Łódzkie Forum Eksploracyjne
Rąbień - Baraki? - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: II Wojna Światowa (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-31.html)
+---- Dział: Lodsch i Litzmannstadt - okupacja hitlerowska 1939-1945 (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-51.html)
+---- Wątek: Rąbień - Baraki? (/thread-4062.html)

Strony: 1 2


Rąbień - Baraki? - olo877 - 30-10-2014

Witam ponownie, pytanie nietypowe aczkolwiek ciekawe, dziś podczas rozmów z klientem, udało mi się dowiedzieć, że w Rąbieniu a dokładniej na terenie obecnego rezerwatu istniały baraki/stodoły/budynki pseudomieszkalne (niepotrzebne skreślić), w których wojska niemieckie przetrzymywały jeńców i wykorzystywali ich do prac przy wydobywaniu torfu. Moje pytanie brzmi: Czy jest ktoś w stanie to potwierdzić jakimiś mapami, lub też wywiadem z innymi osobami? Wg tego co klient mówił i co dziś sprawdziłem częściowo miał rację chodzi m.in o kamienną drogę w lesie- kawałki istniejąSmile


RE: Rąbień - Baraki? - Unono - 31-10-2014

Dysponuję zdjęciem lotniczym Rąbienia z 1944r. Faktycznie są tam miejsca, gdzie są podłużne obiekty. Jutro przejadę się tam.
Jest tam parę zastanawiających miejsc. Niestety zdjęcie jest wielkości 280M i na dodatek tiff, więc nie mogę ich załączyć.
Natomiast mnie od lat zastanawia teren przy szosie. Kiedyś był ogrodzony, resztkami płotu, z dużą drewnianą bramą od bocznej drogi. Po środku jest "bajorko". Ktoś kiedyś mi powiedział, że tam była owczarnia. Ale po co owcom taka brama? I taki wysoki płot?


RE: Rąbień - Baraki? - olo877 - 31-10-2014

Mozesz wyslac mailem?


RE: Rąbień - Baraki? - Unono - 01-11-2014

moge. podaj maila na pw.


RE: Rąbień - Baraki? - Unono - 15-11-2014

Razem z olo877 stworzyliśmy hipotezę, którą teraz próbujemy udokumentować. Podczas naszych rozmów pojawiło się kilka pytań:
- w trakcie II wojny światowej w Aleksandrowie łódzkim wydobywano torf. Byli zatrudniani zarówno więźniowie, jak i odpłatnie ( bądź przymusowo) mieszkańcy. W Aleksandrowie nie ma kolei, drogi do Łodzi są do tej pory wąskie i nie nadające się do użytku ( codziennie przejeżdżam 7km w 25min), więc co robiono z tym torfem?
- wysiedlono 12 rodzin ze wsi Rąbinek ( ok 80 osób). Gospodarstwa zrównano z ziemią, zwierzęta i majątek rozdano okolicznym Niemcom ( zostały tylko 2, na których osadzono samotnych niemców). Dlaczego, skoro w Niemczech czekały rodziny na zajęcie ziem zdobytych. Dop wsi Rąbinek zrobiono szeroką dobrą drogę.
- w 1945r we wsi Rąbień ( odległej o ok 1k od Rąbinka) powstaje Spółdzielnia Chemików XENON. Kraj w ruinie, nie ma wytwórców sprzętu chemicznego, nie ma fachowców, nie ma transportu , kolei infrastruktury, a na wsi na pustych polach powstaje prężnie działający do dziś zakład chemiczny.
Wynik odpowiedzi na te trzy pytania - produkcja przez Niemców benzyny syntetycznej z torfu metodą Fishera -Tropscha i stosowanie jej na pobliskim lotnisku doświadczalnym Luftwaffe-Zendek. Może wiąże się to z faktem, że w Łodzi działała Odlewnia żeliwa, o której praktycznie nic nie wiadomo i istnieniem w zakładach Boruta w Zgierzu ( produkującym barwniki dla wojska) specjalnego wydziału zatrudniającego tylko Niemców o którym nic nie wspomina się w historii Boruty ( w 1936r Boruta podpisał list intencyjny z niemiecką firmą IG-Farben o wdrożeniu produkcji środków wybuchowych, podobno skończyło się to na zakupie linii technologicznej).


RE: Rąbień - Baraki? - gunship - 15-11-2014

- pytanie na jaką skalę był wydobywany torf? Znam kilka miejsc, nie posiadających dobrych szlaków komunikacyjnych gdzie otworzono torfowiska i je eksploatowano. Urobek był wywożony wozami konnymi na stację kolejową odległą o kilkanaście kilometrów.
- w nasze okolice trafiali Niemcy ze wschodu, głównie z terenów Litwy, Łotwy oraz Besarabii. Kraj Warty nie był zasiedlany osadnikami z rdzennych etnicznie Niemiec. Tu polecam zapoznanie się z akcją "Heim ins Reich".
- historii i motywów utworzenia Spółdzielni XENON nie znam ale przyznam, że jej lokalizacja jest dla mnie trochę intrygująca. Patrząc jednakowoż na wielkość tego zakładu, nie oszukujmy się, nie pełnił on strategicznej roli.
- mając duże zaplecze chemiczne w postaci "Boruty", Niemcy nie tworzyliby nowego zakładu w szczerym polu, bez dostępu do dużej ilości wody niezbędnej przy procesach technologicznych oraz bocznicy kolejowej. Mogliby spokojnie transportować surowiec do Zgierza i tam poddawać go procesom obróbki. Boruta dysponowała już własną bocznicą kolejową a jakby nie patrzeć, paliwo musiałoby być transportowane do miejsc składowania.
- co do Luftwaffe i Erprobungstelle "Udetfeld" to uważam że trochę za daleko sięga ta koncepcja, tym bardziej że na Śląsku też są pokłady torfu a blisko, w Koźlu były potężniejsze zakłady chemiczne (nawet pomimo tego że bombardowane). Jeśli myślisz zaś o lotnisku "za lasem" to odpada. Zero infrastruktury. Prędzej coś można byłoby podziałać na Lublinku, wszak tam było dobrze wyposażone i chronione lotnisko ale w Łodzi nic doświadczalnego się raczej nie przewinęło.
- odlewnia żeliwa którą masz na myśli a która pracowała najpierw dla Kriegsmarine a potem Luftwaffe, to "Zakłady Przemysłowe Bracia Weight SA" (Zakątna 39/ Senatorska 7?). Według wywiadu AK i AL produkowano tam elementy (niewykluczone, że także fragmenty kadłuba) rakiet V-1 (początkowo mylnie identyfikowano to jako elementy torped ze względu na "obecność" ludzi z KM).
- co do samej "Boruty" owszem - zakłady tajemnicze i do końca nie zbadane zarówno pod względem produkcji w czase I wojny światowej, jak i w latach 1939-1945.
Pomiędzy 1915 a 1918 produkowała najprawdopodobniej gazy bojowe ale nie zachowały się żadne dokumenty na ten temat. W okresie międzywojennym w "Borucie" istniał wydział zajmujący się badaniem i produkcją uzbrojenia oraz amunicji na potrzeby lotnictwa. Na jego czele stał dr. Mieczysław Królikowski. Co ciekawe dział ten posiadał więcej "znaczących" specjalistów niż zakłady Nitrat w Niewiadowie!
Po zajęciu Polski przez Niemców "Boruta" przeszła pod IG-Farben i "coś" produkowała. Oficjalnie barwniki oraz podobnie jak Wifama włókna syntetyczne ale chodzą słuchy że również... sarin opracowany w IG-Farben.


RE: Rąbień - Baraki? - Unono - 15-11-2014

Nie. lotnisko za lasem było tylko przykrywką. natomiast faktem jest rozmieszczenie co 10st na jednej szerokości geograficznej lotnisk, które zaczynały się od Udetfeld. Na potrzeby zwykłego lotniska Niemcy w połowie 1940 nie skasowali by wsi 17 gospodarstw + kościół do tego stopnia, że nie zostały by fundamenty, a pod koniec tego samego roku drugiej odległej ok 1,5 km od pierwszej - 15 gospodarstw. W tym samym czasie wysiedlono i zniszczono Rąbinek. Załączam fragment zdjęcia tej wsi w 1944r. Ciekawe jest to jedyne gospodarstwo. Może to moja wyobraźnia, ale ja widzę tam 5 zbiorników. Nie mogę określić znaczenia tego dziwnego kwadratu. Nie uważam, że Niemcy zbudowali Xenon, uważam, ze powstał ze sprzętu przetransportowanego z Rąbinka. Ale jak napisałem jest to hipoteza, którą teraz sprawdzamy.
jeżeli chodzi o lotnisko - zdjęcie przedstawia dziwne zmiany gruntu. Być może testowano tam silniki odrzutowe.


RE: Rąbień - Baraki? - gunship - 15-11-2014

Tak, wiem o lotniskach. Rozmawialiśmy kiedyś o tym i faktycznie jest to dziwny zbieg okoliczności gdyż wszystkie układają się w jednej linii.
Na temat likwidacji gospodarstw trudno mi się wypowiedzieć, bo nie jestem w temacie. Czy na terenie tych wyciętych gospodarstw posadzili las? Jeżeli tak, to w latach 1939-1940 Niemcy intensywnie zalesiali nasze okolice. Analogiczna sytuacja była w Grotnikach, na Ustroniu. W 1940 roku większość terenów rolnych zalesiono a gospodarzy przesiedlono. Pozostawiono tylko tych pracowników którzy pracowali dla lasu i tak w większości przesiedleńców niemieckich. Podobna sytuacja miała miejsce z Wodzieradami (niemieckie domki stoją do dziś).
Ja wiem że to jest hipoteza i nie twierdzę, że stworzyli Xenon. Po prostu wbrew pozorom Niemcy budowali bardzo racjonalnie i równie racjonalnie podchodzili do kwestii lokalizacji i maskowania. Nie stawiali jednostek doświadczalnych bez odpowiedniego zaplecza w tym komunikacyjnego, bo gdzie się tylko dało dociągali bocznice kolejowe.
Co ciekawe istniała stacja doświadczalna Luftwaffe ale w Rogowie k/Brzezin. Wydaje mi się jednak, że zajmowała się ona stricte kwestiami radiolokacyjnymi.


RE: Rąbień - Baraki? - olo877 - 15-11-2014

Witajcie, czekam aż kierownik z Xenonu wróci do służby wtedy będę być może miał jakiś dostęp do archiwum w/w firmy, miejmy nadzieje, że coś się odnajdzieSmile
W grudniu postaram się wygospodarować parę dni wolnego, żeby pojechać do archiwum w BoatCity i porobić trochę kopii dokumentów dotyczących Rąbienia.
Co do lasu wg mojej opinii wiele drzew jest dość młodych więc może i Gunship ma rację, postaram się namierzyć jakiegoś leśniczegoSmile


RE: Rąbień - Baraki? - Unono - 15-11-2014

@gunship:
Nie wiedziałem, ze odlewnia mogła robić coś dla Kreigsmarine. Dzięki.
Od kilku lat zadawałem sobie pytania;
- po co pomiędzy stawami wybudowano długi kanał
[attachment=3903]
- co jest w lewym górnym rogu
[attachment=3905]
- co za podłużne przedmioty są na placu - sądziłem że to jest dwuskładnkiowe paliwo do odrzutowców, ale wytłumaczono mi, że było tak agresywne i wybuchowe, że nikt nie trzymałby tego w takiej odległości między sobą.
[attachment=3904]
- dlaczego na stawie jest ruchoma zapora.
[attachment=3906]
Jest jeszcze dużo innych pytań które stawiam sobie oglądając lotnisko "za lasem"

Na miejscu zniszczonych gospodarstw na zdjęciu z 44r nie ma posadzonego lasu.


RE: Rąbień - Baraki? - bartek bijak - 16-11-2014

(15-11-2014, 18:21)gunship napisał(a): [..] Czy na terenie tych wyciętych gospodarstw posadzili las? Jeżeli tak, to w latach 1939-1940 Niemcy intensywnie zalesiali nasze okolice. Analogiczna sytuacja była w Grotnikach, na Ustroniu. W 1940 roku większość terenów rolnych zalesiono a gospodarzy przesiedlono.[...]

Kiedyś czytałem, ze Niemcy planowali wielkie zalesienia między od Łęczycy na północy po Łask na południu. Nowa "puszcza" im się marzyła. A swoją drogą to szkoda, że im to nie wyszło Smile


RE: Rąbień - Baraki? - Unono - 21-11-2014

I na całe szczęście nie zrealizowali tego tematu. Inaczej śmieci zalegałyby aż do Łasku. Z ostatniego mojego wypadu przytargałem cały 120 litrowy worek butelek po wódce ( przeważały "szczeniaczki"), puszek ( tych trochę mniej), ale za to pełno plastyków i styropianu budowlanego.


RE: Rąbień - Baraki? - Unono - 30-11-2014

No i moja teoria o wytwarzaniu w Rąbinku benzyny syntetycznej z torfu wzięła w łeb.
OLo887 w wywiadach z mieszkańcami ustalił że w tym gospodarstwie był brykietowany torf, ( Te zbiorniki to prawdopodobnie suszarnie) natomiast na torfowisku była kolejka, (co faktycznie widać na zdjęciu) wywożąca urobek. Ustalił dodatkowo, że Xenon powstał w Łodzi i dopiero w roku 1950 został przeniesiony do Rąbienia.
Dzięki Olo877


RE: Rąbień - Baraki? - Mikusiek - 10-09-2017

(30-11-2014, 10:36)Unono napisał(a): No i moja teoria o wytwarzaniu w Rąbinku benzyny syntetycznej z torfu wzięła w łeb.
OLo887 w wywiadach z mieszkańcami ustalił że w tym gospodarstwie był brykietowany torf, ( Te zbiorniki to prawdopodobnie suszarnie) natomiast na torfowisku była kolejka, (co faktycznie widać na zdjęciu) wywożąca urobek. Ustalił dodatkowo, że Xenon powstał w Łodzi i dopiero w roku 1950 został przeniesiony do Rąbienia.
Dzięki Olo877

Witam! Odświeżę temat. Czy to zdjęcie można gdzieś jeszcze obejrzeć?


RE: Rąbień - Baraki? - Unono - 15-09-2017

Tak, ale jest to trochę skomplikowane. Mam je na dysku kompa, który jest w naprawie od 3 miesięcy. podaj na PW swojego emaila i określ jaki fragment Cię interesuje to wyślę ci pod koniec przyszłego tygodnia.