Łódzkie Forum Eksploracyjne
Zagadka - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Ecie pecie (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-8.html)
+--- Dział: Po godzinach hobbystycznie (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-40.html)
+---- Dział: Zagadki (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-42.html)
+---- Wątek: Zagadka (/thread-2743.html)



Zagadka - grandi87 - 20-11-2006

Gdzie jest zrobione to zdjęcie i po co ustawione sa te samoloty?


- bolas - 20-11-2006

Drugie tło wygląda mi na okolice Katedry na Piotrkowskiej - pomnik Jezusa tachającego krzyż jak ulał - zarys budynku po prawej to chyba właśnie katedra. Czyli fota strzelona z bydunku na przeciw, z drugiej strony Piotrkowskiej. Nie mam pojęcia kiedy ... tak obstawiam za 2 zł.


- gunship - 20-11-2006

Dobra pytanie do Grandiego. Czy aby dobrze trafiłeś z działem skoro samoloty na zdjęciu to na pierwszy rzut oka RWD-8 (chyba że się mylę)?.
Ten dział jest tylko do 1914 roku Smile


- grandi87 - 20-11-2006

Ups rzeczywiście to fotka z 1937 :dontgetit: brawo bolas :wypas: no a teraz pytanie co one tam robią?


- gunship - 20-11-2006

To są na pewno wojskowe RWD-8 Smile


- Jagoda - 20-11-2006

jak to co robią stoją :-D ! Moze jest to dar mieszkańców łodzi dla wojska? Może są to samoloty areoklubu łódzkiego, jakoś zdjęcia kiepska i nie widać malowania!
Pozdr MJ


- bolas - 21-11-2006

Strzelam ... !
Biorąc pod uwagę że to mix RWD 8, Łodzi, roku 1937 i katedry to obstawiam jakaś uroczystość poświęcenia, czy może przyjęcia sprzętu dla 63 lub 66 eskadry obserwacyjnej stacjonujących na łódzkim Lublinku ... a jak już zupełnie zagrać w ruską ruletkę to biorąc pod uwagę że ludzie mają płaszcze to obstawiam 11.XI.1937.


- OldWit - 21-11-2006

bolas napisał(a):obstawiam jakaś uroczystość poświęcenia, czy może przyjęcia sprzętu dla 63 lub 66 eskadry obserwacyjnej stacjonujących na łódzkim Lublinku

Też o tym pomyślałem – jeśli byłoby tak na prawdę to łatwo to sprawdzić ... wystarczy zrobić kwerendę prasy z 1937 r. wydawanej w Łodzi i dalej do biblioteki ... na pewno byłby jakieś wzmianki ... Ja jednak z braku czasu nie mam zamiaru takowej analizy przeprowadzać... :cwaniak:

Pozdrawiam OldWit


- grandi87 - 21-11-2006

strzelajcie dalej Smile


- bolas - 21-11-2006

:mrgreen:
w sumie to nie jestem pewien ale może Merian Cooper kręcił jakieś ujęcia do "King Konga" w Łodzi w oparciu o RWD8 i Katedrę ? [Obrazek: rock.gif]


- OldWit - 21-11-2006

grandi87 napisał(a):strzelajcie dalej Smile

Nie prowokuj bo się temat nigdy nie skończy.

Masz coś pewnego to wal - nie trzymaj nas w niepewności... :baby: :->


- grandi87 - 22-11-2006

Wystawa samolotów przed katedrą 11 listopada 1937 R Smile


- ok333 - 20-02-2007

Witam , wiec kolej na nastepna zagadke .

Co to byla ,,Zelinowka'' i w jakim miejscu naszej , kochanej Lodzi ??? :-


Pozdrawiam ok333


- ok333 - 23-02-2007

Hmmmm. tez nie wiedzialem ... do 19 stycznia br. Na szczescie kazda moja wizyta w rodzinnej Lodzi niesie za soba nowe przezycia , nowe nauki . Ale ...do rzeczy.

Otoz , ,,Zelinowka'' nazywano - jeszcze w miedzywojennej Lodzi - obszar miasta zawarty pomiedzy ulicami : Zeligowskiego , 6-go Sierpnia , Towarowa (ob.al.Wlokniarzy ) i 1-go Maja oraz kawalkiem Zielonej . Nieurodzajny , piaszczysty kawal pola , gdzie chlopaki z Kozin grywali w ,,szmacianke''. Nie orientuje sie co tam , w tym ,,magicznym trapezie'' najpierw powstalo ??? Moze plac musztry dla wojakow z 28 pulku Strzelcow Kaniowskich , moze krancowka tramwaju ? Poniewaz jakos trzeba bylo uczcic dowodce ,,niebieskiej brygady'', wschodni fragment - jeszcze na poczatku lat 20-tych ub wieku - przeksztalcono w pl.gen.Hallera . Pomozcie mi , prosze ustalic - jakie obiekty i w jakim czasie (chronologicznie ) powstawaly . Patrzac od zachodniej strony , byl tam : tor zuzlowy chyba KS ,,Gwardia''czy ,, Tramwajarz ''?( pamieta ktos perle zuzla polskiego p.,,Szwendra'' Szwendrowskiego? ), ktory powstal napewno po IIWS. Chyba prawie jednoczesnie z KS ,,Orzel''. Baza dla tych obiektow byla napewno ,,oficerska szkola politrukow'' ( ta z czolgami ) i pozniej Wojskowa Akademia Medyczna wraz z koszarami - akademikami .

A moze jeszcze jakies inne obiekty , ktorych nie pamietam?

Pozdrawiam Ziemie Obiecana . :zdrowko:

ok333