Łódzkie Forum Eksploracyjne
Cuda się zdarzają - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: I Wojna Światowa na naszych ziemiach (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-29.html)
+--- Wątek: Cuda się zdarzają (/thread-4065.html)

Strony: 1 2


Cuda się zdarzają - Unono - 02-11-2014

Dziś byłem na miejscu wspominanym w zapiskach z I wojny światowej jako kilkakrotne obozowisko oddziałów rosyjskich. Skutkiem tego wypadu do Sań powstało krótkie opowiadanie, które samo mi się napisało.


RE: Cuda się zdarzają - limp83 - 02-11-2014

Wrzuć jeszcze inne foto tej monety


RE: Cuda się zdarzają - Unono - 02-11-2014

Jutro zrobię zdjęcia przy świetle dziennym, może lepiej będzie widać zniekształcenia.


RE: Cuda się zdarzają - Unono - 03-11-2014

[attachment=3893]Zrobiłem kilka zdjęć tych monet. obydwie, łącznie ze szrapnelem znajdowały sie ok 1 m od siebie. Myślę, że to nie jest ten szrapnel, który wykrzywił monetę. Ponieważ w pierwszej chwili myślałem , że to guzik, z uwagi na brak czasu nie przeszukiwałem dokładnie tego miejsca. Jak znajdę chwilę czasu, przeszukam dokładnie. Przy okazji. Znalazłem tam coś, czego nie mogę zakwalifikować. Nie jest to gwóźdź. jest zrobiony z dobrej stali, bardzo ostry i ma stopniowaną grubość. Gwożdzie mają jednolitą grubość na całej długości, zeby same nie wychodziły z drewna.To wygląda tak, jakby służyło do wbicia i wyciągnięcia.


RE: Cuda się zdarzają - Jagoda - 03-11-2014

Gwóźdź jeno kuty np. przez kowala.


RE: Cuda się zdarzają - Unono - 03-11-2014

Może masz rację, chociaż w życiu miałem do czynienia z różnymi gwoździami nawet kutymi i nie sądzę bo jest za cienki jak na swoją długość. U nas na wsi kowal miał specjalne kowadło z dziurą, przez którą przekuwał żelazo i robił gwoździe. głównie hufnale. Takiego gwoździa chyba by nie potrafił zrobić . Ja bym optował za szpilorkiem do robienia dziur w skórze, tylko że jest za długi. Chociaż właściwie, jakby doszła drewnana rączka, to szpic byłby ok 5 cm, więc prawie dobry.


RE: Cuda się zdarzają - Unono - 04-11-2014

Confused miałem uczucie, że coś przegapiłem, więc pojechałem znów w to miejsce, gdzie znalazłem tą uszkodzoną monetę. Miałem racje. W odległości ok 0,5m od miejsca znalezienia tej monety znalazłem zniekształcony szrapnel. Jego uszkodzenia pasują do uszkodzeń kopiejki. Niestety skończył mi się czas i nie mogłem dalej szukać.
Poprawiłem opowiadanie, ale nie nie mogę podmienić w pierwszej wypowiedzi, więc umieszczę go tu. Prośba do administratora. Da się go umieści w pierwszej wypowiedzi?


RE: Cuda się zdarzają - toperz0 - 04-11-2014

Cześć. A ten gwóźdź nie jest przypadkiem zrobiony z carskiego bagnetu ?


RE: Cuda się zdarzają - Unono - 04-11-2014

Nie, jest to raczej niemożliwe. to było pod ziemią, w bryle mineralizowanej ziemi (zastanowiło mnie to, ze prawie nie skorodował), pośrodku mokrego lasu, gdzie nie ma zabudowań, drogi itd.


RE: Cuda się zdarzają - Arek78Lodz - 16-11-2014

Też trafiłem na kilka takich gwoździ. Są może trochę bardziej skorodowane ale podobnej długości. Mam też takie którymi podkuwano podkowy koni


RE: Cuda się zdarzają - Karpiu'92 - 19-11-2014

Powiedzcie, gdzie szukać informacji na temat działań wojennych na zachód od Łodzi - powiedzmy w pasie od Zgierza do Lutomierska. Jakaś literatura? Są jakieś godne polecenia tytuły?


RE: Cuda się zdarzają - Arek78Lodz - 19-11-2014

Ogladales stare mapy - plany walk?? jest taki zbior starych map w necie. Nie pamietam jaka to strona ale google Ci pomoże


RE: Cuda się zdarzają - Karpiu'92 - 20-11-2014

Jakieś tam mapy przewinęły się przez mój ekran, ale powiedzmy sobie szczerze, że są dość ogólne... Zaintrygował mnie ten temat, bowiem pomyślałem iż ktoś może z was natknął się na jakiś opis działań czy też wspomnienia. Nie mniej dzięki!


RE: Cuda się zdarzają - Unono - 20-11-2014

Która wojna Cię interesuje?


RE: Cuda się zdarzają - Karpiu'92 - 20-11-2014

Naturalnie, że I Wojna, ale że mam niedaleko w Starym Adamowie działkę to interesują mnie wszelkie działania wojenne na tym terenie Wink