Łódzkie Forum Eksploracyjne
Polegli 1945 - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: II Wojna Światowa (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-31.html)
+---- Dział: 1945 (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-52.html)
+---- Wątek: Polegli 1945 (/thread-656.html)



Polegli 1945 - nrg - 25-01-2010

Witam.Pytanko,czy istnieje jakies zestawienie Niemcow poleglych w 45 na terenie naszego wojewodztwa? Czy mozliwe jest okreslenie liczby zabitych np. na podstawie dokumentow instytucji zajmujacych sie ekshumacja? Czy istnieje spis miejsc, ilu ,gdzie wykopano? I prosze nie mowic nie wmawiac mi ze jestem hiena cmentarna,poprostu interesuje mnie liczba poleglych,w ktorej czesci wojewodztwa zginelo najwiecej (pewnie wschodnie tereny woj.,i jak to sie ma do innych wojewodztw. :-)


Re: Polegli 1945 - Fidel - 28-01-2010

Według mnie nie ma, chyba że w Niemczech. Żródła dotyczące Łodzi, mówią o "jakiś" zabitych i jedyna pewna liczba to 570 wziętych do niewoli przez 82 Dywizję Piechoty


Re: Polegli 1945 - bojmir - 26-03-2010

Witam
Jeśli chodzi o poległych. Na cmentarzu w m Szubienice gmina Szczerców odbyła się "ekshumacja" żołnierzy wehrmachtu, którzy polegli w 45-tym.
Firma, która wykonywała prace na cmentarzu wydobyte szczątki przekazała instytucji, która zorganizowała przedsięwzięcie. Szczątki żołnierzy zostały przewiezione na śląsk na zbiorowy cmentarz żołnierzy niemieckich ( taką info uzyskałem w Urzędzie Gminy). Wszystko niby poukładane ale... w rozmowie z ludźmi starszymi wiekowo to wcale nie w obrębie cmentarza chowano tych z 45-go lecz na sąsiedniej działce. Podobno w 1945 na wiosnę wykopano kilka dołów przez szerokość całej działki. W pobliskim domu odbyła się "rozbieranka" niemców, podobno ściągano nawet onuce i prawie gołych wrzucano w te doły i przesypywano wapnem. Sprawa zgłoszona do Urzedu Gminy, czekamy na odpowiednie służby, które przeprowadzą badania, czy rzeczywiście na sąsiedniej działce znajdują się zbiorowe mogiły. W czasie ekshumacji byłem raz na placu akcji, rzeczywiście firma,która wykonywała zlecenie to:
operator koparkoładowarki kopiący gdzie popadnie ( na łuszcze rwały się resztki mundurów- ludzie mówili,że to nie w tym miejscu kopią, że tu są pochowani z I wś, lecz pracownicy odpowiadali,że takie mają polecenia kopać w tym miejscu) oraz pracownik, który zbierał kości do plastikowych pojemników. CDN


Re: Polegli 1945 - nrg - 26-03-2010

W obrębie cmentarza wydobyli chyba ponad 700 Niemców(w wiekszości zgineli nad ...wiesz gdzie),ale to że lezą jeszcze za siatką to pewna wiadomosc od tych którzy ich zakopywali w 45.Oj nagineło ich tam... Kiedyś wyczytałem że kocioł Nehringa w rejonie Zelów -Łask stracił 1200 zabitych,do tego ponad 700 pod Szczercowem + po kilkudziesieciu w Tatarze,Stanisławowie, +/- 200 na południe od Szczercowa,a są jeszcze miejsca gdzie jeszcze ich nie wykopali.Niby nie było tu takich walk jak na Śląsku czy Pomorzu a jednak duzo ich tu zgineło. Kiedyś stara szczercowianka opowiadala swój powrót z robót przymusowych,jechała wozem z Niemiec,mijała różne pobojowiska na zachodzie ale najwiecej trupów widziała pod Zelowem,rowy,pola,drogi były uslane zabitymi i rozbitym sprzetem-miejscowi potwierdzaja.


Re: Polegli 1945 - Fidel - 27-03-2010

Jeśli chodzi o tzw.kocioł Nehringa to były to resztki XXIV KPanc. i XXXX KPanc. do którego dołączyły rozbite oddziały KPanc Grossdeutschland von Sauckena, w sumie około 100 tysięcy żołnierzy. Przebijał się on w kierunku na Kalisz następnie na Głogów tracąc większość sprzętu ciężkiego i zmotoryzowanego. Tyle jest w literaturze.


Re: Polegli 1945 - Fidel - 27-03-2010

Ale na pewno było poza wojskiem była masa niemieckich cywili którzy zgineli podczas ucieczki. W samej Łodzi było około 143 tysięcy ludności niemieckiej. Na pewno wielu z nich opuściło Łódź kierując się na tereny Rzeszy jużw 1944, ale na pewno w trakcie radzieckiej ofensywy zimowej kilkadziesiąt tysięcy niemców opuściło miasto. W Łodzi według powojennych spisów pozastało około 35 tysięcy osób narodowości niemieckiej. Do uciekienierów należy doliczyć także niemców osiedlonych na wsiach. U Thorwalda "Wielka ucieczka" można poczytać o ich tragicznym losie.


Re: Polegli 1945 - Andyseb - 27-03-2010

Już kiedyś ostro dyskutowaliśmy nad sposobem ekshumacji przeprowadzanych na zlecenie pewnej fundacji przez firmy krzak, które nie mają o tym zielonego pojęcia. Wszak liczy się tylko kasa, a taką mają za każde wydobyte szczątki. Prują więc co się da. W necie można przeczytać o niektórych akcjach tej fundacji i "fachowości" wykonawców. Niektórzy twierdzą, że w czasie ekshumacji poległych w 1945 i pochowanych na cmentarzu w Gadce Starej wypruli kilkakrotnie więcej poległych z I wojny. Liczy się sztuka.
Dlatego tak ostro zaprotestowaliśmy, kiedy padł pomysł ekshumacji w Wiączyniu prawdopodobnie pochowanych tam Niemców w '45. Kiedy zagłębiłem się w temat okazało się, że firma która ma wykonać te prace została zarejestrowana przez człowieka(prawnika), który jest powiązany z komitetem powołanym ustawowo do opieki nad miejscami martyrologii w jednym z miast województwa... On jako podwykonawcę weźmie jakąś firmę rem-bud z koparą i przekopią wszystko co się da. Kasa czyni cuda. Nie dziwię się już, że jedna pani z urzędu nakrzyczała na mnie, kiedy w rozmowie z przedstawicielem tego organu władzy starałem się wykazać bezsensowność takich działań w tym miejscu. Usłyszałem od niej okrzyk - "Niemcy muszą tam kopać!".


Re: Polegli 1945 - Fidel - 30-03-2010

Dobrze ale na jakich prawnych podstawach takie organizacje mogą funkcjonować? Przy ekshumacji muszą mieć zezwolenie prokuratury rejonowej i jej nadzór nad wykonywaną ekshumacją. Na pewno bez nadzoru prokuraturskiego nie mogą tego robić. Szczególnie w przypadku dużych ekshumacji. Ekshumacja grobów związana jest z też z przepisami dotyczącymi przepisów zdrowia, czyli jakiś urząd zajmujący się zdrowiem publicznym też musi się w tym temacie wypowiedzieć. Nawet nie wiem czy nadzór archeo nie można do tego wcisnąć. Więc jest sporo niuansów na podstawie których działalność firmy krzak można zatrzymać i nawet wystąpić o popełnie przestępstwa.


Re: Polegli 1945 - grandi87 - 19-01-2011

Jeśli chodzi o cywilów wieś Rąbień zamieszkiwało sporo osób narodowości niemieckiej po wojnie przesiedlono tam polaków


Re: Polegli 1945 - Andyseb - 23-01-2011

Fidel, wracając do marcowych wypowiedzi, ta fundacja działa w oparciu o umowę podpisaną przez rządy Polski i Niemiec. Niestety nasze gryzipiórki w urzędach (poczynając od województwa) gdy tylko usłyszą hasło "umowa międzynarodowa" i to jeszcze z niemiaszkami to sr... w gacie i zrobią wszystko, żeby zadowolić tych panów. Czasami zastanawiam się czy urzędnicy ci są przedstawicielami polskiego rządu i polskich obywateli. Wychodzi na to, że zgłaszają wniosek o takie prace do wojewody, ten zawsze wydaje zezwolenie. Inne urzędy (oprócz konserwatorskiego) jak tylko usłyszą, że wojewoda wydał zezwolenie zatwierdzają wszystko co im podsuną. Wszelkie nadzory są na papierku. Mają w ten sposób wszelkie zezwolenia i to ciebie mogą szurnąć za przeszkadzanie w wykonywaniu ich pracy, i jeszcze postraszyć wszystkich skandalem międzynarodowym.
Tak na marginesie, podobno w tym roku mają rozkopywać Poćwiardówkę i Witkowice. Jeśli do tego dojdzie myślę, że trzeba im wtedy patrzeć na ręce i dokumentować całą akcję. Tylko żal cmentarzy. Najpierw przydarzył im się wójt Brzezin z bundeswehrą a teraz to...


Re: Polegli 1945 - Domin - 23-01-2011

Andyseb napisał(a):podobno w tym roku mają rozkopywać Poćwiardówkę i Witkowice.
Andy, czy chodzi o ekshumacje I czy II wojenne? Nie wiem jak sytuacja wygląda w Poćwiardówce, ale w Witkowicach (wolę nazwę "las Pustułka") sam diabeł nie znajdzie pochowanych niemieckich żołnierzy z Września. Jak będzie coś więcej wiedział daj znać na forum.


Re: Polegli 1945 - Andyseb - 24-01-2011

Chodzi o ekshumacje II wojenne. Niestety wiadoma fundacja bierze wszystko. Może nie jest to wina fundacji ale firm, którym to zlecają. Najczęściej jest to ktoś z branży budowlanej dysponujący sprzętem. Bez badań archeo, tylko działając koparką, wywlekają kości i wszystkie przedmioty z grobu. Wszyscy są dla nich n/n. Nawet często nie starają się ustalić tożsamości. Niestety umowa międzypaństwowa jest tak sklecona, że właściwie ich dobrą wolą jest powiadomienie władz o ekshumacji.


Re: Polegli 1945 - Domin - 24-01-2011

Były wójt gminy Brzeziny nie zajmuje już tego stanowiska, a obecnego nie znam. Postaram się czegoś więcej dowiedzieć o "wykopkach" w miejscowym muzeum.
Pozdrawiam
Domin