Łódzkie Forum Eksploracyjne
Maszyny parowe w Ziemi Obiecanej - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: Okres powojenny i historia współczesna (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-32.html)
+--- Wątek: Maszyny parowe w Ziemi Obiecanej (/thread-3357.html)



Maszyny parowe w Ziemi Obiecanej - martinez - 29-06-2012

Witam. Nie wiem, czy taki temat był już poruszany na forum, nie mniej bardzo jestem ciekaw gdzie w Łodzi i okolicach używane były w okresie powojennym maszyny parowe? Właściwie to najbardziej interesuje mnie schyłek eksploatacji takich maszyn w naszym regionie. Oczywiście nie chodzi mi tutaj o maszyny na pomnikach lub insze mające już status zabytków, zaś o te będące przed laty w normalnej służbie (przede wszystkim w przemyśle) TAKIE JAK WIDZIELIŚMY NA FILMIE ZIEMIA OBIECANA. Czy gdzieś one jeszcze są, można je jeszcze zobaczyć?. Pozdrawiam


RE: Maszyny parowe w Ziemi Obiecanej - Xanadu - 30-06-2012

Hm... Muzeum Włókiennictwa?


RE: Maszyny parowe w Ziemi Obiecanej - nastula - 30-06-2012

Myślę że tylko tam, choć nie przypominam sobie żebym tam widział takie kolosy, zarówno w Manufie jak i Białej Fabryce wystawione są w większości krosna. Od momentu kiedy w fabrykach zaczęto budować elektrownie odstąpiono od mechaniki parowej.
Zarówno "Marchlewki" i "Uniontex" posiadały swoje elektrownie które stoją do dziś, mam na myśli budynki.
Najlepiej będzie zasięgnąć języka w Białej Fabryce


RE: Maszyny parowe w Ziemi Obiecanej - martinez - 30-06-2012

Przejdę się do BF po weeku, mam nadzieję że gdzieś w Łodzi chociaż jedna się zachowała.
źródło:daltonista.fotolog.pl


RE: Maszyny parowe w Ziemi Obiecanej - bartek bijak - 01-07-2012

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa jest maszyna parowa tyle tylko, że nie eksponowana. Mieści się w "budynku-wieży" z czerwonej cegły, który stoi na dziedzińcu i który też można od niedawna (tzn. od powstania skansenu i modernizacji) obejrzeć z zewnątrz. Teraz trwają prace aby tam urządzić też jakąś wystawę (szczegóły na tablicy inf. na budynku. Tak przynajmniej było kiedy tam pracowałem, ale nie podejrzewam by ją na czas remontu gdzieś przeniesiono. Z tego co pamietam to nie była to maszyna z tej fabryki tylko z jakiejś cukrowni czy cegielni przeniesiona do muzeum jako eksponat.


RE: Maszyny parowe w Ziemi Obiecanej - TT wz.33 - 04-01-2018

(29-06-2012, 23:51)martinez napisał(a): Witam. Nie wiem, czy taki temat był już poruszany na forum, nie mniej bardzo jestem ciekaw gdzie w Łodzi i okolicach używane były w okresie powojennym maszyny parowe? Właściwie to najbardziej interesuje mnie schyłek eksploatacji takich maszyn w naszym regionie. Oczywiście nie chodzi mi tutaj o maszyny na pomnikach lub insze mające już status zabytków, zaś o te będące przed laty w normalnej służbie (przede wszystkim w przemyśle) TAKIE JAK WIDZIELIŚMY NA FILMIE ZIEMIA OBIECANA. Czy gdzieś one jeszcze są, można je jeszcze zobaczyć?. Pozdrawiam

Z mojej osobistej wiedzy wynika, że jeszcze w latach 60-tych XX w. w zakładach Harnama i zakładach Marchlewskiego (podejrzewam, że w wielu innych też) funkcjonowała normalnie transmisja. W związku z tym pozostaje tylko pytanie czy opłacałoby się przełączać napęd z parowego na inny (np. diesel, prąd, ...) skoro cały układ przenoszenia napędu pracował prawidłowo. A jeżeli nie został przełączony to znaczy, że pracowały tam jeszcze maszyny parowe napędzające cały układ. Oczywiście potwierdzam funkcjonowanie układu przeniesienia napędu ale urządzenia napędzającego układ nie widziałem.