Łódzkie Forum Eksploracyjne
Walki na Rudzie Pabianickiej - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: II Wojna Światowa (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-31.html)
+---- Dział: 1945 (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-52.html)
+---- Wątek: Walki na Rudzie Pabianickiej (/thread-3108.html)

Strony: 1 2


Walki na Rudzie Pabianickiej - Gość - 15-08-2006

Czy ktoś ma może jakieś materiały dotyczące walk w 1945r na Rudzie Pabianickiej???Chodzi mi o niemieckie oddziały wycofujące się przez Rzgów,Rudę Pabianicką.Gdyby ktoś dysponował jakimiś materiałami lub książkami to będę wdzięczny.mój nr gg 9976015.
Pozdrawiam!!


- Jagoda - 17-08-2006

Swego czasu miałem namiar gdzie stał okopany niemiecki tank na rudzie ale nie zdązyłem miejsca zweryfikować bo koleś zmarł. Jest taka ksiązka "Wyzwolenie ziemi łódzkiej styczeń 1945" moze tam coś będzie.
Pozdr MJ


- Gość - 17-08-2006

Ok.Dzięki za info.
Pozdrawiam!


- Vaderian - 18-08-2006

W tej książce nic nie ma o Rudzie. Tzn, jest...jedna wzmianka: "Czołowe oddziały wyzwoliły Rudę Pabianicka i część Chojen" s.208. I to niestety wszytko. Undecided
Pozdrawiam.


- Jagoda - 23-08-2006

A może w bibliografi do tej książki coś się znajdzie ciekawego. Rosjanie zawsze opisywali swoje potyczki dla celów naukowych (na takich materiałach szkoliło się później nowych młodych oficerów) no chyba ze to był na tyle błachy epizod, że nic o nim nie napisano. W takim przypadku pozostaje jednynie wertowanie meldunków i rozkazów. Ale to już chyba w archiwum w Moskwie ( i to nie tej między Łodzią a Brzezinami).
Pozdr MJ


- gunship - 24-08-2006

Wiem że spora jatka była na podejściach od strony Rzgowa w rejonie Starowej Góry. Silnie okopane baterie przeciwlotnicze i przeciwpancerne ryglowały ogniem szosy wylotowe w kierunku południowym - czyli natarcia radzieckie. Nie wiem jak sytuacja wyglądała w rejonie Ruda - Chachuły. Wiem tylko że wiadukt nad ulicą Pabianicką był zawalony co spowodowało spore zamieszanie wśród Niemców.


- graf_zero - 12-09-2006

Tak się składa, że na Rudzie mieszka moj kolega i dziś byliśmy w miejscu gdzie do lat 50 stały niemieckie czołgi. Znaleźliśmy pełno jakiś dziwnych kawałków metalu o najróżniejszych kształtach, trochę dużych śrub i sporo metalowych fragmentów kształtem przypominających ceramikę z których sypał się jakiś biały proszek. Jeden szczególnie ciekawy uwieczniliśmy na fotografii :-) Wrzucę na forum jak kolega wysle mi zdjęcie na email...
BTW
Roberto Ty może mieszkasz na Rudzie jak coś to daj znać (ja wprawdzie jestem z Chojen ale to w sumie blisko) to może gdzieś wyskoczymy ??


- Gość - 23-09-2006

Ja od gościa z Rudy mam skrzynki na taśmy do mg,pojemniki po apteczkach i jakieś inne niezidentyfikowane skrzynki.Podobno z rozbitego czołgu.Jest jeszcze wycior od lufy ale nie mam gdzie go trzymać ;-) Myślę że teren jeszcze wart przeszukania.
Poizdrawiam!!


- Jagoda - 23-09-2006

Jeżeli chcesz mogę ów wycior przyjąć w depozyt, tylko czy mój ojciec nie wymelduje mnie wraz z tym wyciorem z domuSmile
Pozdr MJ


- Gość - 24-09-2006

Coś pomyślimy :mrgreen:


- ok333 - 20-10-2006

Ponoc Niemcy trzymali Starowa Gore przez cala noc 15/16.01.1945 r.

ok333


- kobieras39 - 24-10-2006

panowie jesli interesuje was 45 r kolo lodzi to dawaj do mnie walcze z nasza okolica caly czas a dzialo sie duzo na starowej bronil sie wh hj i oddzialy pomocnicze niedawno ekshumowano z 3 lata temu zolnierzy wh z 45 r z cmentarza na gadce byli posrod nich piechociarze ale podobno tez byl pilot , niestety starowa gora jest teraz zasiana dzialkami wiec nic sie nie zdziala;-/
co do rudy teren tez super ale niestety zurbanizowany po 45 r
na rzeczce byla potyczka czolgów dziadek moj jak przyjechal w 46 jeszcze widzial wraki podobno jeden t 34 wbil sie w jakas chalupe i w niej dostal jeden czolg byl tez w rzecze
gdzies na rudzie byl strącony jakis samolot niemiecki lezal jeszcze po 45 r
no a potem ruchome kotly w strone sieradza Zelów , Dłutow ,Łask
jak macie jakies ciekawe informacje o walkach to dajcie znac na gg 4825111 bo che www o operacji warta zrobic;-]

co dzialo sie jeszcze w lodzi w 45 to tylko przypadkowe spotkania z niemieckimi niedobitkami - julianów gdzie rostrzelano jencow , i zdrowie park to samo... ciekawa anegdota ze opowiadal znajomemu gosciu ze widzial jak na zdrowiu niemiaszki dostaly czape podobno kazano rozebrac sie im do bielizny dano po cigareten i sprawdzano czy nie sa z ss gosc mowil ze jeszcze nigdy nie widzial zeby ktos tak dlugo palil papierosy...

pozdr kobieras 39 aka kobieras45Tongue
p.s ci co mieszkaja na rudzie to niech pytaja po starych ludziach moze cos ciekawego powiedza;-]

[ Dodano: 24 Październik 2006, 23:16 ]
a i na przeciko CZMP staly 20mm kumpel łuseczke wykopał od niej jest na gorcew taki domek i zaraz za nim;-]


- Gość - 25-10-2006

Siemanko!!
Odezwij się do mnie na gg to może razem umówimy się na jakiś wypad na Starową.
Pozdrawiam!!


- IRONRAT - 25-10-2006

Była też taka historia, którą opowiadał mi kolega z pracy, od pewnego czasu na emeryturze. W chwili wejścia wojsk sojuszniczych do Łodzi, Niemiec, właściciel piekarni i volksdeutch wyciągnął rkm i zaczął ostrzeliwać wyzwolicieli. Ukrywał się potem. zlokalizowano go potem, śledząc jego gosposię, która nosiła mu jedzenie. Ukrywał się w grobowcu na terenie cmentarza przy Pabianickiej. Patrząc na mapę, linia prostą bięgnąca z ulicy Joanny na Lublinek, przecina ten cmentarz. Daje wam to coś do myślenia?
Ironrat


- gunship - 25-10-2006

No jeżeli informacje są prawdziwe to czemu nie. Iron a czy masz troszkę więcej informacji o owej "linii" 8-) czy tylko to co jest ogólnie dostępne - zdawkowe relacje?
Wody gruntowe na Rudzie są dosyć płytko... ale profilu glebowego z tamtego rejonu nie znam.