Łódzkie Forum Eksploracyjne
Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: Fortyfikacje, schrony, umocnienia i inne ciekawe obiekty woj. łódzkiego (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-26.html)
+--- Wątek: Jednostka wojskowa w lesie zgierskim (/thread-4128.html)



Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - Tropiciel95 - 06-01-2015

Orientuje się ktoś czy była jednostka wojskowa na ulicy konstantynowskiej w lesie Zgierskim jest opuszczona wiem jedynie ze w 2007 roku została oficjalnie rozformowana


RE: Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - gunship - 06-01-2015

Jednostka była i jest nadal. Zmienił się tylko jej charakter. Budowę rozpoczęto na początku 1936 i trwała ona jesieni roku następnego. 30 października 1937 przeniesiono do Zgierza z Łodzi, X Batalion Pancerny. Na czas "W" batalion wystawiał 41 oraz 42 samodzielną kompanię czołgów rozpoznawczych, szereg jednostek motorowych i samochodowych na rzecz Armii "Łódź".
W czasie okupacji niemieckiej, znajdował się tam ośrodek rehabilitacyjny dla żołnierzy a także jakaś zapasowa jednostka pancerna.
Od 1945 roku istniała tam Oficerska Szkoła Łączności (1945-1947?), Oficerska Szkoła Polityczna (1945-1955?) a następnie od 1957 do 2007 roku 5 Batalion/Pułk Radiotechniczny, podlegający najpierw pod Sztab Główny a następnie pod OPK.

[Aktualizacja]
Od 2010 roku na tym terenie stacjonuje 31 Wojskowy Oddział Gospodarczy.


RE: Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - Tropiciel95 - 06-01-2015

Stąd moje pytanie bo przejeżdżałem nie dawno obok niej i wygląda na opuszczoną nikogo tam nie było żadnego żołnierza czy cywila


RE: Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - Arek78Lodz - 14-06-2015

jednostka istnieje nadal ale nie jaka łącznościówka z tego co pamietam to jest jakies polaczenie struktur jednostek z pl Hallera (WAM) i 6 go Sierpnia. Piluja ja zwykli ochroniarze i nic ciekawego tam juz nie ma


RE: Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - Diafragma - 15-07-2015

Obecnie to 31 WOG (Wojskowy Oddział Gospodarczy)


RE: Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - bartek bijak - 16-07-2015

Tu szczegóły:
http://www.31wog.wp.mil.pl/pl/1.html


RE: Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - Diafragma - 26-07-2015

O radarowcach zgierskich, a właściwie kilka słów o historii jednostki radiotechnicznej w Zgierzu. Jej historia UWAGA! trwała nieprzerwanie przez 56 lat! Powstała jako 5 samodzielna kompania obsrewacyjno-meldunkowa (5 skobsmel) i stacjonowała w Warszawie (m.in. na Okęciu, Cytadeli, Grotowie) podlegała m. in. Okręgowi Wojskowemu nr 1 (warszawski) - OW-I, a także 9 Dywizji Artylerii Obrony Przeciwlotniczej ( 9 DA OPL). W połowie 1953 r. przeniesiona do Zabrza i przekazana do Wojsk Lotniczych i Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju (WLiOPL OK). Jednakże już w 1955 r. powróciła w podległość OW-I. i została przebazowana do Beniaminowa. Wkrótce przeformowana w 5 samodzielną kompanię radiotechniczną (5 skrt), i w następnym roku przeniesiona do Zgierza, i po kolejnym przeformowaniu stała się 5 samodzielnym batalionem radiotechnicznym (5 sbrt) jako JW 1599, i podporządkowana bezpośrednio Ministerstwu Obrony Narodowej (MON). Przy kolejnych zmianach etatowych w 1963 r. zmieniono nazwę na 5 batalion rozpoznania radiolokacyjnego (5 brr). Rok 1968 to kolejne zmiany zostaje 5 batalionem radiotechnicznym (5 brt). Jednocześnie utworzono Stanowisko Dowodzenia szefa OPL (SD szefa OPL) JW 4645. Od 1973 r. to 5 pułk radiotechniczny (5prt) był jedyną taką jednostką w WP. ( nie licząc brt przy OW). W 1994 r. decyzją MON jednostka otrzymała tytuł wyróżniający "zgierski", także w tym roku wręczono jej nowy sztandar ufundowany przez społeczeństwo Zgierza oraz zmieniono numer na JW 2819. W dwa lata później w ramach restrukturyzacji Wojsk Radiotechnicznych (WRt) przeszedł z Wojsk Lądowych (WLąd.) do Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej (WLOP). W końcu 1998 r. został przeformowany w 5 brt i z początkiem 1999 r. wszedł w podporządkowanie 3 Brygady Radiotechnicznej (3BRt) Wrocław jako "zgierski" 5 manewrowy batalion radiotechniczny (5 mbrt). W ramach dalszej postępującej restrukturyzacji WRt - uaktywnienie posterunków radiolokacyjnych dalekiego zasięgu ( prdz) - w 2007 r. batalion został rozformowany.


RE: Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - Leszek - 26-07-2015

Dzięki za ciekawe informacje. Mam pytanie do specjalistów, czy likwidacja jednostki jest związana, ze stosowaniem samolotów dozoru radiolokacyjnego dalekiego zasięgu AWACS.
Pozdrawiam
L


RE: Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - gunship - 28-07-2015

Raczej nie. Po prostu udało pokryć się dozorem radiolokacyjnym cały obszar kraju (i nie tylko) w zwiazku z tym bataliony manewrowe stały się zbędne (przynajmniej w czasie pokoju).


RE: Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - grandi87 - 05-08-2015

Jako ciekawostkę powiem że osiedle wojskowe jeszcze pare lat temu miało swoj radio węzeł z jednostką


RE: Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - jowitamartens - 31-08-2015

Dobrze wiedzieć, że w okolicy są tak ciekawe rzeczy...


RE: Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - Leszek - 31-08-2015

(28-07-2015, 19:16)gunship napisał(a): Raczej nie. Po prostu udało pokryć się dozorem radiolokacyjnym cały obszar kraju (i nie tylko) w zwiazku z tym bataliony manewrowe stały się zbędne (przynajmniej w czasie pokoju).
Chyba nie masz racji. Podczas istnienia batalionów i pułków radiotechnicznych stałe rozpoznanie radiolokacyjne prowadziły oddziały Wojska Obrony Powietrznej Kraju (Wojska OPK). Rozpoznanie obejmowało cały obszar kraju ( i nie tylko). Jednostki WOPK dysponowały głownie radarami stacjonarnymi.
Jednostki takie jak w Zgierzu przeznaczone były do użytku na wypadek W.
Posiadały własne centra rozpoznania radiolokacyjnego i stanowiska dowodzenie obroną przeciwlotniczą frontów.
pozdrawiam
L.


RE: Jednostka wojskowa w lesie zgierskim - gunship - 07-09-2015

Leszku. Z Wojskami Radiotechnicznymi to było tak, że w roku 1989 system obrony powietrznej Polski nie był jednolity. Siły i środki radiotechniczne były w Wojskach Obrony Powietrznej Kraju (WOPK), Wojskach Lotniczych (WL) oraz Wojskach Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych (WOPL). Wynikało to z tego, że WL miały być używane ofensywnie poza terenem kraju, a co za tym idzie poza systemem OPK, które to stało na straży Macierzy. Wojska Lądowe musiały mieć własne jednostki radiotechniczne wspierające jednostki przeciwlotnicze artylerii lufowej i rakietowej. Takie zadanie przypadło "5" ze Zgierza.
W nowej sytuacji geopolitycznej, przewidywano wspólne działanie w operacjach obronnych na obszarze Polski i bezsensowne było aby każdy z rodzajów sił zbrojnych miało własne zaplecze radiotechniczne. Skomasowano więc WOPK wraz z WL co nam dało Wojska Lotnicze i Obrony Powietrznej (WLOP), zachowując jednocześnie dotychczasową strukturę Wojsk Radiotechnicznych.
Ze względu na brak środków finansowych i tego że w naszym kraju wszystko musi swoje odczekać Wink, pułk trwał tak przy Wojskach Lądowych do 1996 roku, kiedy to przeniesiono go do Wojsk Lotnicznych i Obrony Powietrznej. W 1998 roku został przeformowany na batalion radiotechniczny, i wrzucony do 3 Brygady Radiotechnicznej z Wrocławia jako batalion manewrowy. Zadaniem batalionu manewrowego było organizowanie ruchomych posterunków, na ustalonych pozycjach uzupełniających i poprawiających parametry pola radiolokacyjnego brygady. Z racji tej, że nasza obecna sieć dozorowania pokrywa cały kraj i raczej (przynajmniej oficjalnie) nie ma martwych pól jednostki manewrowe zostały zlikwidowane.