Łódzkie Forum Eksploracyjne
Obóz koncentracyjny w Wiączyniu - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: II Wojna Światowa (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-31.html)
+---- Dział: Lodsch i Litzmannstadt - okupacja hitlerowska 1939-1945 (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-51.html)
+---- Wątek: Obóz koncentracyjny w Wiączyniu (/thread-2871.html)Obóz koncentracyjny w Wiączyniu - grandi87 - 24-10-2006

Wiem ze w lesie a własciwie na jego końcu znajdował sie obóz koncentracyjny nawet jest pomnik czy tablica, juz nie pamietam z moich ustalen, a sa one wiarygodne. Wiem ze oboz wygladał tak: przywozono cierzarówkami ludzi wpedzano isch do ziemianki wrzucano cyklon b i tak i juz bylo po wszystkim ma ktoś jakies informacje takie dokładniejsze?

PS: Zedytowałem post - ale następnym razem pilnuj troszkę jak piszesz. Nie czepiam się ortografii ale troszkę więcej logiki i mniej literówek... proszę :mrgreen:


- gunship - 24-10-2006

No w Lesie Wiączyńskim tak - przed Lipinami obok punktu radionawigacyjnego znajduje się komora w której "gazowano" ludzi chociaż więcej szczegółów nie znam.
Napewno nie nazwałbym tego obozem koncentracyjnym, prędzej miejscem kaźni albo ludobójstwa...


- OldWit - 24-10-2006

Tak samo jak lasy Lućmierskie czy Łagiewnickie i wiele, wiele innych tego typu miejsc ...


- Jagoda - 25-10-2006

Panowie wszyscy macie potrosze racji. Po pierwsze jakiś obóz w Wiączyniu istniał w miejscu gdzie obecnie znajduje się szkoła. Co to był za obóż tego nie wiem, w każdym razie mam go zaznaczonego na mapce (specjalne wydanie mapy Łodzi i okolic na której naniesiono wszystkie oboz istniejące w Łodzi).

Po drugie w Ksawerowie (w północnej części Lasu Wiączyńskiego przy drodze nr 72 Łódź - Rawa Maz.) znajdują się mogiły pomordowanych przez Niemców więżniów.
Po trzecie nie gazowano więźniów w tej piwniczce lecz w specjalnie skonstruowanych do tego celu samochodach. Więźniów ładowano (zdaję się) na Radogoszczu na samochody, których skrzynie ładunkowe były uszczelnione, a wylot spalin odprowadzono do wnętrza skrzyń ładunkowych. Ludzie zatruwali się spalinami (podobno spcjalnie opracowano odpowiednią mieszankę paliwa aby spaliny były bardziej trujące). Metoda ta nie była w 100% skuteczna, często ludzie nie umierali odrazu, dopiero oddawali życie w spolnej mogile pochowani żywcem!!! Nikt ich nie dobijał!!

Po czwarte piwniczka nie była komorą gazową a składzikiem (zdaje się) wapna niegaszonego (albo gaszonego nie apiętam, które jest bardziej żrące), którym obsypywano ciała pomordowanych celem ich szybszego rozkładu.

I nikt mnie nie przekona, że niemcy to cywilizowany i humanitarny naród!
Pozdr MJ


- OldWit - 26-10-2006

No ja w rozmowie z autochtonami Wiączyńskimi też natknąłem się ma informacje, że istniało pomieszczenie w którym dokonywano mordów ...

Nie wykluczałbym tej możliwości tak kategorycznie

Co do samochodów to jest to znany fakt, opisywany nie tylko w literaturze naukowej ale także w prozie ...


- archeo - 26-10-2006

Jagoda napisał(a):nikt mnie nie przekona, że niemcy to cywilizowany i humanitarny naród!
Trochę inaczej - władza, a właściwie strach i terror powoduje u ludzi zachowania w normalnych warunkach niezrozumiałe i przerażające. Jednak podobnej okropności zbrodnie dokonywali (i dokonują) ludzie różnych narodowości, w tym niestety Polacy. Uzywilizowanie ma tu znaczenie marginalne bo w sytuacji bezprawia (wojny) silniejszy je stanowi.


- OldWit - 26-10-2006

archeo napisał(a):w tym niestety Polacy

Halo halo -jakieś przykłady?

Generalnie się zgadzam. Z tym, że należy pamiętać kto był oprawcą a kto ofiarą...


- archeo - 26-10-2006

OldWit napisał(a):Z tym, że należy pamiętać kto był oprawcą a kto ofiarą
Przykładów w histori są setki. Były takie czasy, że Polska biła a nie była bita. Najokropniejszych rzezi, gwałtów, morderstw itp. dokonywali Polacy zarówno w szeregach wojaska jak i oddziałów nieformalnych. Jak to zwykle bywało wróg mógł być tymczasowy a metody zawsze okropne. Jeśli ktoś ma wątpliwości to zapraszam do lektury np. Galla Anonima, z nieco nowszej historii przykłady wojen ze Szwedami, Rosjanami, Ukraińcami, Turkami etc.etc. i...Polakami :cry:
Ostatnio wysłuchałem okropności o obozie koncentracyjnym na Śląsku, gdzie po IIWŚ więzieni byli najpierw żołnierze niemieccy, a gdy ich zabrakło zwykli mieszkańcy Śląska. Dante nie wpadł by na pomysły tortur i sposobów zabijania, o których słyszałem. Hitlerowcy pod tym wzgdlędem nie byli ani gorsi ani lepsi, tyle że o nich mówi się od 50 z górą lat. Ostatnio moda jest na Rosjan.
Powiadam jeszcze raz, bestialstwo i nienawiść nie ma imienia narodu. Hasła narodowe, religijne czy partyjne mogą być jedynie pretekstem do zbrodni.

[ Dodano: 26 Październik 2006, 14:18 ]
co oczywiście nie zmienia faktu, że Hitlerowcy dokonywali barbarzyństwa w imię cywilizacji.


- OldWit - 26-10-2006

archeo napisał(a):Były takie czasy, że Polska biła a nie była bita

Piękne czasy... :-P

archeo napisał(a):Najokropniejszych rzezi, gwałtów, morderstw itp.
dokonywali Polacy zarówno w szeregach wojaska jak i oddziałów nieformalnych

Też lubię Lisowczyków...

Jagoda napisał(a):I nikt mnie nie przekona, że niemcy to cywilizowany i humanitarny naród!

Ale z tym też się zgodzę... To jednak nie Polacy wymyślili obozy koncentracyjne (Tylko Angole dla Burów) i nie Polacy stworzyli GUŁAG itp.. Niemcy maja wielki problem bo muszą się uprać ze swoją nie łatwa historią...

Może posty przeniesiemy do nowego tematu w dziale ogólnym bo się w Wiączyniu offtop zrobi potężny :?:


- ok333 - 19-12-2006

Popieram ta propozycje wytluszczona.

Bo chcialbym wstawic link (jednak) , odnoszacy sie do poczatkowych supozycji Kolegow o istnieniu lagrow niemieckich w okolicach Lodzi :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.fondvp.ru/other/files/all.xls">http://www.fondvp.ru/other/files/all.xls</a><!-- m -->

pozycje od nr 130 do nr 155. FRYCE JEDNAK BYLI DOKLADNI , tego nie mozna im zarzucic.

ok333


- kropi - 19-12-2006

Znane mi są dwa schrony w lesie Wiaczyńskim. W/g mego rozeznania to schrony wartownicze,związane ze składami amunicji.Świadczą o tym charakterystyczne doły wykorzystywane do składowania amunicji.Same schrony były wybudowane przez polaków.Kwestia tylko kiedy.Pózniejsze ich wykorzystywanie to inna historia.kropi

[Obrazek: 11in3.jpg]


- ok333 - 19-12-2006

Uzupelnie jeszcze moj ostatni post w tym temacie. Otoz zawarte w linku zestawienie - po dokladnym przejrzeniu - ma jeszcze inne pozycje dotyczace woj.lodzkiego :

- poz. 1024 - 1030
-poz.1069 - Lowicz
- poz.1158 - 1163 ,
- poz.1200 - Sieradz

Pozdrawiam ok333


- grandi87 - 21-12-2006

A w jakim celu umieszczono schrony w lesie?


- WA - 21-12-2006

Witam

obiekt pokazany na zdjęciu chyba niejest wartownią, a jak wygląda środek?