Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mapy z przed 1839 r.
#1
Witam, poszukuje map z przed 1839 r. (Królestwo Polskie), z okolic Szadku i Zduńskiej Woli.
PS: z innej beczki czy ktoś wie czy w XX w. Szadek miał wykonane jakieś mapy miasta, włącznie do lat 80-tych. Pozdrawiam, pisać i dawać linki :yes:.
Odpowiedz
#2
Miło by było gdybym też ujrzał te mapki... :yes: :-D Liczę Jarek że uchylisz "rąbka tajemnicy" jeśli wejdziesz w posiadanie jakiegoś scana... z góry dziękuje Smile
PS : Pogadaj może z tym pajacem co pracuje w muzeum Zd-Woli... napewno ma jakieś "kserówki" :-)
Odpowiedz
#3
Marszał Tadeusz: Szadek - monografia miasta, str 41 masz przedruk jakiejś mapy opracowanej na podstawie map z początku XIX wieku. Wiem też że był wydany reprint jakiejś starej mapy Szadku bodaj z pocz. XIX wieku. O ile dobrze pamiętam był chyba w zbiorach kartograficznych Biblioteki im. Piłsudskiego w Łodzi ale głowy nie dam.
Spójrz jeszcze do:
M. Kulesza: Morfogeneza miast na obszarze Polski Środkowej w okresie przedrozbiorowym. Dawne województwa łęczyckie i sieradzkie...

Pozdrawiam
Odpowiedz
#4
Wiem że w Monografii Marszała T. jest przedruk mapki zrobiony na podstawie dwóch map XIX wiecznych :-D , ale mi chodzi o mapy Szadku z XX w. !! 8-) , a co do map z przed 1839 r. to chodzi mi okolic !! :wypas: .

A gdzie dorwę tą książkę: M. Kulesza: Morfogeneza miast na obszarze Polski Środkowej w okresie przedrozbiorowym. Dawne województwa łęczyckie i sieradzkie...
Odpowiedz
#5
aha to już rozumiem Smile
z okolic to: Mapa Prus Południowych Davida von Gilly (1802-1803) [tylko problem jest taki, ze nie jestem pewien czy sięga aż do okolic Szadku :/] - jest chyba dostępna w łódzkim archiwum, przynajmniej ktoś wspominał że tam z tego korzystał.
Nic innego mi do głowy nie przychodzi. Wiem że na pocz. XIX wieku w ramach represji porozbiorowych niektóre wsie były przejmowane przez Rosjan. Wtedy też dla wielu folwarków sporządzano mapy. Jest kilka takich z okolic Łęczycy, może dla Szadku też tak będzie, ale gdzie tego szukać nie wiem :/
Co do XX wieku to niestety nie mam zielonego pojęcia Sad
Morfogeneza jest w zbiorach regionalnych WiMBP im. Piłsudskiego - ale tam bedziesz miał informacje o miastach jedynie do rozbiorów :/ Jak coś jeszcze mi przyjdzie do głowy to napiszę...
Odpowiedz
#6
A czy ta mapka Prus Południowych Davida von Gilly (1802-1803) jest może gdzieś w necie ?? :->
Odpowiedz
#7
Tak jak napisał Gąsior
GĄSIOR napisał(a):Pogadaj może z tym pajacem co pracuje w muzeum Zd-Woli... napewno ma jakieś "kserówki" :-)
:
Nie masz wyjścia, bo w muzeum jest takie cósik (tu cytat ze stronki pana Jerzego Chrzanowskiego) :

"Niedawno trafił do naszych zbiorów dokument kartograficzny. Jest to fotokopia o wymiarach ok. 34 na 25 cm przygotowana przez zabytkoznawcę i konserwatora mgr Wojciecha Krysztoforskiego z podwarszawskiego Konstancina-Jeziorny, niestety tylko fragmentu, z XVIII-wiecznej mapy-1/9 jej całości. Oryginał, który jest własnością mieszkającego dziś w Turcji, a dawniej w Polsce, obywatela z gminy starozakonnych właśnie na jego zlecenie zabezpieczał pan Wojciech. Mapa jest wykonana techniką miedziorytu. Pochodzi z końca XVIII w. W oryginale jest bez nazwy, a odbitkę na papierze czerpanym naklejono na płótno. Sporządzono ją w skali 1:80000, zatem jeden centymetr na mapie równy jest 800 metrom w terenie. Przedstawia ona Zduńską Wolę, Sieradz i wschodnią część Księstwa Sieradzkiego"

Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#8
Najpierw to się jeszcze trzeba dogadać z tym typem a to ciężko idzie... :zly: :zly:
Odpowiedz
#9
Widziałem to :mrgreen: , przedstawia Zduńską Wolę i jej najbliższe wioski i jest to tak jak piszesz, niestety tylko fragmentu, z XVIII-wiecznej mapy-1/9 jej całości. A mi właśnie reszta jej górnej części potrzebna :dontgetit: . A co do tej mapy która została w/w :-P
Odpowiedz
#10
Tutaj masz tylko niewielki fragment:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.aleksandrow.ovh.org/obrazki/mapa/1800_duza.jpg?PHPSESSID=5d8f8e704a434af800806d22504158c8">http://www.aleksandrow.ovh.org/obrazki/ ... 22504158c8</a><!-- m -->


Reszta jest w archiwum, ale czy obejmuje Zduńską Wolę to nie wiem :/ ale sądzę że jest taka możliwość...

Aha bo Mapę Kwatermistrzostwa Królestwa Polskiego znasz oczywiście ??
Odpowiedz
#11
Oczywiście :mrgreen:
Odpowiedz
#12
tu jest większy kawałek :
<!-- m --><a class="postlink" href="http://warsztathistoryka.uni.lodz.pl/miniatury_mapy/mapapruspoudniowychdavidavongilly18021803.html">http://warsztathistoryka.uni.lodz.pl/mi ... 21803.html</a><!-- m -->
sac
We're Colonel Johnson's Troopers
We're fighters of the Night
We're dirty sonsabitches
We'd rather fu ck than fight!
Hi-Dee, Hi-Dee, Christ Almighty,
Who in the Hell are WE?
Rim-Ram, Gawd Damn, Parachute Infantry
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości