Łódzkie Forum Eksploracyjne
Walki w Łodzi - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: II Wojna Światowa (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-31.html)
+---- Dział: 1945 (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-52.html)
+---- Wątek: Walki w Łodzi (/thread-2515.html)

Strony: 1 2 3


Ślady walk w Łodzi - martinez - 01-03-2007

c.d. wątku dot. śladów z Uniwersyteckiej.

Zamieszczam poniżej zdjęcia zrobione dzisiaj z ulicy Kopernia.
Z góry przepraszam za jakość, nie mozna wymagać zbyt wiele od telefonu.
Jeżeli to złe miejsce to proszę o korektę

Pozdrawiam,


- Fidel - 02-03-2007

Martinez podaj mi dokładny adres Kopernika to sie z cyfrówką przejadę


- gunship - 02-03-2007

Czy to czasem nie tam gdzie jest LUKA ?


- martinez - 02-03-2007

Pomiędzy Żeligowskiego a Włókniarzy po lewej stronie idąc od Żeligowskeigo za ogrodzeniem. Jeżeli wysiedzicie do 20 to może dojadę i się spotkamy.
Pozdrawiam,


Walki w Łodzi - grandi87 - 10-04-2007

Poszukuje miejsc potyczek lub większych walk które rozegrały się podczas wyzwalania naszego miasta przez arrmie czerwoną miejsa , nazwy ulic itd bym był bardzo wdzięczny piszcie co wiecie.


- bartek bijak - 10-04-2007

Nie jestem specjalistą od tematu, ale wydaje mi się, że niewiele tego było jak było.


- Fidel - 10-04-2007

Ul. uniwersytecka przy parku


- obert8 - 10-04-2007

no ladne sa slady na murze kamienicy


- martinez - 10-04-2007

Nowomiejska 4(?) stała tam kamienica, w której mieszkał mój dziadek, do momentu, aż spadła bomba burząca. :cenzura: :cenzura:

Mały incydent, trzech niemców zginęło w potyczce z sowietami w kamienicy na ul. Dabrowskiego przy placu, obok wędlinki (tylko nie czepiajcie się nazw :box: )

Pewnie na dworcu coś było, na dworcach zawsze się leją!


- Fidel - 12-04-2007

Jak będę miał czas to wrzucę relację mojego ojca z wyzwolenia miał 17 lat


- martinez - 07-06-2007

Fidel napisał(a):Jak będę miał czas to wrzucę relację mojego ojca z wyzwolenia miał 17 lat
Fidelku, zebrałeś inf? Może byś cos napisał? Trochę czasu już upłynęło.


- Fidel - 07-06-2007

Mam to ale jest tego z 4 kartki, spoko przepiszę i wrzucę, szukam wszelakich relacji, wiem że to głupio piszę o tym magisterkę ale proszę o pomoc i zawsze podam skąd jest żródło i podziękuję.


- IRONRAT - 07-06-2007

Wiem, iż w okolicach Pabianickiej, pewien volksdeutch, właściciel piekarni, w momencie wejścia wojsk sojuszniczych wyciągnął ckm i zaczął ostrzeliwać wchodzących. Nazwiska nie pamiętam (ale się dowiem). Potem, co ciekawe, ukrywał się na terenie cmentarza przy ul. Pabianickiej, w którymś z grobowców. Jeśli ktoś popatrzy, to ten cmentarz znajduje się w linii prostej pomiędzy ul. Joanny oraz lotniskiem Lublinek (tunele).
Złapano go, ponieważ jedzenie donosiła mu służąca. Ktoś ją wyśledził.

Ironrat


- kobieras39 - 09-06-2007

niemcy dostali kule tez koło julianowskiej , koło konstantynowskiej na przeciwko zoo , i walki były na starowej górze i w okolicach rudzkiej ulicy , z dwa trzy lata temu ekshumowano niemców z walk w 45 r na starowej gorze ktorzy byli zasypani w okopie na terenie cmentarza na gadce pozdr!

[ Dodano: 9 Czerwiec 2007, 12:47 ]
a i koło lodzi w konstantynowie jeden zginął lub dwoch sorry ale dokładnie nei pamiętam;p


- snufkin - 11-06-2007

W okolicy mostu kolejowego, u zbiegu ulic Legionów i Al. Włókniarzy, zgodnie z ustnym przekazem jednego z moich czarujących rozmówców przy kotlecie schabowym z prawdziwą kością w lokalu Kaskada, zastrzelono dwóch żołnierzy niemieckich przypuszczalnie tam pełniących służbę wartowniczą, zgodnie z tym samym przekazem, owi żołnierze poddali się Rosjanom, rozebrali się z odzieży wierzchniej ( chyba żeby krwią płaszczy nie pobrudzić), i zostali zastrzeleni, ku uciesze lub przerażeniu widzów. Przekaz ustny, nie potwierdziłem tego faktu z innym niezależnym źródłem, ale jestem z gruntu naiwny i łykam wszystko, co się do mnie mówi.

Pozdrawiam