Łódzkie Forum Eksploracyjne
Manlicher w WP - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: II Wojna Światowa (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-31.html)
+---- Dział: Wojna Obronna 1939 (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-50.html)
+---- Wątek: Manlicher w WP (/thread-2823.html)

Strony: 1 2 3


karabin ale jaki ??prosze o podpowedż - pablcbr - 31-10-2006

karabin ale jaki ??prosze o podpowedż


- Jagoda - 01-11-2006

fiu wg mnie to manlicher gratulacje
Pozdr MJ

[ Dodano: 31 Październik 2006, 23:07 ]
i to takie rzeczy wychodzą w okolicach Sieradza?


oj nawet więcej tego - pablcbr - 01-11-2006

jest tego pewnie sporo w całym kraju ,ale sporo z tych fantów to juz pewnie huty przetopiły


- Jagoda - 01-11-2006

Dziwię się bo to broń Wojsk Austro-Węgierskichi raczej w okolicach Łodzi nie wysępuje.
Pozdr MJ


- kobieras39 - 02-11-2006

manlicher to wrzesien 39 i 45 rok takze niemcy uzywali kupe I wojennej broni a polacy mieli tez tego tony w spadku po CK arfmi


- Jagoda - 02-11-2006

A i owszem, masz rację! z tym że stan zachowania tego egzemplarza wskazuje na jego pierwszowojenne pochodzenie (tak mi się wydaje, aczkolwiek mogę być w błędzie).
Pozdr MJ


- OldWit - 02-11-2006

Wątpię czy można poznać stany I i II wojenne tym bardziej na takim zdjęciu ... Już prędzej po szczegółach konstrukcyjnych... Jak się odczyści to zawsze jakieś sygn. zostanie ... i wtedy wiadomo ;-)


- bolas - 02-11-2006

Ciekawe ktoby niby używał mannlicherów w II wojnie w okolicach Łodzi ... ?
Raczej bankowo I wojna ...


- Jagoda - 02-11-2006

Bolas nie koniecznie a Baony ON ?
Pozdr MJ


- bolas - 02-11-2006

ON wbrew pozorom była wyposażona całkiem pro ... jej słabość polegała na tym że nie mieli praktycznie cieżkiej broni maszynowej, artylerii i tego wszystkiego co ma zwykła liniowa piechota (artyleria piechoty itp). Piechur ON w niczym praktycznie nie ustępował piechocie zwykłej - sprzet miał tej samej jakości, czasem może nieco bardziej znoszony - ale z racji że ON sformowano bodajże w 1937/38 roku, czyli stosuknowo późno zwykle dostawała sorty nowoczesne.

Karabiny zwykle mausery, ew. przerobione na ammo mauserowskie mosiny. Mannlichery wycofano z WP w połowie lat dwudziestych - powód: amunicja i ogólnie cienkie osiągi tej broni. ON nie była jednolita - były doskonale wyposażone bataliony i były marnie - plan mobilizacyjny przewidywał ileś tam ich typów (nie pamiętam z biegu). Te najmocniejsze naprawdę nieźle się prezentowały. Ze staroci czasem można było w ON spotkać starą broń ale francuską - Berthiery, sporadycznie Lebele. Ale Manlii to raczej przypadek - może jakaś zmobilizowana policja czy paramilitarne "Sokoły", "Strzelcy" - ale to mało prawdopodobne.

Tu to łądnie widać- ON - a mają nowoczesne klamoty jak zwykła piechota - chocby rkm wz.28 ...
[Obrazek: foto3.jpg]
[Obrazek: akrak_copy.jpg]


- gunship - 02-11-2006

ON na Wybrzeżu i Pomorzu raczej miały Ber i Man.
Może u nas i na Śląsku sytuacja była lepsza ale z tego co wyniuchałem na Pomorzu i Wybrzeżu sprzęt był raczej z zapasów.


- bolas - 02-11-2006

gunship napisał(a):ON na Wybrzeżu i Pomorzu raczej miały Ber i Man.
Może u nas i na Śląsku sytuacja była lepsza ale z tego co wyniuchałem na Pomorzu i Wybrzeżu sprzęt był raczej z zapasów.

Jakieś konkretniejsze dane z tymi Man. ? ;-)
Wycofano je jak pisałem z braku amunicji. Do francuskich jak Lebele, Bertheiry, Chauchaty i ckm Hothkissa robiliśmy swoją ammo - więc mimo, że graty trzymano je dość długo. Natomiast broń austriacka 8mm mannlicher szybko została wycofana i opchnięta za granicę - losy Mannlicherków podzieliły także ckm Schwartzlose dla przykładu.

Te "bidniejsze" oddziały ON miały inne braki - ale nie w broni. Nie miały łopatek, czy hełmów. Ale broń albo nasza polska (nieco starawa i zajeżdzona), albo francuska, ew. przerobiona rosyjska. Austriacka broń to już jakis strasznie hardcorowy batalion zaporowy spod znaku "ostatniej szansy"


- gunship - 02-11-2006

Przewertują moją literaturę związaną z Wybrzeżem i dam znać.


- bolas - 03-11-2006

Czekam z ciekawością Wink
Górna fotka z dwóch które wstawiłem to ON "Czersk" z Pomorskiej Brygady ON Wink


- Jagoda - 03-11-2006

Wydaje, że Gun ma rację! Bolas masz większą wiedzę na temat września 1939 aczkolwiek czytałem w mało co prawda naukowej lekturze "Bitwy Polskiego Września" A.Zawilskiego, że któryś oddział ON lub jakiś oddział ochotników używał mauzerów wz. 1871 (chyba). Sprawdzę i ewentualnie skoryguję swoją wypowiedź.
Pozdr MJ