Łódzkie Forum Eksploracyjne
Skarb w Łodzi - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: II Rzeczpospolita Polska (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-30.html)
+--- Wątek: Skarb w Łodzi (/thread-607.html)Skarb w Łodzi - GĄSIOR - 12-03-2010

Cytat:Chcieli odzyskać skarb w Łodzi - wojsko mówi "nie"

Przed wojną żydowski przedsiębiorca ukrył na terenie jednej z posesji w Łodzi skarb. Cenną pamiątkę chcieli wydobyć jego potomkowie, jednak uniemożliwiono im to, gdyż dziś nieruchomość należy do wojska - ujawnił dokument w szwedzkiej telewizji SVT.

Bohaterami filmu dokumentalnego "Tajemnica w Łodzi", który miał premierę we wtorek wieczorem w szwedzkiej telewizji publicznej SVT, jest rodzina pochodzenia żydowskiego mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Jej przodek w 1939 roku uciekając przed Niemcami do Londynu ukrył na terenie posesji w Łodzi przy ul. Gdańskiej największe rodzinne skarby, w tym złoto.

W dokumencie wnuk uciekiniera Mark Atkin wraz z braćmi i ojcem Dawidem próbują odnaleźć skarb na terenie ogrodu przy ul. Gdańskiej. Na miejscu sprawa komplikuje się. Okazuje się, że nieruchomość - zabytkowy secesyjny pałacyk Reinhardta Bennicha - należy dziś do wojska, a w budynku znajduje się strzeżone laboratorium wojskowego umundurowania. Fakt ten uniemożliwia im dalsze, legalne poszukiwania.

Legenda o skarbie w Łodzi, przekazywana z pokolenia na pokolenie, stała się pretekstem do opowiedzenia w filmie historii europejskich Żydów. Historia rodziny zaczyna się na Łotwie, potem przenosi się do Polski, Wielkiej Brytanii, na Kubę oraz Stanów Zjednoczonych.

- Rodzina Atkinów nie odnajduje skarbu w Łodzi, jednak cała historia zmusza ich do nawiązania kontaktu z bliskimi ze Stanów Zjednoczonych, z którymi nie mieli dobrych relacji. To wydaje się ważniejsze niż materialny skarb - powiedział Jerzy Śladkowski, reżyser filmu, Polak od lat mieszkający w Szwecji, twórca wielu nagradzanych dokumentów.

Bohaterowie zamierzają powrócić do Łodzi, aby odzyskać skarb. Zastanawiają się nad odzyskaniem nieruchomości na drodze prawnej lub po prostu zakupując posesję.

- To są już jednak kwestie poza filmem - mówi twórca dokumentu.

Film "Tajemnica w Łodzi" powstał dzięki międzynarodowej współpracy kilku telewizji, firm producenckich oraz instytucji. Ze strony polskiej dokument wsparły Telewizja Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej, dzięki czemu ma być również pokazany w Polsce.

(mm, pmm, ap)

<!-- m --><a class="postlink" href="http://wiadomosci.wp.pl/k...19c89&_ticrsn=3">http://wiadomosci.wp.pl/k...19c89&_ticrsn=3</a><!-- m -->


Re: Skarb w Łodzi - toperz0 - 15-03-2010

Ta .....Jak bym już znał tę historię.Co prawda bardziej od kuchni ale....