Łódzkie Forum Eksploracyjne
odnaleziony bunkier - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: II Wojna Światowa (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-31.html)
+---- Dział: 1945 (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-52.html)
+---- Wątek: odnaleziony bunkier (/thread-4184.html)



odnaleziony bunkier - yoony - 14-02-2015

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3751177,budowa-dworca-lodz-fabryczna-robotnicy-natrafili-na-bunkier-z-ii-wojny-swiatowej,id,t.html

Budowa dworca Łódź Fabryczna. Robotnicy natrafili na bunkier z II wojny światowej

Bunkier zostanie opisany i rozebrany, zaś jego cenne elementy - jak żelbetowe drzwi pancerne - trafią do muzeum w Konewce koło Tomaszowa. Budowa dworca Łódź Fabryczna. Robotnicy natrafili na bunkier z II wojny światowej Podczas budowy dworca Łódź Fabryczna, robotnicy natrafili na niemiecki bunkier z czasów II wojny światowej (© Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego) Odkrycie bunkra na skarpie przy trasie kolejowej, w pobliżu ul. Tramwajowej, było kompletnym zaskoczeniem, bo nie było go na żadnych planach i mapach. Wykonawca robót natychmiast poinformował o znalezisku służby konserwatorskie, a one - po konsultacjach ze znawcami tematu - ustaliły, że jest to schron o charakterze obronnym i przeciwlotniczym, który miał chronić przed bombami i ich odłamkami. reklama Tego typu bunkry Niemcy stawiali w Łodzi w latach 1943-1944, kiedy coraz częściej nad Polską centralną można było zobaczyć samoloty alianckie i radzieckie. Schron, o którym piszemy, stanął w miejscu strategicznym: tuż koło dworca i magazynu kolejowego. - Bunkier ma duże znaczenie jako cenna pamiątka historyczna. Jednak nie ma on charakteru unikatowego, dlatego po wykonaniu drobiazgowej dokumentacji (w tym fotograficznej) zostanie rozebrany - mówi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. Ta decyzja ucieszy inwestorów, bo nie zablokuje ważnych przedsięwzięć. Chodzi o to, że schron tkwi w pobliżu budowanego dworca Łódź Fabryczna i tunelu dojazdowego. Ponadto znajduje się on w śladzie projektowanej ul. Nowowęglowej. Plan jest taki, że schron zostanie rozebrany, a jego cenne elementy zostaną przewiezione do słynnego - mającego status muzeum - bunkra w Konewce koło Tomaszowa Mazowieckiego. Co zostanie zabrane i kiedy to nastąpi? - Najcenniejszym elementem są żelbetowe drzwi pancerne - razem z futryną - które zabezpieczały wejście przed wybuchami i odłamkami - wyjaśnia Juliusz Szymański, szef trasy turystycznej Bunkier w Konewce. - Ponadto ciekawa jest zasuwa systemu wentylacyjnego, która dziś staje się coraz większą rzadkością. Przedmioty te zabierzemy w najbliższych tygodniach, gdy się ociepli i w miejscu tym rozpoczną się prace ziemne. Bunkier ma dwa wejścia, tak aby w przypadku zniszczenia jednego można było skorzystać z drugiego. Składa się z dwóch komór i korytarza w formie zygzaka. Schron ma 12 metrów długości, prawie 7 metrów szerokości i ponad dwa metry wysokości. Do tego dochodzi strop o grubości 20 centymetrów. To pierwsze tak niezwykłe odkrycie przy budowie podziemnego Dworca Fabrycznego, bo do tej pory odkrywano przy ulicy Kilińskiego fundamenty starych, dawno rozebranych kamienic.

Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3751177,budowa-dworca-lodz-fabryczna-robotnicy-natrafili-na-bunkier-z-ii-wojny-swiatowej,id,t.html

jakby nie ten dział to proszę przenieść


RE: odnaleziony bunkier - piowoj - 15-02-2015

To takich zaskoczeń powinno być jeszcze ok 700 Smile
Wszyscy o tym wiedzieli tylko nie urzędnicy , ładny mamy burdel w tych sprawach. Podobnie było ze szczeliną przy samym dworcu, jaka to była sensacja wszystkie media o tym pisały.


RE: odnaleziony bunkier - ober1313 - 19-02-2015

Pod prawie całym dworcem był schron plot. wejście na dole na przeciwko wejścia do WC , stalowe drzwi , schron ciągnął się w kierunku ul. Kilińskiego ,drugie wejście , przy noclegowni dla kolejarzy. W środku schronu kilkanaście pomieszczeń , na ścianach napisy w języku niemieckim , jakieś pordzewiałe urządzenia , sporo stalowych drzwi ,pełno kurzu ale generalnie niezły stan , ciekawe co z tym się stało . Pomieszczenia te zwiedzałem na początku lat 90-tych .


RE: odnaleziony bunkier - piowoj - 20-02-2015

Przeszło do historii. Niestety.


RE: odnaleziony bunkier - nastula - 20-02-2015

z tego co słyszałem to wyposażenie nie przeszło do historii tylko gdzieś nad polskie morze, trudno było by sobie wyobrazić że schron zostanie tam gdzie był skoro teraźniejszy obiekt w tym miejscu ma najniższy poziom -16metrów.


RE: odnaleziony bunkier - limp83 - 20-02-2015

Część drzwi pojechało do Świnoujścia, do Fortu Gerharda


RE: odnaleziony bunkier - nastula - 21-02-2015

a armaturka wentylacyjna tam nie poszła ?


RE: odnaleziony bunkier - limp83 - 21-02-2015

Chyba nie, nie widziałem nic z instalacji


RE: odnaleziony bunkier - resty - 22-02-2015

Część poszła i jest cały czas w Świnoujściu , możliwe że zostanie wykorzystana na "Podziemnym mieście"
Ale po szczegóły to do Indi bo ona organizowała całą akcje .


RE: odnaleziony bunkier - nastula - 22-02-2015

coś mi się obiło właśnie o uszy że razem z "Nowikiem" coś organizowali żeby nie poszło do huty


RE: odnaleziony bunkier - yoony - 24-02-2015

Bunkry to nie moja działka
może ktoś przybliży w dwóch słowach co tam było.