marek Krolikowski .

dodano
Czy przy ul. Inzynierskiej 14 zachowalo sie ,,cos'' z pierwszej lodzkiej rozglosni ??? Kiedys byl tam pierwszy maszt .

Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Na dziennikarstwie miałem zajęcia z red. Warzechą z Radia Łódź i myślę, że on ma wiele ciekawych informacji o początkach Radia Polskiego w Łodzi. Na jednych z zajęć mówił o historii radia w Łodzi.
Odpowiedz
#3
Do dziś na ul. Inżynierskiej stoi budynek w którym mieściła się rozgłośnia.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#4
A który to budynek, bo Inżynierskiej 14 nie znalazłem (numeracja w sumie mogła się zmienić)
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#5
Ponoc od strony Wolowej. Jak bede wLodzi w kwietniu sprobuje tam sie wybrac.
Odpowiedz
#6
Tu archiwalne foto:

[Obrazek: 25413]
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#7
Witam wszystkich.
Mam jeszcze jedno zdjęcie Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi z 1930r. oraz tego samego (jak sądzę ) miejsca - Inżynierska 14 dziś ale za cholerę nie mogę ich wstawić. Do kogo mógłbym je wysłać aby je zamieścił?
Z góry dziękuję Adler.
Odpowiedz
#8
Podeślij:

forum@lodz-eksploracja.org

W tytule maila wpisz nazwę tematu.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#9
Próbuję wysłać zdjęcia do Jagody ale mam jakieś problemy z pocztą.
Adler.
Odpowiedz
#10
Może dzisiaj się udało, pierwsze zdjęcie z roku 1930 pochodzi z książki "Łódź między wojnami" autorstwa Michała Kolińskiego

[Obrazek: 1930r2.jpg]

kolejne - Inżynierska 14 współcześnie.
[Obrazek: img0709iv.jpg]
Odpowiedz
#11
Budowę gmachu rozgłośni przy ul. Narutowicza 130 rozpoczęto 11.10.1937,
a ukończono 03.03.1939 (uroczyste otwarcie). Projektantem budynku był
inż.arch. Henryk Gromski, a autorem zmian arch, Tadeusz Majewski.
Pozdr.
L.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości