Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geocachingowcy pytanie do Was!
#1
Chłopaki mam pewien chytry plan. Mianowicie chciałbym przeprowadzić inwentaryzację pewnego obiektu hmmmm nazwijmy go umownie obiektem o założeniu parkowo ogrodowym. I zastanawiam się czy do jej sporządzenia nie wykorzystać GPS. Powiedzcie mi jaką dokładność mają te wsze maszynki i czy ewentualnie bylibyście skłonni do współpracy. Chodziłoby o wyznaczenie dokałdengo kształtu obiektu, i naniesieni wszystkich budowli krzewów drzew itp. Ewentualne szczegóły będziemy dogrywać na prv. Akcja miałby miejsce dopiero z nastaniem wiosny, tuż po zniknięciu pokrywy śnieżnej.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#2
O ile dobrze pamiętam użytkownik Dziku dysponuje takim sprzętem.
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#3
Nie tylko Dziku! Ale widzę, że chyba Geocashingowcy dawno na forum nie zaglądali! to chyba prze to że strona była/jest w przebudowie!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#4
Jagoda, nie jestem praktykiem. Jednak popularny GPS turystyczny ma dokładność realną około 3 m w dobrych warunkach. Dla inwentaryzacji może to być za mało. Ponoć niektóre modele mają możliwość okresowego zwiększenia dokładności do ok. 1 m.
Dla pełnej inwentaryzacji ideałem byłby GPS typu RTK (raczej mało dostępny) albo skorzystanie z tachimetru (ew. teodolitu z dalmierzem), który jest urządzeniem dośc popularnym, szczególnie wśród geodetów.
Sam dysponuję tylko teodolitem zwykłym. Inwentaryzacja nim trwała by długo.
Pozostają więc taśmy miernicze :mrgreen:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#5
Na marginesie dodam, że dwa tygodnie temu usiłowałem kupić turystyczny GPS. W Łodzi to okazało się nie możliwe :cenzura:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#6
Już odpowiadam. Na Forum faktycznie czas jakiś (z powodu zawalenia pracą) nie zaglądałem...

Dokładność GPSu turystycznego określona na 3 m to zbytnie uproszczenie. Może być ona zaróno lepsza jak i gorsza. Wielokrotnie zdarzało mi się oznaczać punkty z dokładnością poniżej 1 metra. Wszystko zależy od widoczności satelitów. Poza tym - ów błąd pomiaru powtarza się w trakcie znakowania całego obiektu - więc sumarycznie takowe działania wychodza całkiem dokładnie. No i można (trzeba!) włączyć uśrednianie - co dodatkowo uczyni pomiar dokładniejszym. Równoczesna praca na dwóch urządzeniach (np jakby Darkmoor dojechał) jeszcze sprawę poprawi.
Tak czy inaczej - chcąc podziałać w warunkach "parkowych" lepiej nie czekać aż wyrosną liścia na drzewach. Bezśnieżna zima lub przedwiośnie byłoby dobra porą.

Można pomiar jeszcze "udokładnić" - jakbym zaprzyjaźnionego geodetę - geocachera namówił na małą pomoc :-) Wtedy kordy byłyby superdokładne.
Tylko wiecie jak to jest z geodetami ;-) Przymiotami prawdziwego fachowca są:

- Sokoli wzrok
- Metrowy krok
- Litrowy ryj
:lol:

Archeo - trzeba było pytać. Ja wiem gdzie sensownie odbiornik gps zakupić.

PS
Za pomocą GPS-u inwentaryzowałem wraz z MIQ granice cmentarza w Poćwiardówce. Było to latem, więc korony drzew pełne liści itd. I wyszło to całkiem dobrze.
Odpowiedz
#7
Dziku napisał(a):- trzeba było pytać. Ja wiem gdzie sensownie odbiornik gps zakupić.
Cześć! dzwoniłem do Ciebie ale nie udało się skontaktować. Jak możesz to podaj mi namiar na miejsce gdzie można nabyć GPSy. Szukałem w sklepach trekingowo-turystycznych, a nawet na Sterlinga siedziby jakiejś firmy dystrybuującej Garminy ale już się zwinęła.
Pozdrawiam

PS.
Słyszałem o dokładności większej niż 3 m. Ciekawe jak weryfikujecie wyniki pomiarów - dla inwentaryzacji jest istotne czy błąd wynosi aktualnie 3 czy 1 m.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#8
Jagoda,
możesz wykorzystać dgps i wtedy będziesz miał faktyczną dokładność około 1m.
Teoretyczna dokładność 3 m, jest, hm teoretyczna. Najlepiej można się o tym przekonać zostawiając włączony odbiornik gps, np. na balkonie. Po kilku godzinach pokaże ci niezłą trasę spaceru. Ze względu na dużą czułość, jest to dobrze widoczne na odbiornikach opartych na chipie SiRF Star III. Chyba dlatego nowy Garmin Vista, czyli HCX dostał inne serduszko.

Może tak, na jakiej dokładności Ci zależy i kiedy chciałbyś przeprowadzić pomiary.

Ironrat
Odpowiedz
#9
archeo napisał(a):Słyszałem o dokładności większej niż 3 m. Ciekawe jak weryfikujecie wyniki pomiarów - dla inwentaryzacji jest istotne czy błąd wynosi aktualnie 3 czy 1 m.
Aktualny błąd pomiaru możesz odczytać z ekranu urządzenia.

IRONRAT napisał(a):(...)Teoretyczna dokładność 3 m, jest, hm teoretyczna. Najlepiej można się o tym przekonać zostawiając włączony odbiornik gps, np. na balkonie. Po kilku godzinach pokaże ci niezłą trasę spaceru. Ze względu na dużą czułość, jest to dobrze widoczne na odbiornikach opartych na chipie SiRF Star III. Chyba dlatego nowy Garmin Vista, czyli HCX dostał inne serduszko.
Wybacz Ironrat, ale Twoja wiedza w tym względzie jest mocno teoretyczna i nijak ma się do praktyki, techniki i rzeczywistości. Napisz może najpierw jakim GPSem posługujesz się na codzień lub chociaż jak i do czego używałeś tego HCx'a oraz z czym go porównałeś.
Skoro już padła nazwa Vista HCx to akurat jej nowe serduszko ma być (i jest) konkurencyjne wobec SiRF Star III czyli... na postoju "pływa" dokładnie tak samo jak SiRF (albo lepiej). :lol: Tak zresztą ma każdy gps, który potrafi łapać sygnał z odbić. Ale coś za coś - skoro łapie z odbić to i nie gubi sygnału np w lesie czy wśród wysokiej miejskiej zabudowy. Uprzedzając kolejne teoretyczne wywody - ja nie tylko czytałem o Viście HCx - również z niej korzystałem (kolega nabył) gdyż rozważałem zakup. Porównywałem z własnym GPSmap 60 CS. I na razie zostanę przy dawnym sprzęcie na którego miejsce sprowadzę z USA jego kolejny model czyli 60 CSx. Jednak podkreślam, że na mojej "średniej" opinii o HCx'ie zaważyła bardziej jej ergonomia niż chipset. Poza wszystkim - nikt biorąc dokładny pomiar nie oznacza go przez kilka godzin. Więc nawet tym tak-strasznie-pływającym-HCx'em można uzyskać dokładność bardzo dobrą. Zresztą sporo starszymi GPS'ami także. W oznaczaniu stanowisk przyrodniczych - w przypadku np porostów chodzi o pojedyńczy kamień na którym wykonano zdjęcie danego gatunku. Znam osobę, która oznacza tak ie stanowiska starym Garminem - GPS'em 12. Nie używa żadnych patentów poprawiających dokładność pomiaru i... oznaczenia jej uchodzą za bardzo dokładne. Co w realnym świecie przekłada się na prozaiczny fakt trafienia innych lichenologów w to samo miejsce.

Jednak - jak napisałem - mogę spróbować namówić znajomego geodetę na pomoc w pomiarach. Używa sprzętu geodezyjnego Leica. Wolę od razu napisać, by zainteresowani mogli sobie w sieci wyszukać liczną listę jego wad. :lol:
Nawiasem mówiąc - ta firma robi też jeden model "ręczny", w yglądu przypominający turystyczny gps - czyli sprzęt jakby dedykowany majętnym archeologom, naukowcom... Kosztuje około 10 tysięcy.
Odpowiedz
#10
Oki uchylę rąbka tajemnicy a właściwie całą. Chodzi nam o jak najdokładniejsze zinwentaryzowanie cmentarza wojennego w Wiączyniu Dolnym. Chodzi nie tylko o obrys cmentarza czy naniesienie pomników ale przede wszystkim o naniesienie drzew, zarysu mogił ziemnych, kamieni nagrobnych i innych kamieni - elementów architektonicznych cmentarza. Tak jak sugerowaliście nastąpi to wczesną wiosną tuż po zejściu śniegu.
Po co nam to?
Zrodził się pomysł którego aby przywrócić tej nekropolii jej pierwotny wygląd, koordynatorem jest Andyseb. I o ewentualnie szczegóły proszę pytać jego.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#11
Od razu dla porządku wyjaśnię, że w takiej sytuacji GPS (nawet geodezyjny) wcale nie jest podstawowym urządzeniem, a już na pewno nie jest urządzeniem najwygodniejszym. Turystyczny nie nadaje się do tego tym bardziej.
Szczegóły pomocy profesjonalnej jaką możemy tu uzyskać - przekazałem telefonicznie Jagodzie. W razie potrzeby dogadania szczegółów zdzwonimy się.
Odpowiedz
#12
Cytat:Aktualny błąd pomiaru możesz odczytać z ekranu urządzenia.

To taka funkcja mająca poprawić samopoczucie użytkownika, informująca o prawdopodobnym błędzie pomiaru. Zupełnie mnie rozbroił garminek, twierdząc kiedyś, że błąd wynosi 1100 m, a i tak było 5% szans na to, że jest jeszcze gorzej :lol: .

Cytat:
Cytat:quote="IRONRAT"](...)Teoretyczna dokładność 3 m, jest, hm teoretyczna. Najlepiej można się o tym przekonać zostawiając włączony odbiornik gps, np. na balkonie. Po kilku godzinach pokaże ci niezłą trasę spaceru. Ze względu na dużą czułość, jest to dobrze widoczne na odbiornikach opartych na chipie SiRF Star III. Chyba dlatego nowy Garmin Vista, czyli HCX dostał inne serduszko.
Wybacz Ironrat, ale Twoja wiedza w tym względzie jest mocno teoretyczna i nijak ma się do praktyki, techniki i rzeczywistości. Napisz może najpierw jakim GPSem posługujesz się na codzień lub chociaż jak i do czego używałeś tego HCx'a oraz z czym go porównałeś.

:lol: Miałem okazję testować większość z turystycznych odbiorników Gramina, jakie pojawiły się na rynku w ciągu oststanich lat. Z odbiorników tej firmy największym sentymentem darzę modele 155, ale i tak najbardziej podobał mi się Euronav RN6, ale to już inna bajka.

Cytat:Skoro już padła nazwa Vista HCx to akurat jej nowe serduszko ma być (i jest) konkurencyjne wobec SiRF Star III czyli... na postoju "pływa" dokładnie tak samo jak SiRF (albo lepiej). :lol: Tak zresztą ma każdy gps, który potrafi łapać sygnał z odbić. Ale coś za coś - skoro łapie z odbić to i nie gubi sygnału np w lesie czy wśród wysokiej miejskiej zabudowy.

:lol:
Tak dla niezorientowanych, o co chodzi z tym pływaniem/spacerami. Polecem <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=936">http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=936</a><!-- m -->

Gwoli ścisłości, to użyłem pewnego skrótu myślowego. A w w/w porównaniu ta kwestia nie jest poruszana. O czyłości odbiornika decyduje nie tylko chipset, ale i jego oprogramowanie oraz, w dużym stopniu, czułość anteny. Tak się akurat skałda, że 60CSX ma czulszą antenę od Visty, o innej konstrukcji. Gdyby anteny były inne, to wyniki tych testów byłyby zapewne odmienne.
W rzeczywistości i w praktyce liczy się czułość całego systemu. Najwyraźniej wiesz o czym piszesz, ale tak nie do końca. :baby:

Cytat:Uprzedzając kolejne teoretyczne wywody - ja nie tylko czytałem o Viście HCx - również z niej korzystałem (kolega nabył) gdyż rozważałem zakup. Porównywałem z własnym GPSmap 60 CS. I na razie zostanę przy dawnym sprzęcie na którego miejsce sprowadzę z USA jego kolejny model czyli 60 CSx. Jednak podkreślam, że na mojej "średniej" opinii o HCx'ie zaważyła bardziej jej ergonomia niż chipset.


Wybór na szczęście, jak na razie, pozostaje sprawą indywidualną. Ja wolę ergonomię HCXa, ale ważniejsze są dla mnie małe rozmiary i żywotność na jednym zestawie baterii. Gdybym chciał np. podłączyć zewnętrzną antenę, wybór padłby na 60CSX.


Cytat:Poza wszystkim - nikt biorąc dokładny pomiar nie oznacza go przez kilka godzin. Więc nawet tym tak-strasznie-pływającym-HCx'em można uzyskać dokładność bardzo dobrą.


Patrząc na to jak te odbiorniki pływają, każdy może ocenić, jak dokładne są to pomiary, również za pomoca "60". :mrgreen:

Cytat:Znam osobę, która oznacza tak ie stanowiska starym Garminem - GPS'em 12. Nie używa żadnych patentów poprawiających dokładność pomiaru i... oznaczenia jej uchodzą za bardzo dokładne.


Włączenie po prostu dodatkowej funkcji w odbiorniku trudno uznać za jakiś patent. O dokładności już było.

Ironrat
Odpowiedz
#13
Wybacz Ironrat... ogrom Twej niewiedzy poraża. :lol:

Ale idziesz ku dobremu - poczytaj na Garniaku o tym "pływaniu" i postaraj się zrozumieć treść, a wszystko będzie dobrze.

Jednakowoż Twój tekst jest pysznym studium różnic w postrzeganiu zalet i wad sprzętu, który jedni ludzie (jak Ty) testują, zaś inni - używają.

Mały przykład - "testerom" na ogół podoba się "joystick" w Etrexach. Bawią się tym sprzętem przy biurku lub na balkonie i zachwyceni piszą o "ergonomii" :lol:
Użytkownicy, którzy muszą skorzystać z gps'u idąc, jadąc lub po prostu mając nałożone rękawiczki - nie cierpią tego "wynalazku". Wiem, bo posiadam (a konkretnie córka posiada) stosownego Etrexa...

Pisząc o "patentach" na wzięcie dokładnego pomiaru miałem jak raz na myśli nie możliwości samego urządzenia, a metody brania pomiarów poprawiające ich dokładność. Taki skrót myślowy. Rzeczy znane geocacherom i ogólnie praktykom, na ogół zaś nieznane "testerom" - ale opisane w sieci doskonale i w kilku językach.

Powodzenia.

PS
Ponieważ w kwestii "chytrego planu" dotyczącego Wiączynia przekazałem już Jagodzie wstępne ustalenia (a na teoretyczne rozważania o GPSie nie mam czasu) - kończę swój udział w tym temacie. Tak czy inaczej żaden z ogólnoświatowej liczby gps'ów testowanych codziennie w pocie czoła przez Ironrata, ani żaden z tych kilku które ja używałem się tu nie przyda. Oczywiście zainteresowany może już zacząć wyszukiwać wady sprzętu geodezyjnego firmy Leica.
Odpowiedz
#14
Cytat:Wybacz Ironrat... ogrom Twej niewiedzy poraża.

Niestety wzajemnie :lol: z tą różnicą, że ja odniosłem to do błędów w twojej wypowiedzi. Ty niestety prowadzisz polemikę sam z sobą.

Cytat:Ale idziesz ku dobremu - poczytaj na Garniaku o tym "pływaniu" i postaraj się zrozumieć treść, a wszystko będzie dobrze.

Jednakowoż Twój tekst jest pysznym studium różnic w postrzeganiu zalet i wad sprzętu, który jedni ludzie (jak Ty) testują, zaś inni - używają.

No tak, kłania się z Twojej strony brak umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Cytat:Mały przykład - "testerom" na ogół podoba się "joystick" w Etrexach. Bawią się tym sprzętem przy biurku lub na balkonie i zachwyceni piszą o "ergonomii"
Użytkownicy, którzy muszą skorzystać z gps'u idąc, jadąc lub po prostu mając nałożone rękawiczki - nie cierpią tego "wynalazku". Wiem, bo posiadam (a konkretnie córka posiada) stosownego Etrexa...

Uwielbiam ludzi, którzy sami sobie jakąś teorię wymyślą, a potem jeszcze z nią polemizują. Ale to się zdarza.

Cytat:Pisząc o "patentach" na wzięcie dokładnego pomiaru miałem jak raz na myśli nie możliwości samego urządzenia, a metody brania pomiarów poprawiające ich dokładność. Taki skrót myślowy. Rzeczy znane geocacherom i ogólnie praktykom, na ogół zaś nieznane "testerom" - ale opisane w sieci doskonale i w kilku językach.

CIACH

Taaak. Jak na osobę oszczędzającą swój cenny czas bardzo długi tekst, przy okazji pozbawiony jakiejkolwiek konkretnej treści, ale z braku argumentów, pozostało Ci jedynie pisanie co parę linijek coś o testerach i próby jakiś wycieczek osobistych. Przy okazji jestem pod wrażeniem Twojej umiejętności prowadzenia polemiki samemu z sobą. Naprawdę.

LOL

Ironrat
PS. Jagoda, reszta na prv.
Odpowiedz
#15
Nie odpowiedziałeś na żadne z moich pytań.
Praktycznej wiedzy nie posiadasz żadnej (oprócz obsługi klawiszy Ctrl + c oraz Ctrl + v) - to za mało by coś wnieść do tematu.

Ale jako :baby: Dziecko Neostrady :baby: zapewne lubisz czytać o gpsach - to poczytaj na przykład na Garniaku co użytkownicy piszą o ergonomii poszczególnych modeli. A jak następnym razem będziesz coś testował (sam tak określiłeś swój sposob pracy z gps'ami - ale może też być tak, że nie rozumiesz nawet własnego tekstu) załóż np rękawiczki, albo na przykład spróbuj obsłuzyć sprzęt szybko wchodząc po schodach (ot - takie ekstremalne sytuacje w sam raz dla testera interanuty :lol: ) Wtedy dowiesz się czegoś o ergonomii. Oczywiście wcześniej sprawdź na wikipedii cóż to słowo może znaczyć.

Miłego testowania :-)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości