Łódzkie Forum Eksploracyjne
KĄCIK AMUNICYJNY: 11x59R GRAS - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Eksploracja - forum ogólne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-6.html)
+--- Dział: Nasze znaleziska (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-18.html)
+---- Dział: Identyfikacja znalezisk (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-20.html)
+----- Dział: Amunicja (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-54.html)
+----- Wątek: KĄCIK AMUNICYJNY: 11x59R GRAS (/thread-3531.html)KĄCIK AMUNICYJNY: 11x59R GRAS - sturmvogel - 29-03-2013

Czołem
Nie wiem czy taka forma będzie szanownemu koleżeństwu odpowiadać, ale jakoś trzeba zacząć.


Nabój 11x59R został regulaminowo wprowadzony do armii francuskiej w 1874 roku, w ramach modyfikacji uzbrojenia z przestarzałych karabinów systemu Chassepot, na nowe jednostrzałowe karabiny Gras. Był to jeden z pierwszych nabojów scalanych używanych przez armię. Nabój „na pierwszej linii” przetrwał do 1886 roku, kiedy to został zastąpiony przez amunicje 8x50R Lebel .
W okresie pierwszej wojny światowej amunicja tego typu stosowana była w jednostkach zapasowych, oraz w lotnictwie. Broń systemu Gras często przebudowywano na wyrzutnie granatów, często w warunkach polowych.
Powstała bardzo duża ilość typów amunicji 11x59R. Na wstępie pragnę pokazać na zdjęciach ostatnie modyfikacje tego typu amunicji, a konkretnie 11 x 59 R Gras Mod. 1874-79-83 – 2 z pociskami powlekanymi miedzią lub mosiądzem i 1 z pociskiem ołowianym bezpłaszczowym.
Pozdrawiam
Sturmvogel


RE: KĄCIK AMUNICYJNY: 11x59R GRAS - maciejfloyd - 30-03-2013

Kącik amunicyjny to dobry pomysł! Mam nadzieję, że pod Twoim kierunkiem będzie się rozwijał. Pewnie wyjdzie na to, że jestem totalnym laikiem w temacie, ale prosiłbym o rozpiskę/jakąś ściągawkę dotyczącą oznaczeń na łuskach pierwszowojennych (tych znajdywanych na terenach Operacji łódzkiej), co oznaczają poszczególne symbole, o elaborowaniu łusek, typach, rodzajach itd. Poza tym tak trzymać i do przodu!Smile


RE: KĄCIK AMUNICYJNY: 11x59R GRAS - KandzioY - 30-03-2013

Polecam http://www.municion.org/, na początku pewno będziesz poruszał się po tej stronie jak w ciemności lecz dzięki niej szybko zidentyfikujesz łuskę Tongue