Łódzkie Forum Eksploracyjne
Poszukuję informacji, map. Rawka - Skierniewice - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: I Wojna Światowa na naszych ziemiach (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-29.html)
+--- Wątek: Poszukuję informacji, map. Rawka - Skierniewice (/thread-3793.html)Poszukuję informacji, map. Rawka - Skierniewice - sonnny - 08-02-2014

Witam, od jakiegoś czasu interesuję się historią mojego regionu. Mieszkam w Skierniewicach i blisko mam nad rzekę Rawkę gdzie toczyły się działania wojenne.
Szukam informacji na ten temat, wiem o bitwie nad bzurą 1914-1915. W ubiegłym sezonie często bywałem w tym rejonie i szukałem znalezisk związanych z WWI oraz WWII. Szukam szczególnie map regionu Skierniewice - Rawka. Jeśli są zainteresowani mogę dodać wszystkie mapy jakie do tej pory znalazłem, oraz zdjęcia. Najbardziej chciał bym poznać linię okopów w okolicach wsi Samice oraz mniej więcej dowiedzieć się czegoś o tym rejonie w czasach wojennych. Nie jestem specjalistą, raczej hobbystą dlatego zdecydowałem się prosić o pomoc na forum, a to akurat jest "Łódzkie" więc po części z "mojego terenu" Wink
Pozdrawiam i dzięki za wszelkie info na temat Smile Jeśli pomyliłem dział, proszę administrację o przeniesienie tematu.


RE: Poszukuję informacji, map. Rawka - Skierniewice - Jagoda - 08-02-2014

O jakie informacje Ci kolego chodzi. Bo rozumiem, że internet za pomocą jakieś wyszukiwarki przejrzałeś. Jeśli nie, to sugeruję zacząć od tego. Ponadto na tym forum rzadko bo rzadko ale bywa kolega Iwan, ziomek z twoich okolic oraz wielki znawca tematu I WW w okolicy Skierniewic, zaklikaj do niego.


RE: Poszukuję informacji, map. Rawka - Skierniewice - sonnny - 10-02-2014

Dziękuję za naprowadzenie Jagoda, tak z przeglądarki korzystałem, czytałem artykuły oraz znalazłem kilka map Skierniewic z różnych okresów. Mnie natomiast chodzi o informacje dotyczące walk nad rzeką Rawką oraz działań wojennych prowadzonych w tym rejonie, z wyróżnieniem wsi Samice. Wiem że w Kamionie było ostro, ale nieopodal właśnie w Samicach jest spory las. Wychodzą tam ruskie łuski oraz naboje Mosin, tyle udało mi się namierzyć. Wiem że zarówno w trakcje trwania WWI jak i WWII walczono tam zaciekle i szukam właśnie info o tym gdzie przebiegały okopy itd.. . Bardzo wdzięczny był bym również za zdjęcia tego rejonu, wojenne, przedwojenne. Może ktoś eksplorował te lasy i mógł by mnie naprowadzić na ciekawe rejony do zbadania. Pozdrawiam, dodaję mapę z lasem o który mi chodzi.
https://maps.google.pl/maps/myplaces?ll=51.962138,20.249342&spn=0.003021,0.008256&ctz=-60&t=h&z=18&lci=com.panoramio.all


RE: Poszukuję informacji, map. Rawka - Skierniewice - Arek78Lodz - 16-11-2014

Ja trochę się rozglądałem w miejscowości Helenów (trasa Rawa Mazowiecka - Skierniewice) właśnie przy rzece Rawce. Z tego co wyczytałem później w googlach w w okolicznych lasach podczas I WS byli partyzanci. Natomiast podczas II WŚ w miejscowości Kurzeszyn mieścil się sztab III Rzeszy (są nawet fotografie).
Jeśli chcesz coś szukać to rejon był ostrzeliwany szrapnelami. Usiany jest masą odłamków od tych pocisków. Można też trafić na elementy uprzęży dla koni. No i elementy teraźniejszej bytności człowieka na tym terenie.