Łódzkie Forum Eksploracyjne
Bitwa Napoleona pod Koluszkami - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: Historia regionu do roku 1914 (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-28.html)
+--- Wątek: Bitwa Napoleona pod Koluszkami (/thread-649.html)

Strony: 1 2


Bitwa Napoleona pod Koluszkami - obert8 - 05-02-2010

Witam moze slyszal ktos o jakis walkach wojsk Napoleonskich pod Koluszkami podczas odwrotu z Rosji Pytam sie bo dotarly mnie takie sluchy ze cos tam bylo i jest zapisane w ksiegach parafialnych pzdr


Re: Bitwa Napoleona pod koluszkami - Domin - 05-02-2010

Witam. W książce "Brzezińskie spotkania" (strona 26) wydanej w roku 1969 jest mała wzmianka o walkach na naszych ziemiach w okresie kampanii napoleońskich.
"Według miejscowej tradycji w okresie wojny z Rosją stoczono bitwę między Sługocicami a Będkowem - w Ujeździe wtedy spalono murowany zameczek"
Trudno powiedzieć, czy to właśnie o powyższej bitwie chodzą słuchy. Wszak wszystkie z wymienionych miejscowości znajdują się dość daleko od Koluszek.
Natomiast blisko wyżej wymienionego miasta leży Gałków, w którym po dziś dzień ludzie wspominają opowieści przodków o tamtym okresie. Jedna z głównych ulic nosi nazwę Napoleońska - podobno stanowiła ona część traktu wykorzystywanego przez żołnierzy Cesarza. W dworze Gałkówek (niestety już nieistniejącym) i w pobliskiej wsi ukrywali się ranni i chorzy rozbitkowie z Wielkiej Armii. Wielu z nich zostało pochowanych na wzgórzu za wsią (tzw. Mogiełki Napoleońskie) wielu tu się ożeniło rozpoczynając wciąż istniejące rody o niespotykanym gdzie indziej francuskim brzmieniu nazwisk np Wira, Piera, Żak.
Pozdrawiam
Domin


Re: Bitwa Napoleona pod koluszkami - obert8 - 08-02-2010

i Ferdzynowie


Re: Bitwa Napoleona pod koluszkami - pastinaca - 17-03-2011

Wszyscy starzy mieszkańcy to opowiadają że tamtędy boczną drogą za Gałkówkiem maszerowały wojska francuskie, na dowód tego nie opodal w lasku znajduje się zbiorowa mogiła poległych żołnierzy.


Re: Bitwa Napoleona pod koluszkami - Domin - 18-03-2011

pastinaca napisał(a):Wszyscy starzy mieszkańcy to opowiadają że tamtędy boczną drogą za Gałkówkiem maszerowały wojska francuskie, na dowód tego nie opodal w lasku znajduje się zbiorowa mogiła poległych żołnierzy.
Po mogile ślad już zaginął, ale w latach 60-tych znajdowano w tym miejscu ludzkie kości. Jest tylko jeden mały problemik. Wg przekazów mogiła znajdowała się na zachodnim brzegu rzeki Gałkówki, natomiast miejsce w lasku leży oddalone od rzeczki o kilkaset metrów. Fanatykom "Operacji Łódzkiej" przypominam, że tą boczną drogą wycofywały się rozbite bataliony 6 Dywizji Strzelców Syberyjskich - może w tym grobie spoczywali "przejściowo" poddani cara?
Pamięć ludzka jest zawodna.


Re: Bitwa Napoleona pod koluszkami - pastinaca - 19-03-2011

Nie wiem czy myślimy o tym samym miejscu, ja miałem na myśli ten lasek niedaleko Pszanowic. Na jego skraju leży taki ogromny głaz a pod nim ponoć Francuzi.


Re: Bitwa Napoleona pod koluszkami - Domin - 19-03-2011

Miejsce w lesie znajduje się za gospodarstwem położonym przy ul.Przestrzennej naprzeciwko drogi przez pola zwanej "linią" (niegdyś oddzielającej pola włościan od gruntów folwarcznych).Należy minąć zabudowania od północnej strony i wejść do lasku znajdującym się po prawej stronie drogi (widoczne ślady dawnego wybierania piasku) Czy myślałeś o tym miejscu?


Re: Bitwa Napoleona pod koluszkami - pastinaca - 19-03-2011

To nie to miejsce ale bardzo blisko. Mnie chodzi o ten lasek równo na wschód przy pierwszym zakręcie do Przanowic.


Re: Bitwa Napoleona pod Koluszkami - Domin - 19-03-2011

Czy mógłbyś mi podać dokładne dane z geoportalu, bo tych lasków większych i mniejszych jest kilka.
Pozdrawiam
Domin


Re: Bitwa Napoleona pod Koluszkami - pastinaca - 20-03-2011

Tak na szybko. Wink


Re: Bitwa Napoleona pod Koluszkami - Domin - 20-03-2011

Dzięki, nie omieszkam odwiedzić jeszcze wiosną, bo o ile pamiętam trzeba tam troszkę podrałować piechotką przez pole, a nie każdy lubi, jak mu się niszczy zasiewy (mam to samo) ;-) Foteczki wrzucę na forum.


Re: Bitwa Napoleona pod Koluszkami - pastinaca - 23-03-2011

OK!!! Wink


Re: Bitwa Napoleona pod Koluszkami - Domin - 27-03-2011

Przybyłem, zobaczyłem i ...
Zwiedziłem dokładnie lasek zarośnięty do granic możliwości malinami i chęchami - drzewostan głównie młode sosny i brzozy. Kamieni większych i mniejszych na granicy lasku od groma - największy ma około 1,5m średnicy i 0,5m wysokości.
Głazu, który wyróżniałby się wielkością nie znalazłem, ale...
Około 30 metrów od południowo - zachodniego narożnika lasu znalazłem dość intrygujące miejsce. Cały lasek położony jest na wzniesieniu, które delikatnie opada w kierunku północnym. Powierzchnia lasu jest zasadniczo bez gwałtownych różnic terenowych, oprócz regularnego nasypu w kształcie koła - na pewno tworu sztucznego. Nasyp ma około 4,5 metrów średnicy i około 70 - 80 centymetrów wysokości. Porobiłem mu zdjęcia, jednak w żaden sposób nie mogę ich upchnąć w 100kb, bez znacznej utraty jakości (zainteresowanym mogę podesłać) Miejsce warte zbadania.


Re: Bitwa Napoleona pod Koluszkami - pastinaca - 27-03-2011

W pobliżu tego lasku były kiedyś zabudowania, może to ich pozostałości. Jeśli szukasz skarbu to za browara dam ci namiary. Wink


Re: Bitwa Napoleona pod Koluszkami - Domin - 27-03-2011

Pozostały marne dwie ściany i dół po piwnicy...
Jak wpadniesz do muzeum w Dni Gałkówka (czerwiec) to i napój chłodzący ;-) się znajdzie.