Łódzkie Forum Eksploracyjne
Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: II Wojna Światowa (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-31.html)
+---- Dział: 1945 (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-52.html)
+---- Wątek: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV (/thread-2870.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Re: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - Gość - 16-04-2009

Naucz się czytać ze zrozumieniem młodzieńcze.
Ewentualnie idź do szkoły i poproś polonistkę o przetłumaczenie.
Gdzie napisałem, że Ci ludzie mieszkają w Wiączyniu????

Przykro to napisać, ale:

1. Nic nie wiesz o tej nekropolii, nie znasz jej planu, historii, miejsc pierwotnych pochówków oraz tych z dwudziestolecia międzywojennego
2. Nic dla niej nie zrobiłeś ani nie robisz dobrego.
3. Zwyczajnie szkodzisz temu miejscu i osobom tam pochowanym. To najlepszy przykład tego jak niewiedza może zaszkodzić innym ludziom, pamięci, historycznemu miejscu.

Mam nadzieję, że rzecz zostanie zablokowana. Jeśli zaś to się nie uda - pozostaje starać się o pociągnięcie sprawców profanacji do odpowiedzialności. Póki co - początek walki. W końcu sama droga administracyjna kończy się na NSA...


Re: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - grandi87 - 16-04-2009

[Obrazek: pict0030copy1.th.jpg]

Ależ mapkę posiadam , jeżeli ktoś ma dokładniejsza , zamiast mi pomóc aby ułatwić te prace działać wspólnie , nie bo niszczymy cmentarz , nikt z twojej rodziny nie służył przymusowo w WH nie pochodzisz z pomorza nie zrozumiesz tego , może pomożesz jakiejś rodzinie która cały czas czeka o losach dziadka i aby taki żołnierz przestał figurować jako zaginiony , wszytko z kaprysu dzika ,dla czego nie przeszkadzało wam jak były prowadzone prace w Poćwiardówce jak były przenoszone mogiły 13 żołnierzy z 1939 r. gdzie wtedy byliście ? Dlaczego wtedy tam was nie było bo was to nie interesowało, tam też nie sprzątaliście może?Na cmentarzu pod Aleksandrowem ktoś postawił sobie dom , cmentarz zx bitwy o A.Ł. takie rzeczy was nie interesują , prosiłem pisać ręczy tylko w temacie , proszę moderatora o wyczyszczenie całego wątku z zbędnych tematów.


Re: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - Gość - 16-04-2009

Co Ty o mnie i mojej rodzinie wiesz - lansujący się obserwatorku cudzej pracy...
Ślady "dziadków z Wehrmachtu" mamy w Polsce wręcz bajecznie upamiętnione. Od Palimir po Podgaje - by wspomnieć takie bardziej spektakularne. Fakt nie profanowania cmentarza jest dla mnie ważniejszym dobrem (dobrem - bo kaprysem niedouka jest sam pomysł ekshumacji) niż ewentualne odnalezienie grobu przodka przez potomków żołnierza armii faszystowskiej.

To co widać na zdjęciu można bez problemu ściągnąć z sieci. Jeśli to ma być ta aktualna mapa nekropolii to uspokoiłem się znacznie :lol: :-D
To tylko ogólnie znany, niemal odręczny plan do jednej z dawnych inwentaryzacji. Z rzeczywistością ma wspólnego na szczęście niewiele. Z mapą, siatką geodezyjną itp wspólnego nie ma nic. To dobrze :-) Na podstawie tego nie da się szukać niczego więcej niż furtki na cmentarz. Można też zlokalizować oba pomniki, ale nie dlatego że są dobrze zaznaczone. Po prostu są duże i można je dojrzeć między drzewami...


Re: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - Jagoda - 16-04-2009

Panowie!! Bo znowu przydzielę po zółtej kartce i się skończy. Dziku ma swoje argumenty Grandi87 swoje. Nie potraficie się porozumieć trudno ale proszę się nie obrzucać "błotem" bo ban!
Admin MJ


Re: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - toperz0 - 16-04-2009

Grando87 - kiedyś się już o to pytałem ale w dalszym ciągu nie wiem dlaczego tak uparcie chcesz ekshumować żołnierzy z cmentarza wojennego.Może zabrzmi to trochę śmiesznie ale oni są tam u siebie.Poza tym prowadząc jakiekolwiek prace ziemne na cmentarzu w Wiączyniu musisz mieć świadomość że nie da się tam wykopać tzw. dziury w ziemi nie naruszając czyjejś mogiły.Tam jest wiele mogił zbiorowych z komasacji cmentarzy wojennych z okolic.Jeśli chodzi o jakiekolwiek groby żołnierskie położone poza cmentarzami to jak najbardziej jestem za ekshumacjami ale nie z cmentarzy.Poza tym miej świadomość że cmentarz Wiączyński jest zabytkiem i bez zgody i nadzoru konserwatora zabytków nie można tam zrobić nic .


Re: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - Leszek - 16-04-2009

Dzikowi proponuję STOPERAN - na wstrzymanie.
Leszek


Re: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - Adiutant - 17-04-2009

Temat najmniej odpowiedni by o tym pisać, bo mnie zaraz ktoś zj...e za sam fakt istnienia, ale skoro wszyscy tak buzują energią i chcą się wyładować, to może wpadniecie do mnie?

W pilickich okolicach "mam" ponad 200 żołnierzy w kilku zbiorowych mogiłach rozsianych po lasach, może by tak ktoś nimi się zajął? Bo od czasów jak o nich zapomniała własna ojczyzna to leżą tam zasypani w lejach po bombach. Wielu z nich rozerwała artyleria na drobne kawałki, i nie pozostał po nich na ziemi najmniejszy ślad, może nimi ktoś się zajmie? Bo póki co wychodzi na to że tylko ja o nich pamiętam i im zapalam lampkę na święto zmarłych . . .


Re: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - grandi87 - 18-04-2009

Proponuje przeczytać

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=78&t=10475&st=0&sk=t&sd=a&start=25">http://www.forum.eksploracja.pl/viewtop ... a&start=25</a><!-- m -->


Re: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - toperz0 - 18-04-2009

Grandi87 a ja dalej nie mogę pojąć dlaczego chcesz być sprawcą profanacji cmentarza.Jeśli chcesz koniecznie w jakiś sposób zaistnieć to proponuję abyś postawił jakiś kamień czy tablicę upamiętniającą pochówek załogi tego czołgu i wtedy nikt ci raczej złego słowa nie powie.Miej świadomość że szukanie ich na cmentarzu Wiączyńskim to jak szukanie igły w stogu siana.Bo niby jak odróżnisz kości pierwszo od drugo wojennych.Kwatera o powierzchni cztery na cztery metry to naprawdę duży obszar.A przyczyniając się do rozkopania żołnierskich mogił pozytywnej sławy raczej nie zdobędziesz.


Re: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - grandi87 - 18-04-2009

Można powiedzieć że mnie przekonaliście zobaczę co powie fundacja jak ma wyglądać itd. z drugiej strony nie chce upamiętniać najazdu WH na Polskie , ewentualnie rozważył bym tabliczkę że spoczywają tutaj żołnierze Nimieccy z II wojny światowej , co wy na to , ?
Prosił bym wasz o pomoc w innym temacie


RE: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - grandi87 - 10-08-2014

Ktoś wie jakie jednostki pancerne operowały w tym rejonie?


RE: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - gunship - 12-08-2014

Jeżeli chodzi o ACz to Brzeziny zostały wyzwolone przez jednostki pancerne 8 Korpusu Zmechanizowanego Gwardii.
Co do jednostek niemieckich to cokolwiek ze składu 9 Armii, 4 Armii albo nawet Korpusu Pancernego "Grossdeutschland" (nie mylić z dywizją "GD").


RE: Rozbity czołg pod Wiączyniem - Panzer IV - grandi87 - 17-08-2014

Ktoś coś wie więcej bo od kolegi z Koluszek dowiedziałem się że po wojnie było dużo wraków w okolicach Koluszek , nawet po wojnie zrobili tam poligon gdzieś?